Nawigacja

Szkolne Koło Caritas przy Zespole Szkół w Jurkowie

 • Z okazji świąt wielkanocnych SKC przygotowało skromne upominki w liczbie 50 paczuszek  dla osób chorych przebywających w ZOL – Czchów . Mimo obowiązku pomocy uchodźcom z Ukrainy nie możemy zapomnieć o naszych chorych, dlatego w  dniu 8 kwietnia zawieźliśmy skromne prezenty złożone głównie ze słodyczy i babeczek świątecznych  wraz z Życzeniami dla podopiecznych ZOL w Czchowie . Sprawiliśmy radość szczególnie tym, że pamiętaliśmy o szpitalu w tym trudnym czasie co podkreśliła pielęgniarka .

  W Wielkim Tygodniu młodzież ze SKC i nie tylko ochoczo rozdała ponad dwadzieścia  paczek  wraz z życzeniami  wielkanocnymi  dla chorych na terenie Jurkowa . Jest to dla tych ludzi maleńki promyczek radości  za który serdecznie  dziękują . Nadmienię, że są to osoby które nie ruszają się ze swojego domu z powodu choroby . Zwracamy tą działalnością uwagę młodzieży,  aby dostrzegali nie tylko bogatych, pięknych i popularnych w mediach , ale widzieli też choćby sąsiadów których niektórzy z uczniów ledwo znają .

  Za każdą pomoc w pakowaniu roznoszeniu i rozwożeniu paczek składam serdeczne podziękowania w imieniu SKC .

  Opiekunowie :P. Horak

  M. Odrobina

  15.05.2022 23:05 | więcej »
 •         Już na drugi dzień po rozpoczęciu wojny na Ukrainie Samorząd Szkolny z opiekunką panią Agnieszką Słowińską i SKC podjęli decyzję o zorganizowaniu zbiórki rzeczowej dla uchodźców z Ukrainy. Na ogłoszenie przekazanie przez  księdza proboszcza mieszkańcy Jurkowa i okolicy przynosili dary . Było tego naprawdę wiele . Począwszy od środków higienicznych, czystości po żywność, a nawet koce . Wszystkie te rzeczy zostały rozdysponowane uchodźcom . Część  bezpośrednio pojechała do Lwowa z transportem pana Łukasza Kornasia, a pozostałe środki zostały rozdysponowane na miejscu dla potrzebujących .

  Wszystkim  darczyńcom z Jurkowa i okolic składamy serdeczne podziękowania

  Opiekunowie Samorządu: Agnieszka Słowińska

                                                                                                        Szkolnego Koła Caritas P. Piotr Horak

  M. Odrobina   

  15.05.2022 19:35 | więcej »
 •          W ostatnim tygodniu nauki szkolnej w grudniu SKC przygotowało paczuszki dla osób chorych z Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Czchowie w liczbie 58. W paczkach umieściliśmy środki czystości potrzebne do pielęgnacji chorych takie jak mydła w płynie , chusteczki nawilżone ,szampon , gąbkę oraz słodycze i pierniczki . Środki uzyskaliśmy ze zbiórki, która trwa w naszej szkole od września .

           W kolejnych dniach odwiedziliśmy chorych na terenie Jurkowa i złożyliśmy im życzenia wraz z drobnymi upominkami ze słodyczy i pierników . Spotkaliśmy się z wdzięcznością i wzruszeniem .

           Niestety nie udało nam się dokończyć i przedstawić Jasełek Bożonarodzeniowych  ze względu na pandemię  Covid -19 ,która przerwała nasze przygotowania . Sądzę, że w przyszłym roku będzie lepiej.

           Wszystkim darczyńcom oraz członkom SKC serdecznie dziękujemy za pracę i poświęcenie swojego czasu oraz funduszy.

           Kolejny raz sprawdza się maksyma „Więcej jest radości z dawania niż brania”. Chciejmy o tym czasem pamiętać.

   Opiekunowie SKC:  Piotr Horak

  M. Odrobina

  09.01.2022 21:55 | więcej »
 • Pamiętamy o zmarłych

            W dniu 27 października  grupa uczniów ze SKC prowadziła porządki na cmentarzu parafialnym  przed uroczystością Wszystkich Świętych . Wyrywaliśmy zalegające  chwasty pomiędzy kostką, zamiataliśmy schody ze suchej trawy po koszeniu  . Przed głównym wejściem na cmentarz   zgrabiliśmy liście z asfaltu i pozamiataliśmy okolice wejścia głównego. Wprawdzie to niewiele , ale życie składa się również z drobiazgów.

  Wszystkim uczniom uczestniczącym w akcji bardzo dziękujemy .

  Opiekunowie SKC : katecheta Piotr Horak

  Małgorzata Odrobina

  10.11.2021 23:25 | więcej »
 • Budujemy ”Żywy Pomnik” Jana Pawła II

         Budowanie” Żywego Pomnika” czyli zbiórkę pieniężną na stypendia dla zdolnej młodzieży z biednych wiejskich rodzin rozpoczęliśmy dniu 8 października na terenie naszej szkoły. Głównym  dniem zbiórki była sobota  9 października, wtedy to zbieraliśmy pieniądze do puszek pod sklepami „Wramex” i „Galerią Rabek”. Kwestowało w sumie 14 wolontariuszy z klas od VI do VIII  w  godzinach od 8.30 do 14.00. Zebraliśmy kwotę 1136,35 zł . Pieniądze te zostały wpłacone na konto fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Ponadto można wpłacać pieniądze wysyłając  SMS o treści STYPENDIA na numer 74285(4,92 z Vat)w ciągu całego roku .

