Na zajęciach edukacji technicznej uczniowie klasy 1 poraz pierwszy samodzielnie przygotowywali przysmaki kullinarne z jajek i nie tylko. Po przygotowaniu odpowiednich produktów, narzędzi pracy oraz przygotowaniu swojego miejsca do pracy uczniowie z zapałem zabrali się do tworzenie kolorowych przysmaków. Pomysłów nie brakowało! Zresztą zobaczcie to sami! Szkoda tylko, że nie wszystkie dzieci miały ochotę zjeść przez siebie przygotowane "cuda"!
Galeria tutaj.
W związku z dużą liczbą uczniów korzystajacych z obiadów w stołówce szkolnej (ponad 150 zapisanych uczniów naszej szkoły), przerwy obiadowe zostają wydłużone z 15 do 20 minut. Zmiana obowiązuje od 17.09.2018 r. Nowy okład lekcji i przerw przedstawia tabela poniżej.
Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Jurkowie informuje, że w dniu 20.09.2018 r. (czwartek) o godz. 16.00 odbędzie się Zebranie Rodziców.
Szanowni Rodzice, Państwo Nauczyciele, Pracownicy Administracji i Obsługi, Drodzy Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Jurkowie w nowym roku szkolnym życzę Wam Wszystkim dużo zdrowia, które da wam zapał, siłę i chęci do pracy, nauki i własnego rozwoju. Życzę Wam, by zrealizowały się Wasze plany i marzenia - Rodzicom by z dumą postrzegali sukcesy i wzrastanie swoich pociech, nam Nauczycielom i pracownikom szkoły, by praca dawała satysfakcję i była właściwie doceniana, Uczniom - by nie bali się marzeniami sięgać gwiazd i wytrwale dążyli do wyznaczonego celu. Nam Wszystkim życzę spokoju, mniej biurokracji a więcej pracy dla dobra naszych dzieci.
Dyrektor Szkoły mgr Antoni Orszulak
Zakończył się projekt edukacyjny z plastyki „Czym ozdobić szkolną stołówkę?” Wykonane w ramach projektu cztery obrazy przedstawiające martwą naturę zostały namalowane przez uczennice klasy III gimnazjum: Klaudię Kuczaj, Angelikę Poterę, Emilię Zelek i Kamilę Falkiewicz. Prace te powstawały przez kilka tygodni i są wspólnym dziełem wszystkich uczestniczek projektu. Źródłem inspiracji dla ich powstania były dzieła wybitnych malarzy polskich i zachodnioeuropejskich. Do wykonania obrazów wykorzystano różne techniki plastyczne m.in. węgiel rysunkowy, ołówki, kredki ołówkowe oraz farby akwarelowe i akrylowe. Rolę opiekuna projektu pełniła pani Agnieszka Karecka. Efekty projektu można oglądać od 15 czerwca w szkolnej stołówce.
Uczestniczki wraz z opiekunką projektu
Galeria tutaj.
XII Gminny Konkurs Ortograficzny dla klas II-III Szkoły Podstawowej w roku szkolnym 2017/2018 „MISTRZ ORTOGRAFII ZIEMI CZCHOWSKIEJ” odbył się w dniu 22 maja 2018 r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Jurkowie. Celem konkursu było nabywanie umiejętności ortograficznych, utrwalenie i sprawdzenie zasad polskiej ortografii oraz wyłonienie „Mistrza Ortografii Ziemi Czchowskiej klas II-III szkoły podstawowej”. Organizatorem konkursu był Koordynator Gminnego Zespołu Edukacji Wczesnoszkolnej mgr Maria Motyka przy współpracy dyrektora mgr Antoniego Orszulaka i nauczycieli z Publicznej Szkoły Podstawowej w Jurkowie: mgr Alicji Mordarskiej i mgr Natalii Góry.
Do konkursu zgłosiło się 14 uczniów z Gminy Czchów wyłonionych w szkolnych konkursach ortograficznych. Uczniowie mieli do napisania dyktando pełne pułapek ortograficznych oraz test z lukami i zasadami ortograficznymi. Komisja składająca się z nauczycieli kształcenia zintegrowanego po sprawdzeniu zakodowanych prac wyłoniła Mistrza Ortografii klasy II, którym został Dariusz Bodziony z PSP z Czchowa, II miejsce Anna Dębska z PSP Tymowa , III miejsce Alicja Pach z PSP Tworkowa oraz Mistrza Ortografii klas III, którym został Grzegorz Kołodziej z PSP w Jurkowie, II miejsce zajęła Milena Kupiec z PSP w Jurkowie ex aequo Kajetan Kanownik z PSP z Czchowa, III miejsce Arkadiusz Talarek z ZS Domosławice.
Uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe. Gratulujemy zwycięzcom i ich nauczycielom.
Organizatorzy.
Galeria tutaj.
Budapeszt – stolica i największe miasto Węgier, położone w północnej części kraju, nad Dunajem, z jedna z najważniejszych metropolii Europy Środkowej a także 8, najludniejsze miasto wśród stolic Europy. Stanowi wielki ośrodek kulturalny i naukowy, jest też ważnym centrum turystycznym i uzdrowiskowym .
To do tego pięknego miasta została zorganizowana w dniach 14- 15 maja 2018 2- dniowa zagraniczna wycieczka dla klasy III gimnazjum /oraz kilku osób z VII klasy :)/.
W podróż wyruszyliśmy z Jurkowa o godz. 3:15. Następnie połączyliśmy sięz grupą gimnazjalistów z Lewniowej. Mimo wczesnej pory wyjazdu, do miejsca docelowego dotarliśmy dopiero przed południem, a to za sprawą korków drogowych, ale za to pełni zapału i gotowi na podbój Budapesztu.
Przy Placu Bohaterów, jednym z największych i najpiękniejszych placów w Budapeszcie (w jego centrum stoi Pomnik Tysiąclecia, czyli Pomnik Bohaterów, będący symbolem państwowości węgierskiej) pierwszym punkcie programu, spotkaliśmy się z naszym węgierskim przewodnikiem, który towarzyszył nam też w ciągu drugiego dnia pobytu. Z nim udaliśmy się na dziedziniec zamku Vajdahunyad, uznany za jeden z najpiękniejszych zabytków miasta. Następny na naszej liście był węgierski Parlament. Wielkość i piękno tego obiektu podziwialiśmy najpierw "od strony lądowej" po krótkim spacerze uliczkami miasta. Przed głównym wejściem do Parlamentu, na placu byliśmy świadkami zmiany warty żołnierzy węgierskich. Zanim wróciliśmy do autokaru, kluczyliśmy jakiś czas uliczkami, mogąc podziwiać architekturę miasta. Kolejny przystanek to góra Gellerta, skąd roztacza się jeden z najpiękniejszych widoków na cały Budapeszt. Meandry Dunaju, mosty, pływające statki i amfibie...to wszystko ukazało sie naszym oczom wprawiając w zachwyt. Nieco wyżej mogliśmy podziwiać Cytadelę oraz Statuę Wolności. Stamtąd po sesji zdjęciowej udaliśmy się na rejs po Dunaju, wykorzystując piękną pogodę i zmieniając kolejność zwiedzania (na następny dzień zapowiadano deszcz). Godzina spędzona na statku rejsowym dla turystów, to niezapomniane widoki budowli stojących na obu brzegach Dunaju, wiatr we włosach i szum fal.
Na nocleg udaliśmy się do hotelu "Atlantic". Gospodarze przydzielili nam pokoje a następnie zaprosili na obiadokolację, która nie wszystkim jednak przypadła do gustu.
