14 października 2020 r. w PSP w Jurkowie odbyła się uroczystość ślubowania klasy I połączona z DKEN. Pierwszoklasiści długo się do tego wydarzenia przygotowywali. Były łzy wzruszenia nie tylko u dzieci, ale także u ich rodziców. Program, jaki zaprezentowali miał być przepustką do dalszej nauki w szkole. Nie zabrakło hymnu szkoły, od którego rozpoczęła się cała uroczystość. Uczniowie pięknie recytowali wiersze oraz śpiewali wesołe piosenki.
Po uroczystym ślubowaniu nastąpiło pasowanie na ucznia, którego dokonała Pani Dyrektor Szkoły Beata Migas. Uczniowie zgodnie przyrzekli, że zawsze będą godnie reprezentować Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Jurkowie. Pierwszoklasiści otrzymali okolicznościowe dyplomy i prezenty od trzecioklasistów i ich rodziców.
Następnie Samorząd Uczniowski złożył życzenia wszystkim Nauczycielom, Pracownikom i Emerytom z okazji DKEN przede wszystkim dużo zdrowia, szczęścia i uśmiechu na co dzień oraz dużo satysfakcji z wykonywanej pracy. Niektórzy pracownicy szkoły zostali uhonorowani nagrodami Dyrektora Szkoły. Cała społeczność szkolna odśpiewała „Sto lat”.
Uroczystość przebiegała w zachowaniu reżimu sanitarnego z powodu koronawirusa.
Opracowała: Wychowawczyni klasy 1, Irena Gagatek-Średniawa
Uczniowie pierwszej klasy Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Jurkowie uczestniczą w kampanii „Mała książka- wieki człowiek” realizowanej przez Instytut Książki. Celem projektu jest kształtowanie świadomego czytelnictwa wśród najmłodszych dzieci oraz ich rodziców. Dobrze dobrana literatura ma bardzo korzystny wpływ na rozwój wyobraźni, słownictwa młodego pokolenia. Kształtuje ich emocje, poszerza horyzonty, rozwija kompetencje językowe.
Nasza szkoła otrzymała bezpłatny pakiet książek dla dzieci klasy pierwszej oraz ich rodziców. W skład Wyprawki Czytelniczej wchodzi: książka „Pierwsze abecadło”, broszura informacyjna dla rodziców „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” oraz kreatywny alfabet. Pakiety zostały przekazane uczniom 6 listopada 2020 r. (nieobecni uczniowie otrzymają pakiety po powrocie do szkoły). Mamy nadzieję, że dzięki takim projektom nasi najmłodsi uczniowie rozpoczną wspaniałą przygodę z książką.
Opracowała: Beata Migas
Przygotowania do programu MegaMisja zaczęliśmy w początkiem maja. Mimo pandemii i nietypowego trybu zajęć szkolnych podjęliśmy starania aby dołączyć do programu, a było to nie lada wyzwanie aby rozwiązać zadanie rekrutacyjne. Jednak dzięki zaangażowaniu uczniów i ich rodziców sprawnie udało nam się zrealizować wymagania organizatorów. Aby zostać zakwalifikowanym do udziału, trzeba było nakręcić krótki film, w którym uczniowie zapraszają MegaMisję do swojej szkoły . Naszym dzieciom ten pomysł się bardzo spodobał. W przebraniach superbohaterów przekonywali, że to właśnie do Nas MegaMisja powinna zawitać. Rodzice pomogli przy nakręceniu spotu a wychowawczynie świetlicy w montażu filmu. Wysłaliśmy zgłoszenie i ku naszemu miłemu zaskoczeniu w czasie wakacji okazało się, że pomimo wielkiej konkurencji (1200 zgłoszeń) znaleźliśmy się w gronie 300 szkół w Polsce, które biorą udział w MegaMisji. W województwie małopolskim w projekcie bierze udział tylko dziesięć szkół.