   Również  przez cały rok można wpłacać na konto fundacji   przez  internet na stronie : www.e-zbiórka.pl w której każdy może sobie założyć skarbonkę, do której może zbierać pieniądze (przelewy są robione bezpośrednio na konto Fundacji). Jest to też dodatkowe miejsce, przez które po prostu można wpłacać do konkretnych puszek środki na rzecz Fundacji.

  Wszystkim darczyńcom w szkole i w okolicach sklepów serdecznie dziękujemy

  Opiekunowie SKC: Katecheta Piotr Horak

  M. Odrobina

  24.10.2021 22:25 | więcej »
 • Kiermasz ,Kiermasz, Kiermasz !!!

  W dniu 30 września przygotowaliśmy wspólnymi siłami społeczności szkolnej kiermasz charytatywny . W przygotowanie produktów zaangażowało się bardzo dużo osób z całej szkoły  począwszy od klas najmłodszych po klasę ósmą. Szczególne podziękowania kieruję w stronę rodziców, którzy wsparli naszą inicjatywę  poprzez ofiarowanie całej gamy produktów do sprzedaży na kiermaszu, a także uczniom   którzy samodzielnie wykonali wypieki  z przeznaczeniem ich na kiermasz .Włożyli w to swoje serce i cenny czas po lekcjach . Uzyskane środki będą przeznaczone na wsparcie osób potrzebujących w naszej miejscowości. Wdzięczni za współpracę i przychylność wolontariusze i opiekunowie SKC  

  Piotr Horak

  Małgorzata Odrobina

  03.10.2021 22:59 | więcej »
 • Wyruszamy w Nowy Rok Szkolny

  W tym roku do pracy w Szkolnym Kole Caritas zgłosiło się 14 uczniów . Dziewięć osób z klasy VIII , cztery z klasy VII i dwie z klasy VI . Na pierwszym spotkaniu we wrześniu rozpoczęliśmy działalność od wyboru nowego zarządu . Przewodniczącą została : Magdalena Kornaś ,

   Zastępcom: Karolina Witkowska ,

   Fotografem: Justyna Kornaś

  oraz redaktorem wydarzeń : Milena Kupiec .

  Na drugim spotkaniu przygotowaliśmy plan pracy na najbliższe miesiące oraz rozplanowaliśmy przygotowanie najbliższego kiermaszu charytatywnego w naszej szkole . Mamy nadzieje na owocną i nie przerwaną  pracę w całym roku. Nasze osiągnięcia i ogłoszenia zamieszczamy również na Facebooku .

  Opiekunowie SKC : katecheta Piotr Horak

  Małgorzata Odrobin

  03.10.2021 22:12 | więcej »
 • W niedzielę 28 lutego Szkolne Koło Caritas  we współpracy z Samorządem Szkolnym i Radą Rodziców zorganizowali akację zbiórki pieniędzy dla chorego Małego Wielkiego Marcelka Kubali, który przygotowywany jest do rodzinnego przeszczepu wątroby. Jak zwykle w tej sytuacji potrzebna jest sterta pieniędzy . Dlatego wspólnymi siłami przygotowaliśmy ciasta rękami rodziców i ludzi dobrej woli w liczbie ponad 300 pudełek  i zorganizowaliśmy  kiermasz  z którego dochód w kwocie 18063,29zł, 3 euro i 5 funtów  zasilił konto Marcelka .

  Wszyscy, którzy  popatrzyli  sercem na potrzebę dziecka i jego rodziny poczuli radość i  satysfakcję  z dobra którego byli udziałem. Takie akcje zbliżają ludzi uwidaczniają  ich wnętrze, którego na co dzień czasem nie widać .  Wszystkim zaangażowanym w akcje szczególnie pani Agnieszce Słowińskiej , Rodzicom   oraz wszystkim wspaniały darczyńcom serdecznie dziękujemy w imieniu SKC.

  Opiekunowie SKC: P. Horak

  M. Odrobina

  08.03.2021 22:42 | więcej »
 • Chorzy wśród nas

              Ze względu na ograniczenia spowodowane wirusem w tygodniu  poprzedzającym święta Bożego Narodzenia odwiedziliśmy chorych na terenie Jurkowa w bardzo  symboliczny sposób. Rozdaliśmy przygotowane wcześniej i wydrukowane kartki świąteczne z życzeniami wrzucając  je  do skrzynek pocztowych naszych chorych . Myślę, że udało nam się sprawić  choć trochę radości dla ludzi cierpiących .

  Opiekunowie SKC:  Piotr Horak

  M. Odrobina

  27.12.2020 19:20 | więcej »
 • Święta Bożego Narodzenia pomimo … pandemii

            W środę 16 grudnia przedstawiciele SKC przekazali na ręce obsługi Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Czchowie paczki dla chorych. Przygotowaliśmy paczuszki zawierające środki czystości zebrane w szkole w  przygotowanych pojemnikach  dla osób przebywających w śpiączce oraz paczuszki ze słodyczami dla pozostałych podopiecznych ZOL u  razem  w liczbie 48 .Na miejscu przekazaliśmy je pani Ewie Różowskiej – Nieć , która zawiozła je do chorych . Okazało się na miejscu , że były to trafione prezenty zgodne z potrzebami chorych .