Drugi dzień, zaopatrzeni w płaszcze przeciwdeszczowe, które przy obfitych opadach i tak na niewiele się zdały....rozpoczęliśmy od zwiedzenia zamkowego wzgórza (Zamek Budański). Szum deszczu skutecznie zagłuszał jednak przewodnika, dlatego szybka decyzja. Jedziemy na Baszty Rybackie. Przy pięknej pogodzie moglibyśmy znów delektować się pięknymi widokami na panoramę miasta, ale nie w taki dzień. Szybki rzut oka na piękne budowle... i sprint do autokaru. Gdy zajęliśmy miejsca , by udać sie w półgodzinną trasę do Szentendre, gdzie znajduje się Muzeum Marcepanu, nieśmiało wyjrzało zza chmur słońce i przestało padać. Na miejscu przewodnik oprowadził nas krętymi uliczkami miasteczka , opowiedział o jego historii i lokalnej kuchni , a następnie podprowadził pod miejsce, z którego słynie naprawdę Szentendre - Muzeum Marcepanu. Zanim weszliśmy, każdy miał możliwość posmakowania marcepanu w jego czystej postaci (jeśli ktoś nie wie co to takiego: marcepan to nic innego jak słodka masa cukiernicza utworzona głównie z prażonych i zmielonych migdałów i cukru z dodatkiem olejku migdałowego).Następnie mogliśmy rozejrzeć się po specjalnych stanowiskach muzealnych i podziwiać dzieła umieszczone za szybami. Czego tam nie było?.... księżna Diana, myszka Mickey, bukiety kwiatów, popiersia wielkich i znanych ludzi, miniatury budowli, miast - a wszystko z marcepanowej masy. Na koniec odwiedziliśmy lokalny sklepik oferujący słodkości z marcepana. Każdy kto miał jeszcze kilka tysięcy wolnych forintów mógł zrobić zakupy przed powrotem do domu w kramikach rozstawionych wzdłuż uliczek. Czas na powrót. Jeszcze podziękowania dla naszego miłego przewodnika, pana Ferenca i możemy ruszać. Planowany powrót do domu ... 22.00, jednak pogoda sprawia, że jesteśmy godzinę wcześniej. Zmęczeni długą drogą, ale zadowoleni.
oprac. Agnieszka Talarek, Aldona Bach
Minister Anna Zalewska skierowała do rodziców i opiekunów uczniów klas VII szkoły podstawowej oraz klas II gimnazjum list dotyczący rekrutacji do szkół ponadpodstawowych i klas szkół ponadgimnazjalnych na rok szkolny 2019/2020.
Szefowa MEN podkreśliła, że w związku z wprowadzaniem kolejnych etapów reformy edukacji, na rok szkolny 2019/2020 o przyjęcie do szkół ponadpodstawowych i klas szkół ponadgimnazjalnych będą ubiegali się pierwsi absolwenci 8-letniej szkoły podstawowej oraz ostatniej klasy gimnazjum.
Minister Anna Zalewska zaznaczyła w liście, że postępowania rekrutacyjne dla tych dwóch grup uczniów zostaną przeprowadzone oddzielnie, według odrębnych kryteriów rekrutacyjnych. Minister edukacji przypominała, że absolwenci szkoły podstawowej i gimnazjum nie będą rywalizowali ze sobą o te same miejsca. Będą oni ubiegać się o przyjęcie do innych typów szkół.
Uczniowie kończący VIII klasę szkoły podstawowej mogą zostać przyjęci do 4-letniego liceum ogólnokształcącego, 5-letniego technikum lub 3-letniej branżowej szkoły I stopnia. Z kolei absolwenci ostatniej klasy gimnazjum będą mogli ubiegać się o miejsce w 3-letnim liceum ogólnokształcącym, 4-letnim technikum lub w 3-letniej branżowej szkole I stopnia.
Obie te grupy zrealizują odrębne programy nauczania.
Szkoły i samorządy przygotowują się do rekrutacji na rok szkolny 2019/2020. Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, zwiększenie liczby klas I nie spowoduje istotnych problemów związanych z zapewnieniem odpowiedniej liczby sal lekcyjnych.
Postępowanie rekrutacyjne będzie obejmowało m.in. następujące kryteria:
wyniki egzaminu ósmoklasisty albo egzaminu gimnazjalnego,
oceny (na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej albo gimnazjum) z języka polskiego i z trzech obowiązkowych zajęć edukacyjnych ustalonych przez dyrektora szkoły przeprowadzającego rekrutację,
świadectwo ukończenia szkoły podstawowej albo gimnazjum z wyróżnieniem,
szczególne osiągnięcia wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej albo gimnazjum.
W związku z naturalnymi i zrozumiałymi pytaniami oraz wątpliwościami ze strony rodziców i uczniów, MEN przypomina, że do ich dyspozycji pozostają dyrektorzy szkół oraz kuratorzy oświaty. We wszystkich kuratoriach od 1 września br. zostaną utworzone punkty informacyjno-konsultacyjne. Rodzice uczniów obecnych klas VII szkoły podstawowej oraz klas II gimnazjum będą mogli uzyskać informacje na temat oferty edukacyjnej szkół ponadpodstawowych i klas szkół ponadgimnazjalnych w regionie. Ponadto pytania związane z naborem do szkół na rok szkolny 2019/2020 można od września br. kierować na adres mailowy: rekrutacja@men.gov.pl.