W świetlicy szkolnej przez 10 miesięcy realizowany będzie nieodpłatny program edukacji cyfrowej MegaMisja z fundacji ORANGE. Zajęcia prowadzone są raz lub dwa razy
w tygodniu przez wychowawców świetlicy lidera Natalię Góra oraz Panią Agnieszkę Słowińską. Przebieg zajęć oparty jest na fabularyzowanej grze, która przenosi dzieci do cyfrowego laboratorium i pełnej przygód MegaMisji. Wykonując kolejne zadania, dzieci pomagają bohaterom historii Julce i Kubie sprawnie poruszać się wśród cyfrowych wynalazków i chronić je przed figlami Psotnika, ucząc się przy tym ważnych zasad młodego internauty przez co zdobywają punkty. Przy realizacji wyzwań dzieci uczą się, jak zachować bezpieczeństwo i umiar w korzystaniu ze smartfonów, Internetu oraz jak chronić swoją prywatność w sieci. Badania EU Kids Online 2018 wykazały, że aż 82,5% dzieci w wieku 9-17 lat korzysta codziennie z Internetu za pomocą smartfona. Oczywiście, wraz z początkiem edukacji zdalnej i obecnej sytuacji dane te zostały całkowicie zaburzone. Ostatnie miesiące szczególnie wyraźnie pokazują, że od technologii nie ma ucieczki, że jest ona nam potrzebna na co dzień, również osobom bardzo młodym. Dlatego też tak ważne, aby dzieci potrafiły wykorzystywać ją mądrze i bezpiecznie. Z kolei z badań Urzędu Komunikacji Elektronicznej wynika, że średnio, 70-80% uczniów w wieku 7-9 lat nigdy nie słyszało o tym, że należy używać oprogramowania antywirusowego, czy stosować trudne do odgadnięcia hasła. Ponad to uczniowie w czasie trwania programu zdobywają umiejętności wyszukiwania
i segregowania informacji prawdziwych od tych niewiarygodnych. Ważnym elementem programu jest również współpraca i wiedza na temat tego, jak komunikować się offline
i online. Na zajęciach uczniowie dowiadują się, czym są netykieta i prawa autorskie, a także jak zrobić grafikę czy film. Oglądamy bajki, wykonujemy różne zadania, podczas których dzieci bardzo dużo się uczą nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Nacisk kładziony jest na bezpieczne korzystanie z Internetu, na to jakie dane o sobie można podać, jakich absolutnie nie wolno. To ważne rzeczy przydatne w codziennym życiu. Nauczyciele natomiast zyskują nowe kompetencje.
Dzieci bardzo lubią te zajęcia, nie mogą się doczekać, kiedy znów będą robić coś ciekawego. Z każdego wykonanego zadania, piszemy później sprawozdanie, przesyłamy do Fundacji Orange zdjęcia z realizacji. Po zdobyciu określonej ilości punktów otrzymujemy nagrody, które staną się częścią wyposażenia świetlicy. To dzięki tym zajęciom nasza świetlica w tym roku szkolnym wzbogaci się o kreatywne nagrody. W MegaMisji postawiliśmy na współpracę między dziećmi, twórczą dyskusję w trakcie zajęć i zabawę, która przyspiesza nam nabywanie cyfrowych kompetencji.
Opracowała: Beata Migas
Uczniowie naszej szkoły 23 września wzięli udział w spotkaniu z archeologiem - Andrzejem Szpunarem, który wyjawił niezwykłe tajemnice czchowskiego zamku odkryte podczas badań archeologicznych.
Jak się dowiedzieli nasi uczniowie, należał on w latach 1993-2001 do ekipy archeologów Muzeum Okręgowego w Tarnowie, którzy prowadzili badania, odkopując zamkowe mury czchowskiego zamku. Uczestnicy z ogromnym zainteresowaniem słuchali opowiadań Pana Andrzeja na temat zamku, przebiegu badań oraz o tym jak wygląda praca archeologa.
Następnego dnia tj. 24 września ponownie odwiedziliśmy dziedziniec zamkowy w Czchowie, gdzie odbyła się prelekcja pt. "Wincenty Witos, a sprawa polska w latach 1917-1922" prowadzona przez Krystiana Srokę. Podczas spotkania została przedstawiona sylwetka lokalnego bohatera.
Finałem wcześniejszych spotkań była mobilna gra terenowa "Wiktoria Witosa. Z Czchowa do Warszawy", która miała miejsce w niedzielę 27 września o godz. 14.00. Nasi uczniowie wzięli udział w premierze, którzy jako pierwsi mogli przejść grę. Zadaniem graczy było wykonanie określonych zadań, rozwiązanie zagadek. Grupom, które zdobyły najwięcej punktów, wręczone zostały nagrody w postaci edukacyjnych gier planszowych. Z okazji tego wydarzenia na Grodzisku (obok sceny) można było spróbować wojskową grochówkę oraz zobaczyć pokaz rekonstrukcyjny i dioramę historyczną w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznej Gorlice 1915. Całości towarzyszyło wspólne śpiewanie piosenek patriotycznych. Dla naszych uczniów było to na pewno niezwykłe przeżycie i przekonanie, że historia to niezwykła kraina, którą warto odkrywać.