  Opiekunowie SKC:  Piotr Horak

  M. Odrobina

   

  27.12.2020 19:19 | więcej »
 • Pokażmy, że mamy… SERCE

  Rozpoczęliśmy Adwent - czas radosnego oczekiwania na przyjście Pana Jezusa. Niestety w tym roku oczekiwanie na Święta Bożego Narodzenia wygląda zupełnie inaczej niż dotychczas. Jesteśmy odizolowani od siebie z powodu Covid-19 . Bez wątpienia jest to trudny czas dla nas wszystkich.

  03.12.2020 11:40 | więcej »
 • XX Dzień Papieski - „Totus Tuus"
  Pomysł dzieła narodził się  w 2000 roku tuż po pielgrzymce Jana Pawła II do ojczyzny. Za pieniądze które pozostały po organizacji z pielgrzymki postanowiono stworzyć fundusz stypendialny czyli  tzw. ”żywy pomnik Jana Pawła II”.
  29.11.2020 17:17 | więcej »
 • Porządkowanie cmentarza

          W czwartkowe popołudnie 8 października  część uczniów należących do SKC przystąpiła do uporządkowania Cmentarza Parafialnego. Pozamiataliśmy schody wzdłuż cmentarza i wyplewiliśmy porastające kostkę rośliny . Przed bramą   cmentarną zebraliśmy zalegające tam liście, nasiona i gałęzie drzew . Pracę zakończyliśmy wspólna modlitwą nad grobem ks. Fryderyka Bajorka. Wprawdzie to niewiele, ale w stosunku do zmarłych okazaliśmy że  „wdzięczność pamięcią serca”.

  Wszystkim chętnym uczniom , którzy wzorowo pracowali mimo chłodnej pogody bardzo dziękujemy  .

  Opiekunka SKC: M. Odrobina

  29.11.2020 18:42 | więcej »
 • Powoli zaczynamy działalność…

           Pierwszym przedsięwzięciem naszego koła było zakupienie i oznakowanie specjalnych pojemników (zmywalnych)do zbiórki zakrętek i środków czystości .

  Zebrane zakrętki zostaną przekazane do Tarnowskiego Wolontariatu Misyjnego z przeznaczeniem na budowę studni w krajach afrykańskich, gdzie pracują tarnowscy misjonarze. Koszt wywiercenia jednej studni w Afryce waha się od 3 do 12 tysięcy euro, czyli dużo . Dlatego tych zakrętek potrzeba wiele. Wiemy wszyscy jak konieczna do życia jest woda . A tak niewielkim kosztem możemy zrobić cos dobrego .

              Druga inicjatywa podjęta przez SKC jest zbiórka kosmetyków z przeznaczeniem do wykorzystania przez chorych z Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Czchowie . Są to mydła w płynie , szampony , gąbki do mycia ,chusteczki nawilżone. Przekazujemy je corocznie dla chorych wraz z drobnymi upominkami. W tym roku, kiedy nie można odwiedzać chorych w szpitalach nasz datek będzie dowodem, że pamiętamy o nich pomimo zakazu odwiedzin .

  Zanim powstał ten artykuł już pojawiły się w pojemnikach datki za co bardzo dziękujemy i prosimy pamiętajcie o zbiórkach .

   Opiekunowie SKC : M. Odrobina

  P. Horak

  29.11.2020 18:47 | więcej »
 •    Pełni obaw związanych z nową rzeczywistością rozpoczęliśmy pracę w SKC w dniu 17 września 2020. Zgromadzeni na sali gimnastycznej  chętni uczniowie z klas 5 do 8 zadekralowali się do pracy w SKC . Z klasy ósmej jest 14 chętnych uczniów, z klasy siódmej 7 uczniów,  z klasy szóstej 6 uczniów i klasy piątej 4 uczniów . Razem jest nas na rozpoczęciu roku pracy 31 osób .   

            Na pierwszym spotkaniu  wybraliśmy Samorząd SKC .

   Przewodniczącą została Magdalena Kornaś.  Zastępcą Witold Zabrzański .

   Skarbnikiem:  Julia Kołodziej

  Fotografami  naszych poczynań zostali Jakub i Witold Zabrzański

  W tym roku przywitaliśmy nowego opiekuna pana katechetę mgr Piotra Horaka

  Opiekunowie SKC : Małgorzata Odrobina

  Piotr Horak

  13.10.2020 22:50 | więcej »
 • 12 stycznia 2020 r. wolontariusze SKC  kwestowali pod kościołem Miłosierdzi Bożego  przed i po Mszach  Św. zbierając fundusze na leczenie pani Ani Klimek .  Wraz z nimi  zbierali  pieniądze  rodzice  pani Ani. Zebrana kwota przysłużyła się do opłacenia bardzo drogiego leczenia jakie czeka  chorą . Składamy  wszystkim kwestującym , a także ofiarodawcom podziękowania za okazane zrozumienie i datki pieniężne.

  Opiekunki  SKC : A. Kornaś

  M. Odrobina

   

  26.01.2020 23:16 | więcej »
 • We czwartek 12 grudnia wolontariusze ze  SKC  odwiedzili chorych w ZOL u w Czchowie. Przygotowanych zostało ponad  50 paczek zawierających środki czystości oraz słodycze . Spotkaliśmy się z uśmiechem, radością i pytaniem „Jak my wam  to wynagrodzimy  - chyba modlitwą” . Ludzie Ci potrzebują odwiedzin rozmowy i pamięci o nich . Są wdzięczni za każdy gest . Dlatego zachęcam do pozostania wolontariuszem , bo” większa jest radość z dawania niż brania”.

