Nawigacja

Informacje dla Rodziców

Wszawica - zasady postępowania.

W związku z powtarzającym się problemem wszawicy, dyrektor szkoły zwraca sie z prośbą do rodziców o dokonanie kontroli głów swoich dzieci. Przypominam, pielegniarka szkolna, nie ma w przydziale swoich czynności takiej kontroli. Może ją przeprowadzić na prośbę dyrektora szkoły, z zachowaniem określonych przepisami zasad. Jednakże w pierwszej kolejności obowiązek higieny i ogólnego zachowania czystości, w tym sprawzanie głów pod kątem wszawicy, spoczywa na rodzicach. 

W związku z powtarzającym się problemem wszawicy, dyrektor szkoły zwraca sie z prośbą do rodziców o dokonanie kontroli głów swoich dzieci. Przypominam, pielegniarka szkolna, nie ma w przydziale swoich czynności takiej kontroli. Może ją przeprowadzić na prośbę dyrektora szkoły, z zachowaniem określonych przepisami zasad. Jednakże w pirwszej kolejności obowiązek higieny i ogólnego zachowania czystości, w tym sprawzanie głów pod kątem wszawicy, spoczywa na rodzicach. 

Profilaktyka i zwalczanie wszawicy.

Występowanie wszawicy wśród dzieci i młodzieży nasila się w okresie wakacyjnym, szczególnie wśród dzieci młodszych, które nie potrafią jeszcze samodzielnie dbać o higienę osobistą. Przebywanie dzieci w skupiskach podczas wyjazdów, wspólna zabawa i wypoczynek sprzyjają rozprzestrzenianiu się wszawicy.

Wskazania profilaktyczne dla rodziców i dzieci przed wyjazdem na zorganizowane formy wypoczynku (kolonie, obozy, zielone szkoły, itp.) lub do internatu, sanatorium itp.

  • związywanie długich włosów lub krótkie włosy ułatwiające pielęgnację skóry głowy i włosów;
  • używanie wyłącznie osobistych przyborów higienicznych do pielęgnacji skóry i włosów;
  • codzienne czesanie i szczotkowanie włosów;
  • mycie skóry głowy i włosów w miarę potrzeb, nie rzadziej niż raz w tygodniu;
  • wyposażenie dzieci w środki higieniczne (np. szampony z odżywką ułatwiające rozczesywanie i wyczesywanie włosów);
  • po powrocie do domu – systematyczne sprawdzanie czystości skóry głowy i włosów oraz systematyczne kontrole w okresie uczęszczania dziecka do przedszkola, szkoły lub innej placówki.

Jeśli zauważy się gnidy lub wszy we włosach, należy zastosować preparaty (dostępne w aptekach),;które skutecznie likwidują pasożyty i ich jaja. W sytuacji wystąpienia wszawicy u dziecka, kuracji powinni się poddać wszyscy domownicy. Codzienne, częste czesanie gęstym grzebieniem lub szczotką, związywanie włosów w sytuacjach narażania się na bliski kontakt z innymi osobami (treningi sportowe, zajęcia edukacyjne lub rekreacja grupowa), częste mycie włosów, przestrzeganie zasad higieny (własne szczotki, grzebienie, spinki) utrudniają zagnieżdżenie się pasożytów. Częste mycie i kontrolowanie głowy dziecka (2 razy w tygodniu) z jednej strony jest właściwym nawykiem higienicznym, a z drugiej strony pozwala szybko zauważyć zakażenie. Szampony i inne produkty „przeciwko wszom” nie zabezpieczają przed zakażeniem i nie powinny być używane jako środek zapobiegawczy. Zgodnie z instrukcją zamieszczoną na opakowaniach tych produktów zaleca się powtarzanie kuracji w odstępie kilku dni (mniej więcej 7 czy 10), w celu zabicia larw. Do kuracji trzeba użyć grzebienia o bardzo gęstych zębach. Usunięcie gnid jest trudne, stąd poleca się ich ściąganie lub obcięcie włosów. Grzebienie i szczotki należy myć w ciepłej wodzie z dodatkiem szamponu przeciwko wszom i moczyć w wodzie około godzinę.

Jeśli zauważy się wszy odzieżowe, należy prać ubrania w pralce w temperaturze 60° (temperatura powyżej 53,5°C zabija wszy i ich jajka). Prześcieradła, poszewki na poduszki, ręczniki i odzież należy wyprasować gorącym żelazkiem.

Podstawowe zasady profilaktyki wszawicy to stała systematyczna kontrola czystości skóry i włosów, którą wykonują rodzice lub opiekunowie, i natychmiastowa likwidacja gnid i wszy w przypadku ich zauważenia. W takiej sytuacji rodzice powinni również poinformować rodziców wszystkich dzieci, z którymi miało ono kontakt. Pomoże to w likwidacji ogniska wszawicy i zapobiegnie nawracającemu wzajemnemu zakażaniu się dzieci.

Pełna informacja na stronie Ministerstwa Zdrowia - link wszawica.

Kalendarz

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Jurkowie
    Jurków 150, 32-860 Czchów
  • (+14) 68-42-200