Oprac. Anna Hatała-Toboła
ECHA WYCIECZKI
W RAMACH PROJEKTU ,, ODKRYWAM MAŁOPOLSKĘ”
2 dnia – 22 września 2020 r.:
Drugi dzień wrześniowej wycieczki przywitał nas pięknym słońcem i śliczną pogodą. Po noclegu w hotelu i przepysznym, różnorodnym śniadaniu pojechaliśmy do Wygiełzowa. Tam mogliśmy zobaczyć w Nadwiślańskim Parku Etnograficznym: dwór szlachecki, kościół , domy bogatszych i biednych ludzi np. kryte strzechą, drewniane. Przenieśliśmy się w czasy naszych przodków. Pani przewodnik interesująco opowiadała i pokazywała dawne sprzęty rolnicze, domowe, gospodarskie, a także szkolne. Ogromnie ciekawym i miłym doświadczeniem były warsztaty malowania na szkle kolorowymi farbami. Swoje dzieła mogliśmy zabrać do domów.
Następnie pojechaliśmy do Krakowa. Miasto wciąż nie nudzi, zachwyca i zadziwia swymi zabytkami. Zwiedzaliśmy: Katedrę Wawelską, Dzwon Zygmunta, Krypty, Dziedziniec
na Wawelu, Kościół Mariacki. Pani przewodnik barwnie przedstawiała wiadomości historyczne oraz opowiadała legendy, ciekawostki i pokazała nam także Ratusz, Rynek, Sukiennice, pomnik Adama Mickiewicza. Słuchaliśmy wspólnie hejnału i biliśmy brawo
dla grającego strażaka. Dużo spacerowaliśmy, kupiliśmy też pamiątki. Nadwiślański Park Etnograficzny
w Wygiełzowie oraz Kraków z jego zabytkami, historią- - polecamy !!!
Na wycieczce było 46 uczniów z klas od 1- 8 z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II
w Jurkowie.
Bardzo, bardzo serdecznie i ogromnie gorąco dziękujemy naszej pani dyrektor szkoły, opiekunom, inicjatorom, organizatorom, pomysłodawcom, projektodawcom, pracownikom Biura Podróży
,, Niedźwiadek”.
oprac . Ag. M.
ECHA WYCIECZKI
W RAMACH PROJEKTU ,, ODKRYWAM MAŁOPOLSKĘ”
1 dnia – 21 września 2020 r.:
Najpierw przyjechaliśmy do Opactwa Benedyktynów w Tyńcu.
Zwiedzaliśmy, znajdujące się w podziemiach i na parterze budynku dawnej biblioteki, zabytki związane z przeszłością klasztoru z XI – XVIII wieku, m.in. obiekty archeologiczne
i romańskie detale architektoniczne, byliśmy w ,, Klasztornej aptece”- tu mogliśmy poczuć zapach ziół oraz poznać dawne sposoby, metody leczenia.
Przewodnicy opowiadali nam dzieje mnichów, klasztoru oraz legendę o studni. Każdy na kilkanaście minut zamienił się w średniowiecznego skrybę i ćwiczył kaligrafię, pisząc gęsim piórem oraz atramentem. Było interesująco !!! Warto odwiedzić !
Potem Ojców i najmniejszy w Polsce Ojcowski Park Narodowy przywitał nas piękną naturą i uroczymi skałami oraz szumiącym źródełkiem miłości i rzeczką Prądnik. Cały czas towarzyszyła nam śliczna, słoneczna pogoda. Dużo spacerowaliśmy, aby zobaczyć okazałą Maczugę Herkulesa, Bramę Krakowską, Skałę Rękawicę, Zamek na Pieskowej Skale. Byliśmy w Jaskini Ciemnej , poznaliśmy jej tajemnice oraz zobaczyliśmy nietoperze. Ogromnie zainteresowała nas także multimedialna ekspozycja przyrodnicza Ojcowskiego PN. Było wspaniale !!! Polecamy innym !
oprac. Ag. M.
Szanowni Państwo Dyrektorzy,
w załączeniu przesyłam list Ministra Edukacji Narodowej z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Uprzejmie proszę o przekazanie listu nauczycielom, rodzicom i uczniom.
Jednocześnie przesyłam również plakaty informacyjne skierowane do uczniów i rodziców, z prośbą o zawieszenie w widocznym miejscu w Państwa placówce.
