Informacje dla Rodziców

Zdjęcia do legitymacji szkolnej - ważna informacja dla Rodziców!

Szanowni Rodzice. W związku z pojawiającymi się pytaniami o rodzaj zdjęć  do legitymacji szkolnej oraz fakt, że regulamin rekrutacji nie zawierał precyzyjnej informacji o formacie zdjęć, dyrektor szkoły wyjaśnia:

Legitymacja szkolna jest nie tylko dokumentem poświadczającym fakt uczęszczania ucznia do szkoły, ale jeżeli uczeń nie posiada dowodu osobistego ani paszportu, legitymacja szkolna jest także poświadczeniem jego tożsamości. Warto więc zadbać o dobrej jakość zdjęcie.

Zdjęcie na samej legitymacji jest umieszczane w okienku 3 na 4,2 cm, oznacza to, że jeżeli zrobimy zdjęcie o innych wymiarach np. 3,5 na 4,5 cm (a o takie wymiary mają zdjęcia do dowodu osobistego i paszportu), fotografia zostanie odpowiednio przycięta. Ponieważ przepisy tak naprawdę nie precyzują wymogów zdjęcia do legitymacji szkolnej, najlepiej jest przyjąć zasadę, że do legitymacji szkolnej stosujemy zdjęcia takie jak do dowodu lub paszportu. Wskazane by było aby twarz zajmowała 70% zdjęcia, co stanowi dolny zakres określony w stosownych przepisach o tych zdjęciach - patrz informacja na stronie Ministerstwa Cyfryzacji - link tutaj.

Warto również zapoznać się z pracami legislacyjnymi nad projektem rozporządzenia w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych, prowadzonymi przez MEN - link tutaj.

Antoni Orszulak