MEN przypomina, że ustalenie sieci publicznych szkół ponadpodstawowych pozostaje w gestii samorządu i odbywa się po uzyskaniu pozytywnej opinii kuratora oświaty. Ministerstwo Edukacji Narodowej deklaruje pełne wsparcie i gotowość współpracy z samorządami.
List-Minister Edukacji Narodowej do Rodzicow i Opiekunow Uczniow - 2018.05.18
Szanowni Państwo
W związku z rozpoczęciem obowiązywania w dniu 25 maja 2018 r. przepisów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie informujemy, że wszelkie wnioski w zakresie realizacji praw osób, których dane dotyczą, są realizowane za pośrednictwem następującego adresu mailowego: iodo.oswiata@gmail.com lub bezpośrednio w siedzibie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Jurkowie, w formie pisemnego wniosku.
W razie jakichkolwiek wątpliwości w zakresie przetwarzania Państwa danych osobowych lub ewentualnego naruszania Państwa prawa do prywatności prosimy o kontakt.
Dokumet do pobrania tutaj.
Dnia 18 maja 2018 roku w Publicznej Szkole Podstawowej w Jurkowie
z okazji 98. urodzin Karola Wojtyły- Patrona Szkoły odbył się ,, V Gminny Konkurs Recytatorski Poezji Karola Wojtyły i wierszy o Janie Pawle II”.
Wzięli w nim udział uczniowie uczęszczający do szkół w gminie Czchów. Mieliśmy
,, ucztę dla ducha”- trwała piękna rywalizacja, prezentacja, nie tylko przed Szanownym Jury, ale także dla słuchaczy, widowni.
Wyniki konkursu są następujące:
Pierwsze miejsce wywalczyła Kalina Czarnecka z Tymowej. Wspaniale zaprezentowała utwory:,, Źródło” oraz ,,Rozmowa ojca z synem w krainie Moria”.
Drugie miejsce zdobyły Angelika Potera z Jurkowa oraz Beata Kamińska ze Złotej. Doskonale recytowały wybrane przez siebie wiersze. Pierwsza przypomniała utwory: ,,Źródło”, ,,Emilii, matce mojej…”. Z kolei Beata prezentowała: ,, Ktoś się długo pochylał nade mną”
oraz ,,Słońce miłości nigdy nie zachodzi”.
Trzecie miejsce zajęła Justyna Sikora z Tymowej. Przypomniała wiersze: ,,Schizotymik” i ,, Pieśń o blasku wody”.
Czwarte miejsce przypadło Wiktorii Perc z Tworkowej. Ciekawie prezentowała utwory: ,,Samarytanka”
oraz ,,Niewidomy.
Najpierw serdecznie dziękujemy Wszystkim za przybycie i wspomnienie św. Jana Pawła II w Jego urodziny !!! Gorąco gratulujemy Wszystkim Uczniom Recytującym !!! Podziwiamy Waszą wrażliwość, uczuciowość, chęci
do szukania, czytania poezji oraz umiejętności krasomówcze.
Następnie uprzejmie dziękuję Jury ( w składzie: pani Maria Różowska, p. Agata Roczniak, p. Maria Musiał,
p. Anna Hołyst) za pracę oraz pani Agnieszce Kareckiej za dekoracje, panu dyrektorowi za wspaniałe dyplomy,
a także uczniowi klasy 3 gimnazjum Tomaszowi Tokarczykowi za wykonywanie dokumentacji fotograficznej.
Oprac. organizator i opiekun konkursu: Agnieszka Mordarska
zdjęcia: Tomasz Tokarczyk
Byliśmy 15 maja w kinie w Krakowie ! Warto obejrzeć ten film ! Od stycznia wciąż oglądany i polecany!
Film pt. ,,Cudowny chłopak” to adaptacja bestsellerowej książki R. J. Palacio. Opowiada o urodzonym z licznymi deformacjami twarzy 10-letnim Auggim, który rozpoczyna naukę w nowej szkole. Jego wygląd sprawia, że staje się szkolną sensacją. Jest wyśmiewany i wytykany palcami, choć żaden z nowych kolegów tak naprawdę niczego o nim nie wie. Wszystko zacznie się zmieniać, gdy w szkole pojawi się uczennica potrafiąca dostrzec w Auggim coś więcej niż tylko nietypowy wygląd.
