Spotkanie z Franciszkaninem z Ukrainy.

Na zaproszenie Szkolnego Koła Caritas we wtorek 22 listopada gościliśmy w naszej szkole franciszkanina ojca Polikarpa Strzałkowskiego  pracującego na Ukrainie. Jest On synem Polaków wywiezionych kiedyś do Kazachstanu, którzy po powrocie zostali na Ukrainie. Opowiadał nam o swojej pracy codziennej na parafii. Przedstawił postać i działalność św. Franciszka założyciela Franciszkanów. Po krótce przedstawił też sytuację także ekonomiczną na Ukrainie ogarniętej wojną, a w szczególności jej mieszkańców –uchodźców  z Donbasu i Ługańska, którzy rozeszli się po całym kraju w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia.
Najbardziej przejmująca opowieść  dotyczyła młodego 19 letniego chłopca, który w czasie wojny zasłonił swoim ciałem 13 swoich kolegów znajdujących się w tym samym pomieszczeniu w momencie, gdy przez okno wpadł odblokowany granat. Sam zginął, aby ocalić życie kolegów . Myślę że warto było posłuchać gościa.
Na tę wizytę przygotowywaliśmy się dużo wcześniej poprzez organizację Małego Kiermaszu oraz wcześniej Świątecznego Kiermaszu, na których zgromadziliśmy fundusze, którymi wsparliśmy działalność Franciszkanów na Ukrainie.

Opiekunka SKC: M. Odrobina

Galeria tutaj.