   W dniach 17 i 18 grudnia odwiedzaliśmy chorych na terenie Jurkowa  składając im życzenia świąteczne i wręczając  paczuszki ze słodyczami . Tu również spotkaliśmy się z wdzięcznością za pamięć i podziękowaniami nawet telefonicznymi.

  Opiekunki  SKC : A. Kornaś

  M. Odrobina

  26.01.2020 23:15 | więcej »
 • W czasie Jasełek bożonarodzeniowych jakie miały miejsce 8 grudnia w naszej szkole odbywał  się równocześnie kiermasz wyrobów świątecznych. Można było nabyć słodkie wyroby piernikowe , ciasta oraz ozdoby bożonarodzeniowe od bombek po stroiki , szopki , aniołki itp. Wszystko to zostało przygotowane przez wolontariuszy ich rodziny oraz nauczycieli . Dochód z kiermaszu został przeznaczony na prezenty dla osób przebywających w ZOL u w Czchowie oraz dla chorych na terenie Jurkowa. Wszystkim wolontariuszom, a także wspierającym kiermasz finansowo serdecznie dziękujemy.

   Opiekunki  SKC : A. Kornaś

  M. Odrobina

  26.01.2020 23:14 | więcej »
 • Wsparcie dla Ani…

  W dniach 4,5 i 6 grudnia wolontariusze SKC przeprowadzili akcję charytatywną pod hasłem „Ocalić pluszaki od zapomnienia” na rzecz Ani Klimek chorej na stwardnienie rozsiane. Rozprowadzaliśmy pluszaki zgromadzone przez wolontariuszy oraz pierniczki pieczone przez  nauczycieli z naszej szkoły . Zebraliśmy kwotę 840 złotych, która została przekazana pani Ani.

  Wszystkim wolontariuszom , uczniom , rodzicom i nauczycielom serdecznie dziękujemy za pomoc w zorganizowaniu akcji i wsparcie pieniężne.

  Opiekunki SKC:  A. Kornaś

   M. Odrobina

   

  15.12.2019 23:08 | więcej »
 • Szlachetna Babeczka

  „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to kim jest;

  nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”.

                                                                                           Jan Paweł II

   

     W dniach  od 2 do 3 października 2019r., Szkolne Koło Caritas w Jurkowie, reaktywowało swoją działalność, organizując akcję charytatywną pt. „ Szlachetna babeczka”na rzecz chorej Zuzi. Walczy ona z „ potworem, który nosi nazwę -  neuroblastoma IV stopnia. Dlatego też potrzebuje szczególnego wsparcia do walki z nim.

      Opiekunowie SKC wraz z wolontariuszami przygotowali kiermasz ciast, ciasteczek, babeczek i galaretek. Cały dochód ze sprzedaży tychże słodkości został ofiarowany Zuzi poprzez dokonanie wpłaty na konto fundacji „Uratujmy Królewnę Zuzię”, która gromadzi środki potrzebne na leczenie dziewczynki.

      Jak zwykle nie zawiedli nasi wolontariusze, którzy tym razem stali się także darczyńcami.Z pomocą swoich rodziców, a niektórzy nawet babć, ubogacili swoimi wypiekami nasze „ babeczkowe stoisko”.

  Szczególne podziękowania kierujemy do wszystkich osób, którym nie jest obojętny los drugiego człowieka: uczniom, rodzicom, nauczycielom, wszystkim, którzy upiekli ciasta i tym, którzy je kupowali.

     Pamiętajmy! Pomagając potrzebującym, nie zmienimy całego świata, ale możemy zmienić czyjś świat na lepszy!

   

                                                                    Opiekunowie SKC :  A .Kornaś                                                                                                     M. Odrobina

   

  10.11.2019 22:47 | więcej »
 • Wspominamy zmarłych

  Z okazji zbliżających się świąt Wszystkich Świętych oraz Dnia Zadusznego uczennice ze SKC z klas VIII i VII  porządkowały cmentarz .  Oczyściły kostkę  alei z porastających drobnych roślin oraz  pozamiatały aleję  cmentarną i parking przed wejściem na cmentarz. Spotkałyśmy się z życzliwością osób przybywających na cmentarz, aby uporządkować  groby swoich bliskich zmarłych . Z okazji Świąt zaniesiemy znicze i pomodlimy się  nad  grobami  zmarłych  do których za ich życia chodziliśmy z życzeniami.

   Opiekunki SKC:  M. Odrobina

                                A.Kornaś

  10.11.2019 17:01 | więcej »
 • „ŻYWY POMNIK JANA PAWŁA II „

  12 i 19 października młodzież z klas V,VI,VII i VIII należąca do SKC kwestowała w sklepach Wramex i Galerii Rabek, a także w naszej szkole . Przez dwie soboty uczniowie zbierali do puszek pieniądze poświęcając swój wolny czas dla dobra innych . Zebraliśmy kwotę 1769,47 gr.  Fundacja „DZIEŁO NOWEGO TYSIĄCLECIA” pomaga finansowo zdolnej młodzieży z wiejskich , ubogich rodzin. Dzięki fundacji młodzi ludzie mogą podjąć i kontynuować naukę na wyższych uczelniach , a my darczyńcy i wolontariusze swoim gestem budujemy dobro, które można nazwać „Żywym pomnikiem Jana Pawła II” –  Patrona  Naszej Szkoły. Wszystkim darczyńcom dziękujemy za wsparcie .