W ,,Cudownym chłopaku” występują: Julia Roberts, Owen Wilson oraz niezwykle utalentowany młodziutki aktor Jakob Tremblay, który w 2015 roku zachwycił widzów rolą w filmie ,,Pokój”.
ZWIASTUN FILMU: https://www.youtube.com/watch?v=B-yXhZfXh1Q
Film ,,Cudowny chłopak” jest chwalony przez wielu widzów w różnym wieku, silnie oddziałuje na emocje , wzrusza, bawi i uwrażliwia. Czwartoklasiści, piątoklasiści oraz panie Agnieszka Słowińska i Agnieszka Mordarska polecają.
oprac. Agnieszka Mordarska
26 kwietnia 2018 r. najmłodsi uczniowie naszej szkoły z klas I – III wybrali się na wycieczkę do Inwałdu i Krakowa.
Pierwszym punktem naszej wycieczki był Park Miniatur Świat Marzeń. Jest to niezwykłe miejsce, w którym podczas podróży przez Australię, Grecję, Włochy, Polskę, Chiny, Francję, Meksyk mogliśmy podziwiać miniaturowe budowle charakterystyczne dla każdego z tych państw. Zobaczyliśmy tu wszystkie obiekty, które szanujący się turysta wyruszający w podróż dookoła świata powinien koniecznie zobaczyć. W ciągu zaledwie kilku godzin stanęliśmy pod Wieżą Eiffla, na Placu św. Piotra, przy posągach Moai, pod Bramą Brandenburską, przy gondoli cumującej w kanale wodnym otaczającym Plac św. Marka czy koło Muru Chińskiego. Większość miniatur, które znajdują się w Parku Miniatur wykonana jest w skali 1:15, a kompleks wenecki – Plac św. Marka, Bazylika św. Marka, Dzwonnica św. Marka – w skali 1:10. Ponadto dzieci skorzystały z wielu atrakcji Lunaparku między innymi przeszli ścieżką grozy w domu strachów, próbowali swoich możliwości jako kierowcy na autoscooter, nadmiar energii spożytkowali w małpim gaju a na podsumowanie wizyty odwiedzając Kino 5D przenieśliśmy się w głąb ziemi i odbyliśmy przejażdżkę po wnętrzu opuszczonej kopalni. Kino zagwarantowało nam niezapomniane wrażenia.
Kolejnym punktem naszej wycieczki był Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema w Krakowie.
Po przekroczeniu bramy Ogrodu kierujemy się w głąb Ogrodu. Pierwsze stanowisko to pryzmat, który tworzy ze światła słonecznego piękną tęczę. Jest kilkadziesiąt razy większy od pryzmatów szkolnych, zbudowany z pleksi, w środku którego znajduje się gliceryna.
Po rozszczepieniu światła białego skierowaliśmy kroki do tarczy Newtona, gdzie możemy uzyskać odwrotny efekt. Kolorowa, nieruchoma tarcza staje się biała przy prędkości 1800 obrotów na minutę.
Kilka kroków dalej i jesteśmy w ogromnym kalejdoskopie… Układ luster, jak w popularnej zabawce – pod kątem 60 stopni, ale kolorowych szkiełek brak. Jesteśmy za to my. Sami tworzymy obiekt, który podlega wielokrotnym odbiciom. Jeśli wcześniej nie było okazji to sprawdzamy jak wygląda tył naszej głowy, czy aby fryzjer spisuje się tak jak tego oczekujemy. I idziemy dalej bo przecież nie można długo wytrzymać w tłumie sobowtórów.
Świat zaczyna nas dziwić coraz bardziej, a to dopiero początek. Każde z urządzeń prezentuje jedno lub kilka zjawisk fizycznych, a osiągnięcie celu nigdy nie polega na zasadzie „wciśnij guzik i obserwuj”. Gong uderzony silnie nie wyda ciekawego dźwięku, ale wielokrotne, subtelne uderzenia prowadzą do sumowania fal akustycznych dając niesamowity, nastrojowy efekt.
Przy innym stanowisku możemy sprawić, że powstanie wir wodny i obserwować jego niepowtarzalne zachowanie, które wynika z prędkości kręcenia korbą. Bezcenną może się okazać refleksja nad sposobem wydostania się z takiego wiru.
