Rządowy program Laboratoria Przyszłości w naszej szkole.

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naszą wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.
Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności. Wsparcie zostało przekazane jeszcze w 2021 roku w całości z góry - bez konieczności wniesienia wkładu własnego.

Nasza szkoła, w ramach programu Laboratoria Przyszłości, otrzymała dofinansowanie w wysokości 60 tyś. zł. Z kwoty tej zakupiono m.in.:

• drukarkę 3D dysponyjącą dużym polem roboczym (300x300x400 mm) wraz z zapasem filamentów,
  • skaner 3D,
  • ploter laserowy,
  • mikroskop stereoskopowy w kamerą,
  • teleskop Dobsona o średnicy 10 cali z systemem GOTO (sterowany komputerowo) z bazą 40 000 obiektów wraz z akcesoriami,
  • wysokiej klasy profesjonalny aparat bezlustrkowy NIKON Z7 wykosażony w matrycę 45 mpx (milionów pikseli) wraz z akcesoriami,
  • stabilizator do smartfona DJI OM 5
  • stabilizator do bezlustrkowców DJI Ronin RSC2 Pro.

W najbliższym czasie (kwiecień) zostaną zakupione roboty edukacujne i mikrokontrolery do naki programowania i robotyki. Warto wspomnieć, że uczniowie klasy 8 uczestniczą od jesieni 2021 w zajeciach #Superkoderzy - 3 wymiary matematyki gdzie poznają tajniki projektowania, modelowania i druku 3D.

Opracował: Antoni Orszulak