W imieniu Ministra Edukacji Narodowej Dariusza Piontkowskiego życzę udanego roku szkolnego 2020/2021, aby był on spokojny i bezpieczny, a także obfitował w sukcesy edukacyjne oraz wychowawcze.
Z wyrazami szacunku
Z poważaniem
Anna Ostrowska
Rzecznik Prasowy MEN
Moduł O szkole został zmodyfikowany o następujące regulaminy i procedury:
POLITYKA BEZPIECZEŃSTWA w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Jurkowie trakcie trwania pandemii COVID-19
PROCEDURA POSTĘPOWANIA podczas zajęć opiekuńczo-wychowawczych dla wychowawców świetlicy na czas stanu pandemii w roku szkolnym 2020/2021 w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Jurkowie
PROCEDURY OBOWIĄZUJĄCE W BIBLIOTECE SZKOLNEJ publicznej szkoły podstawowej im. Jana Pawła ii w Jurkowie na czas trwania pandemii COVID-19
Drodzy Rodzice i Uczniowie
Wkrótce rozpoczęcie nowego roku szkolnego. Organizacja roku będzie przebiegać następująco:
Dnia 31 sierpnia o godz. 8.00 w Kościele Parafialnym odbędzie się Msza Św. na rozpoczęcie roku szkolnego. Zapraszamy wszystkich chętnych i przypominamy o przestrzeganiu reżimu sanitarnego.
Dnia 1 września rozpoczęcie odbędzie się w dwóch turach:
8.00-8.45- klasy I- IV- spotkanie na sali gimnastycznej i następnie z wychowawcami w przyporządkowanych salach lekcyjnych.
9.00-9.45- klasy V- VIII -spotkanie na sali gimnastycznej i następnie z wychowawcami w przyporządkowanych salach lekcyjnych.
Do szkoły przychodzą tylko zdrowe dzieci, bez objawów chorobowych.
Wszystkich uczniów prosimy po wejściu do szkoły o dezynfekcję rąk, przestrzeganie zalecanych odstępów, nie gromadzenie się w grupach.
Rodzice uczniów klasy I mogą odprowadzić swoje dzieci do pierwszego przedsionka przy wejściu do biblioteki. Ze względów sanitarnych nie możemy rodziców zaprosić na dalszy teren szkoły.
Prosimy, aby uczniowie przynieśli ze sobą opakowania (reklamówki, plecaki) na podręczniki szkolne.
Dyrektor mgr Beata Migas
Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie
Zakończyliśmy rok szkolny 2019/2020. Był on nietypowy, zaskakujący i wymagający od nas wszystkich nowych umiejętności. Nie udałoby się go pozytywnie zakończyć bez udziału Rodziców. To Wam Szanowni Rodzice należą się serdeczne podziękowania za trud, cierpliwość i motywowanie Waszych pociech do pracy.
Drodzy Uczniowie przed Wami upragnione wakacje. Odpoczywajcie mądrze. Dbajcie o własne bezpieczeństwo, nie ulegajcie brawurze i nieprzemyślanym decyzjom. Czekamy na Was w szkole. Do zobaczenia we wrześniu.
Wasi nauczyciele
Nasza szkoła od września dołączy do MegaMisji.
MegaMisja to nieodpłatny ogólnopolski program edukacyjny dla szkół podstawowych. W naszej szkole będzie realizowany w ramach zajęć na świetlicy szkolnej. Celem programu jest podniesienie wiedzy i cyfrowych kompetencji nauczycieli, wychowawców świetlic oraz ich uczniów. MegaMisja daje solidną bazę do mądrego i bezpiecznego poruszania się po świecie, w którym dzisiaj nie obędziemy się bez technologii.
W dniach 19 oraz 20 maja uczniowie z klasy 6,7, 8 obejrzeli piękny, wzruszający film biograficzny pt. ,, Karol Wojtyła- nasz Papież". Później wypowiadali się na jego temat ustnie, a częściej pisemnie.
Każdy kto widział film, gorąco i serdecznie poleca, warto go zobaczyć......
Tutaj link: https://www.youtube.com/watch?v=HHOX03Pmd5s
oprac. Ag. M.
W maju uczniowie obejrzeli i wysłuchali teledysk pt. ,, Nie zastąpi Ciebie nikt", potem przedstawili swoje wrażenia, ocenę.
Polecamy innym, posłuchajcie......
Uczniowie z klasy 7 oraz klasy 8
Tutaj link : https://www.youtube.com/watch?v=u-XGQ4h1Qns
oprac. Ag M.