                                                              Opiekunki SKC : A. Kornaś, M. Odrobina

  10.11.2019 22:46 | więcej »
 • W dniu 9 września 2019r. grupa członków SKC oraz gromada nowych pełnych zapału uczniów w liczbie 34 rozpoczęła nową przygodę w patrzeniu sercem dla dobra innych. Swoją działalność rozpoczęliśmy od powołania zarządu Koła.  W drodze tajnego głosowania wybraliśmy na przewodniczącą Wiktorię Dadej z klasy VIII , zastępcę Wiktorię Nieć z klasy VII oraz skarbnika Witolda z Zabrzańskiego  klasy V. Natomiast  fotografem naszych działań zgodziła się zostać Dominika Kołodziej z klasy VII.

  Nasz nowy zapał po wakacjach podsycił  ksiądz biskup Leszek Leszkiewicz , który spotkał się z członkami  SKC w niedzielę  22 września z okazji wizytacji duszpasterskiej w parafii.

   Opiekunki SKC : Alina Kornaś

  Małgorzata Odrobina

  04.10.2019 22:42 | więcej »
 • Odwiedziny w ZOL- u w Czchowie

  Wczesnym popołudniem 9 kwietnia  delegacja uczniów ze SKC w Jurkowie wraz z opiekunkami udała się do Zakładu Opiekuńczo – Leczniczego w Czchowie. Zanieśliśmy skromne dekoracje (koszyczek z jajkami i barankiem) do każdej Sali z chorymi oraz paczuszki ze słodyczami dla ponad 40 podopiecznych Zakładu. Paniom pielęgniarkom przekazaliśmy kosmetyki zebrane w szkołach w Tworkowej i  Jurkowie służące do pielęgnacji chorych. Spotkaliśmy się ze wzruszeniem i wdzięcznością pacjentów. Każdorazowy  pobyt w ZOL- u  jest  dla nas  odwiedzających również niezapomnianym wrażeniem.

  Opiekunki SKC: Alina Kornaś

  Małgorzata odrobina

   

  06.05.2019 13:00 | więcej »
 •  Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych w  poniedziałek 8 kwietnia uczniowie i uczennice naszej szkoły oraz członkowie SKC wyruszyli do chorych na terenie Jurkowa . Zanieśli serdeczne życzenia wielkanocne wraz z drobnymi upominkami świątecznymi. Odwiedziliśmy 18 osób . Młodzież spotkała się z radością i wdzięcznością chorych za okazaną pamięć i życzenia.

  Opiekunki SKC : Alina Kornaś

  Małgorzata Odrobina

  05.05.2019 19:34 | więcej »
 • W niedzielę 7 kwietnia dziewczyny ze SKC wraz z opiekunkami rozprowadzały przed kościołem Bożego Miłosierdzia palmy wielkanocne . Uzyskany dochód  w kwocie 351zł został przeznaczony na potrzeby „Caritas” Diecezji Tarnowskiej.

  Opiekunki SKC: Alina Kornaś

   Małgorzata Odrobina

  05.05.2019 19:33 | więcej »
 • Szkolne Koło „Caritas” w kinie…

  3 kwietnia SKC i opiekunka Samorządu Szkolnego pani A. Słowińska  zorganizowali wyjazd do kina na film pt. ”Miłość i Miłosierdzie”. Film obejrzeli członkowie SKC z Jurkowa i Tworkowej oraz chętni uczniowie naszej szkoły w sumie pełen  autokar i bus . Dokument przedstawia po krótce życie świętej siostry Faustyny oraz rozwój kultu Bożego Miłosierdzia . Dowiadujemy się z niego  o objawieniach jakie otrzymała siostra i obserwujemy jej zmagania duchowe. Po jej śmierci rozwojem kultu zajmuje się ks. Sopoćko i Jan Paweł II patron naszej szkoły . Zwieńczeniem filmu są przejmujące świadectwa cudów otrzymanych od Jezusa Miłosiernego. Warto zobaczyć choćby dlatego, że mamy parafię pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego.

   Opiekunki SKC: Alina Kornaś

   Małgorzata Odrobina

  06.05.2019 14:26 | więcej »
 • Odwiedziny

  Tuż przed świętami Bożego Narodzenia Uczniowie SKC z Jurkowa i Tworkowej odwiedzili chorych w Zakładzie Opiekuńczo- Leczniczym  W Czchowie . Zawieźli tam Radość, życzenia Zdrowia i wielu łask od Dzieciątka Jezus. Dla pokrzepienia ciała rozdali paczuszki ze słodyczami i sokiem  oraz  świąteczne dekoracje do każdej Sali z chorymi.  Paniom pielęgniarkom zostawiliśmy zebrane wcześniej kosmetyki,  które są wykorzystywane dla utrzymania higieny chorych. Sprawiliśmy choć niewielką radość i wzruszenie chorym , którzy spędzają w łóżkach nieraz długie lata.Nie zapomnieliśmy również o chorych na terenie Jurkowa . Uczniowie ze SKC i nie tylko odwiedzali osoby chore zanosząc im życzenia oraz drobny słodki upominek z okazji świąt.