Na dydaktyczną ekspozycję plenerową składają się urządzenia, konstrukcje i modele, pozwalające na poznawanie praw fizyki i świata przyrody, w tym:
• prawa fizyki związane z oddziaływaniem siły (huśtawki, elementy ukazujące działanie siły grawitacji),
• prawa fizyki związane z utrzymywaniem równowagi (równoważnie, obrotowe tarcze, trampolina),
• prawa fizyki dotyczące zjawisk drgań i fonii,
• prawa fizyki związane z działaniem wody (turbiny wodne),
• prawa świata przyrody związane ze zmysłami (dotykiem, słuchem, węchem).
Stanowiska edukacyjne można podzielić na 3 następujące typy:
• badacz-uczestnik (uczestnik odczuwa skutki doświadczenia na sobie),
• badacz-eksperymentator (uczestnik uruchamia doświadczenie i dalej obserwuje eksperyment),
• badacz-obserwator (doświadczenie przeprowadzane jest przez przewodnika lub toczy się swoim własnym życiem).
Zadowoleni, pełni wrażeń i nowych doświadczeń wróciliśmy do domów.
Oby jak najwięcej takich ciekawych wycieczek.
Galeria tutaj.
Uczniowie klasy III naszego gimnazjum piszą przedostatni Egzamin Gimnazjalny. W rozmowach z młodzieżą da cię wyczuć stres, jakkolwiek nie jest to ich pierwszy egzamin. Mają już za sobą Sprawdzian Szóstoklasisty, więc są oswojeni z procedurami.
Trzymamy kciuki i życzymy jak najlepszych rezultatów.
oprac. AO
Galeria tutaj.
(…)wszędzie marmur, szkło,
A za szkłem równiutko stoi
Mnóstwo różnych szklanych słoi,
Puszek z dziesięć czy piętnaście
A w nich leki, proszki, maście(…)
Jan Brzechwa „Cudowne lekarstwo”
W ramach realizacji tematyki „Co nas czeka w przyszłości?” 4 kwietnia dzieci z klas III wybrały się na wizytę do miejscowej apteki. Celem wycieczki było m.in. zapoznanie z pracą farmaceuty, pomieszczeniami apteki, produktami, które można kupić w aptece.
Dzieci zobaczyły różne maści, krople, syropy, tabletki, plastry, które pomagają im w walce z chorobą. Wśród różnych lekarstw znalazły te lekarstwa, które kiedyś zażywały. Dzieci zobaczyły, w jaki sposób są poukładane leki. Okazało się, że bez znajomości alfabetu znalezienie niektórych byłoby bardzo trudne.
Uczniowska ciekawość nie znała granic. Na wszystkie pytania odpowiadały panie farmaceutki pracujące w aptece. Kto lepiej jak nie one potrafi wytłumaczyć, co to są witaminy i w jakich produktach można je znaleźć oraz dlaczego nie wolno samodzielnie spożywać tabletek lub pić syropów. Dowiedzieli się również co to jest recepta, a także kto może kupować leki. Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały wypowiedzi , uzyskując pełne informacje na nurtujące ich pytania.
Trzeciaki dowiedziały się również, że zostanie farmaceutą to długa i ciężka droga, a praca w aptece jest bardzo ważna i odpowiedzialna.
Podczas wizyty dzieci miały niepowtarzalną okazję zobaczyć aptekę od zaplecza. Okazało się, że od środka apteka kryje wiele fascynujących miejsc i rzeczy. Pani farmaceutka pokazała gdzie przygotowuje się lekarstwa i jakie przedmioty są do tego potrzebne. Następnie dzieci po wcześniejszym dokładnym umyciu i zdezynfekowaniu rąk weszły do receptury aby pod nadzorem farmaceutki przygotować maść z witaminą A. Dzieci odmierzały potrzebne składnik a następnie według przepisu wyrabiały w moździerzu maść, którą później smarowały sobie dłonie.
Na koniec wizyty dzieci otrzymały słodkie i zdrowe upominki.