  Opiekunki SKC :Alina Kornaś
  Małgorzata Odrobina

   

  07.05.2019 22:15 | więcej »
 • 16 grudnia przed Świętami Bożego Narodzenia w Naszej Szkole odbyły się Jasełka bożonarodzeniowe zorganizowane przez uczniów ze SKC oraz wybranych  uczniów z VII i VIII klas . Treść jasełek była uwspółcześniona do czasów obecnych jednak zawierała najważniejsze przesłanie jakie wynika z faktu Bożego Narodzenia to jest Miłość, która pokona wszystko. Przedstawienie bardzo się  podobało, a aktorzy zebrali duże brawa. Po przedstawieniu śpiewaliśmy kolędy i pastorałki . W trakcie przedstawienia trwał kiermasz świąteczny na którym można było zaopatrzyć się w ozdoby bożonarodzeniowe, a także tradycyjne bożonarodzeniowe wypieki z ciasta piernikowego. Zebrane fundusze zostały przekazane na zakup upominków dla chorych w ZOL w Czchowie oraz dla chorych na terenie naszej wsi Jurków. Wszystkim mamom, które piekły i pomagały oraz  obecnym gościom  na jasełkach i kiermaszu serdecznie dziękujemy za obecność i wsparcie SKC. 

  Opiekunki SKC: Alina Kornaś 
  Małgorzata Odrobina

  05.05.2019 17:48 | więcej »
 • Pamiętamy o zmarłych…

  Przed świętem Wszystkich Świętych uczniowie ze SKC zorganizowali akcję sprzątania Cmentarza Parafialnego . Pozamiatali główną aleję –schody  oraz wejście przed bramą  na cmentarz .
   W Dzień Zaduszny całą grupą odwiedzaliśmy groby osób do których chodziliśmy za ich życia. Modliliśmy się za ich dusze oraz kładliśmy znicze  wspominając ich kim byli.

  Opiekunki SKC: Alina Kornaś
  Małgorzata Odrobina

   

  06.05.2019 14:53 | więcej »
 • Spotkanie z Rodziną Szkół im. Jana Pawła II w Częstochowie

  11października  uczniowie klas III Gim i VIII PSP oraz chętni ich młodzi rówieśnicy wyruszyli na pielgrzymkę do Częstochowy , aby wziąć udział XVIII pielgrzymce Szkół noszących imię Jana Pawła II. Naszą Szkołę reprezentował na wałach poczet sztandarowy składający się z 6 uczniów . Wszyscy uczestniczyliśmy we Mszy św. Pod przewodnictwem księdza biskupa Mieczysława Mokrzyckiego długoletniego sekretarza Jana Pawła II, księdza biskupa Dariusza Kowalczyka przewodniczącego zarządu fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” oraz  księdza biskupa Henryka Tomasika  opiekuna rodziny szkół im Jana Pawła II. Na początku Mszy św. wszyscy uczestnicy wypuścili balony napełnione helem do których przyczepione były prośby i podziękowania oraz własne intencje . Po Mszy św. udaliśmy się przed ołtarz Matki Boskiej Częstochowskiej, gdzie każdy miał możliwość pomodlić się w swoich intencjach. W drodze powrotnej jeszcze na terenie Częstochowy zwiedzaliśmy Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II .Zgromadzony tam zbiór pamiątek po naszym patronie jest naprawdę imponujący, wart obejrzenia. Myślę, że ostatnia pielgrzymka dla najstarszych klasy naszej szkoły na długo pozostanie im w pamięci.                                       

      
  Małgorzata Odrobina

  06.05.2019 13:18 | więcej »
 • „Dzień Papieski” w Naszej Szkole i nie tylko…

  W październiku z okazji XVIII  Dnia Papieskiego  pod hasłem „Promieniowanie ojcostwa” 7  uczniów z klasy III Gimnazjum należący do SKC przeprowadziło zbiórkę pieniężną do puszek. Zebrane pieniądze  w kwocie  516,59 gr  zasilają fundusz stypendialny Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” przeznaczony dla zdolnych uczniów z ubogich wiejskich rodzin . Tym sposobem budujemy” żywy pomnik” Jana Pawła II naszego Patrona Szkoły ,który kochał młodzież . Warto dodać ze chłopcy zbierali pieniądze w soboty w okolicach dużych sklepów poświęcając swój wolny czas.                                         

  Opiekunki SKC :Alina Kornaś
  Małgorzata Ordobina 

  06.05.2019 14:25 | więcej »
 • Zbiórki „Caritasu”

  Jeszcze we wrześniu przygotowaliśmy i kontynuujemy akcje zbiórki zakrętek na rzecz chorego Dawidka . Zakrętki potrzebne mu są na opłacenie rehabilitacji . Potrzeba ich dużo, bo za kilogram zakrętek jest tylko jedna minuta rehabilitacji . Dlatego zachęcamy do ich zbierania.

  Druga przygotowana zbiórka to zbieranie kosmetyków  na rzecz Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Czchowie.  W czasie odwiedzin zanosimy zebrane kosmetyki pielęgniarkom , które wykorzystują je do utrzymania higieny pacjentów w Zakładzie. Niektórzy pacjenci to osoby samotne, których rzadko kto odwiedza.                           

  Opiekunki SKC :Alina Kornaś
  Małgorzata Odrobina

  06.05.2019 13:17 | więcej »
 • Szkolne Koło „Caritas” rozpoczęło swoją działalność w Nowym Roku Szkolnym 2018/2019 od zorganizowania stoiska na cele dobroczynne w czasie „Pikniku Rodzinnego” który miał miejsce 23 września 2018 r. Wtedy to wszyscy przyszli  i byli członkowie SKC z wielkim zapałem przygotowali potrzebne dekoracje , zgromadzili artykuły (słodycze i napoje) i rozprowadzali je w czasie pikniku i bezpośrednio po nim w czasie przerw szkolnych. Zebrana kwota pozwoliła nam zapoczątkować działalność SKC. Koło liczy obecnie :   35  członków. Kierują nim opiekunowie oraz wspólnie wybrany samorząd .

  Opiekunki SKC :Alina Kornaś
  Małgorzata Orrobina
  05.05.2019 17:34 | więcej »
 • „Dobro na wagę złotówki”
  Po Świętach Wielkanocnych SKC przy naszej Szkole rozpoczęło Kampanię wspieraną przez media „Dobro na wagę złotówki” . Polegała ona na zbieraniu pieniędzy w formie zbiórki publicznej zainicjowanej przez Caritas Diecezji Tarnowskiej z przeznaczeniem na realizację celu określonego jako: ”Fundusz Caritas Dzieciom” . Kampania miała uświadomić dzieciom i młodzieży, że małymi krokami (drobnymi pieniążkami) możemy stworzyć „coś” pięknego, co pozwoli pomóc bardzo wielu koleżankom i kolegom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej.
  Wywiesiliśmy  na terenie Szkoły stosowne plakaty i poinformowaliśmy uczniów o celu zbiórki. W każdej klasie umieściliśmy oznaczone banderolą puszki, do których można było wrzucić pieniążki. Zbiórka  trwała przez miesiąc. Najwięcej pieniędzy zebrały klasy II b, IV i I Szkoły Podstawowej. Całość zebranej kwoty przez uczniów wynosi około 150 zł . Klasy, które zebrały najwięcej pieniędzy otrzymają drobne nagrody za dobre serce. Wszystkim uczniom i nauczycielom serdecznie dziękujemy za każdy nawet najmiejszy pieniążek.
  Opiekunowie:  Emilia Chmura
   Małgorzata Odrobina 
  21.05.2019 11:55 | więcej »
 • We Wielki Wtorek i Wielką Środę członkowie Szkolnego Koła Caritas z klas II i III Gimnazjum udali się do chorych na terenie naszej miejscowości Jurków. Odwiedziliśmy 23 osoby składając im życzenia wielkanocne i wręczając małe prezenty w postaci babek wielkanocnych i słodyczy. Uczennice spotkały się z wdzięcznością za okazaną pamięć.
  Opiekunka SKC
  M. Odrobina
  23.04.2017 20:19 | więcej »
 • Każdy jest ważny i potrzebny
  Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych 6 kwietnia gromada uczennic należących do Szkolnego Koła Caritas udała się do Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Czchowie. Odwiedziliśmy chorych składając im serdeczne życzenia świąteczne. Pozostawiliśmy w każdej sali własnoręcznie zrobiony koszyk wielkanocny z ozdobami jako pamiątkę zbliżających się świąt Każdy chory otrzymał ponadto drobny prezencik w postaci słodyczy. Spotkaliśmy się tam ze wzruszeniem i wdzięcznością. Czasem wystarczy drobiazg ,aby otrzymać w zamian uśmiech.
   
  Opiekunka SKC
  M.Odrobina
  23.04.2017 20:19 | więcej »
 • W piątek 16 grudnia grupa uczniów należących do Szkolnego Koła Caritas udała się z życzeniami do Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Czchowie. W każdej sali szpitalnej złożyliśmy życzenia świąteczno-noworoczne, ustawiliśmy własnoręcznie zrobioną małą choinkę przypominającą o czasie świątecznym i wręczyliśmy chorym drobne paczuszki ze słodyczami. W odpowiedzi spotkaliśmy się z ogromną wdzięcznością, radością i podziękowaniami chorych oraz personelu. Niektórym brakowało słów z wrażenia. Odchodząc zostawiliśmy zebrane wcześniej w naszej szkole kosmetyki (mydła, szampony itp.) potrzebne do pielęgnacji pacjentów.
  Natomiast 20 grudnia wyruszyliśmy z życzeniami świątecznymi do chorych na terenie wsi Jurków. Odwiedziliśmy 18 osób. Tutaj również spotkaliśmy się z radością i wdzięcznością za pamięć i drobny podarunek.
  Warto sprawiać radość innym, bo więcej jest jej w dawaniu niż braniu.
  Opiekunka SKC: M.Odrobina

   
  01.01.2017 18:56 | więcej »
 • Zbliżają się... Święta Bożego Narodzenia !
  W niedzielę 11 grudnia odbyły się „Współczesne Jasełka”. Współczesne, bo opowiadające co może się stać, gdy zabraknie Miłości do drugiego Człowieka zarówno maleńkiego jak i tego starszego. Miłość Boża promieniejąca od Dzieciątka Jezus może wszystko naprawić to, co nieopatrznie zagubił człowiek. Myślę ze to przesłanie pozostało w pamięci uczestników przedstawienia.
  03.01.2017 14:05 | więcej »
 • Spotkanie z Franciszkaninem z Ukrainy.
  Na zaproszenie Szkolnego Koła Caritas we wtorek 22 listopada gościliśmy w naszej szkole franciszkanina ojca Polikarpa Strzałkowskiego  pracującego na Ukrainie. Jest On synem Polaków wywiezionych kiedyś do Kazachstanu, którzy po powrocie zostali na Ukrainie. Opowiadał nam o swojej pracy codziennej na parafii.
  28.11.2016 22:14 | więcej »
 • XVI Dzień Papieski –„ Bądźcie Świadkami Miłosierdzia”- 2016r
  Już 11 raz nasza szkoła włączyła się w zbiórkę pieniędzy przeznaczonych na stypendialny fundusz dla utalentowanej młodzieży z niezamożnych rodzin . Zbiórka trwała w dniach od 2 do 22 października 2016r. W tym roku zbiórką pieniędzy zajęły się dziewczęta ze Szkolnego Koła Caritas. Były to: Patrycja Potoczek, Karolina Kostrzewa, Klaudia Klimek, Karolina Kołodziej, Oliwia Tekiela, Alicja Wrona, Emilia Zelek.
  Zbiórkę przeprowadzaliśmy na terenie Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Jurkowie oraz w sklepach :”Wramex” oraz w „Galeria Rabek” . Dzięki hojności mieszkańców wsi i uczniów naszej szkoły zebraliśmy kwotę 1124,27 zł, która zostanie wykorzystana jako stypendium.
  Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” została powołana przez Konferencje Episkopatu Polski w 2000 roku .Stanowi ona wyraz wdzięczności dla Ojca Świętego Jana Pawła II za jego niestrudzoną posługę duchową na rzecz Kościoła i Naszej Ojczyzny. Głównym nurtem działalności fundacji jest propagowanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II. Konferencja Episkopatu Polski na wniosek fundacji postanowiła, że corocznie w niedzielę poprzedzającą 16 października organizowany będzie „Dzień Papieski”. Młodzież obdarowana stypendium nazwana jest „żywym pomnikiem Świętego Jana Pawła II”.
  Bardzo dziękujemy wolontariuszom z klasy II Gimnazjum za przeprowadzoną zbiórkę !!!
   
  01.01.2017 18:55 | więcej »
 • Sprzątanie Cmentarza Parafialnego
   28 września i później  27 października  uczniowie naszego koła Caritas porządkowali Cmentarz Parafialny. Uprzątnęliśmy roślinki i śmieci z  chodnika oraz parkingu przed bramą. Nie zapomnieliśmy także o grobie  księdza Władysława Augustyna, gdzie zanieśliśmy kwiaty i modliliśmy się.
  01.01.2017 18:57 | więcej »
 •  Szkolne Koło Caritas rozpoczęło działalność w tym roku od ułożenia planu działań na najbliższy rok oraz wyboru zarządu koła . W skład zarządu koła wchodzą :Weronika Płachta – przewodnicząca, Róża Łopatka- zastępca oraz Angelika Potera i Karolina Kołodziej . Nasze Koło liczy w tym roku 33 członków od klasy III Gimnazjum, aż po uczniów klasy III Szkoły Podstawowej.
   Pierwszą nasza akcją było rozpoczęcie zbiórki kosmetyków, które można jeszcze złożyć w pudełku specjalnie przygotowanym  i  oznakowanym na korytarzu szkolnym. Kosmetyki te zanosimy do Zakładu opiekuńczo-leczniczego w Czchowie , gdzie panie pielęgniarki wykorzystują je dla potrzebujących podopiecznych . Obok Pudeł na kosmetyki zbieramy plastikowe zakrętki które będą przeznaczone na rehabilitację  dla chorego chłopca .
              
   
  27.11.2016 22:22 | więcej »
 • Sprawozdanie z działalności Szkolnego Koła Caritas za okres od września 2014 roku do czerwca 2016 roku.
  Szkolne Koło Caritas przy Zespole Szkół w Jurkowie działa od 15 listopada 2011 roku, obecnie liczy 35 wolontariuszy. Działamy na terenie naszej parafii oraz w społeczności lokalnej. Działamy cicho, bez rozgłosu, staramy się nieść pomoc potrzebującym oraz dawać dobry przykład własnym życiem.
  Jako opiekunowie SKC staramy się młodych uwrażliwiać na potrzebujących, chorych i biednych; wdrażamy pozytywne wartości związane z niesieniem pomocy oraz akceptacją drugiego człowieka mimo jego dysfunkcji. Zachęcamy do działania na rzecz drugiego człowieka oraz modlitwy za niego. Dążymy do integracji ze środowiskiem dzieci niepełnosprawnych.
  03.10.2016 22:52 | więcej »
 • Plan pracy Szkolnego Koła Caritas na rok szkolny 2016/2017

  Główne cele pracy Szkolnego Koła Caritas:


  - praktyczna realizacja przykazania miłości bliźniego w odniesieniu do każdego człowieka;
  - uwrażliwienie na drugiego człowieka, na jego potrzeby, krzywdę i cierpienie;
  - budowanie autentycznej wspólnoty ludzi, ukierunkowanej na wspólne dobro;
  - zachęcanie do działania na rzecz drugiego człowieka;
  - dążenie do integracji ze środowiskiem dzieci i dorosłych niepełnosprawnych.

  03.10.2016 22:24 | więcej »
 • Nasze początki
  Szkolne Koło Caritas przy Zespole Szkół w Jurkowie działa od 15 listopada 2011 roku, obecnie liczy 35 wolontariuszy. Działamy na terenie naszej parafii oraz w społeczności lokalnej. Działamy cicho, bez rozgłosu, staramy się nieść pomoc potrzebującym oraz dawać dobry przykład własnym życiem.
  03.10.2016 22:39 | więcej »

Kalendarz

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Jurkowie
  Jurków 150, 32-860 Czchów
 • (+14) 68-42-200