Serdecznie dziękujemy p. Zuzannie Duer, p. Magdalenie Pasek -Topolskiej oraz wszystkim pracownikom Apteki „Św. Justa” za poświęconą nam uwagę, czas i ciekawe przedstawienie tematu.
oprac. Natalia Góra
Koniec roku zbliża się wielkimi krokami, a po wakacjach część przedszkolaków pójdzie do szkoły, dlatego 16 marca na zaproszenie dyrektora oraz wychowawczyni i uczniów klasy IIIb dzieci z grupy „Misie” z Publicznego Przedszkola w Jurkowie wraz ze swoimi wychowawczyniami przy pięknej pogodzie przeszły spacerkiem do budynku szkoły.
Celem wizyty było bliższe poznanie szkoły, adaptacja i integracja przedszkolaków ze szkołą, do której będą uczęszczać po ukończeniu przedszkola jako przyszłe pierwszaki.
Przedszkolaków powitał dyrektor szkoły Antonii Orszulak, który pokazał dzieciom wszystkie najważniejsze miejsca — swój gabinet, salę gimnastyczną, jadalnię, bibliotekę, pracownię komputerową oraz klasy. Dzieci poznały starszych kolegów i panie, z którymi na pewno zetkną się we wrześniu.
Następnie przedszkolaki miały możliwość wzięcia udziału w lekcji klasy IIIb z cyklu „Podróże w nieznane” o tematyce „Legenda indiańska”. Dzieci brały czynny udział w improwizowaniu opowieści „W indiańskiej wiosce”, a następnie przyglądały się pracy dydaktycznej uczniów. Starsi koledzy z wychowawczynią opowiedzieli im o szkolnych zwyczajach oraz dzieci dowiedziały się, co uczniowie wkładają do tornistrów i jakie mają obowiązki. Siedząc na dywanie przy ławkach, obserwując „pracę” uczniów, na pewno myślały po cichutku o spełnieniu swoich marzeń o szkole i byciu uczniem.
Dla niektórych maluchów było to pewno nie lada przeżycie, ponieważ niektóre z nich po raz pierwszy przekroczyły próg szkoły. Mamy nadzieję, że dzięki tej wizycie, przekonały się na własne oczy, że w szkole jest bezpiecznie, miło i niezwykle ciekawie. Teraz na pewno bez trwogi i lęku przekroczą szkolne mury i pozyskają w niej nowych, wspaniałych kolegów.
oprac. Natalia Góra
Galeria tutaj.
Matematyka jest drzwiami i kluczem do nauki
Roger Bacon
Dnia 21 marca 2018r. w Publicznej Szkole Podstawowej nr 4 w Bochni odbył się XVI Powiatowy Konkurs Matematyczny „MISTRZ MATEMATYK KLAS 3”.
Uczeń naszej szkoły z klasy III b Grzegorz Kołodziej zajął I miejsce!
Grześ otrzymał dyplom, upominek oraz również symboliczną statuetkę MISTRZ MATEMATYK KLAS 3.
Konkurs zorganizowany był dla uczniów klas 3 uzdolnionych matematycznie. Uczniowie mieli szansę wykazania się zdobytymi wiadomościami
i umiejętnościami matematycznymi.
W konkursie wzięło udział 32 uczestników z powiatu bocheńskiego
i brzeskiego. Uczniowie zmagali się z 18 trudnymi zadaniami.
Cele konkursu:
• - rozwijanie i pogłębianie zainteresowań i uzdolnień matematycznych uczniów klas trzecich;
• - kształcenie samodzielnego i twórczego myślenia;
• - stymulowanie pracowitości i wytrwałości;
• - wykorzystanie zdobytej wiedzy w praktyce;
• - promowanie dorobku i osiągnięć uczniów;
• - integracja środowiska uczniowskiego;
• - współpraca nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej.
Laureaci konkursu:
• I miejsce : ex aequo: Grzegorz Kołodziej - PSP Jurków
Kajetan Kanownik - PSP Czchów
• II miejsce: Iga Brydniak - PSP Nowy Wiśnicz
• III miejsce: ex aequo: Filip Stadnicki - PSP Stary Wiśnicz
Szymon Łaciak - PSP Łapanów
Wyróżnienie:
• Adam Gut - PSP 5 Bochnia
• Patryk Kędra - PSP Nowy Wiśnicz
• Tomasz Styczeń - PSP Drwinia
Jury konkursu:
mgr Alicja Świątek, mgr inż. Halina Mucha, mgr inż. Marta Gałczyńska – Stolarska,
mgr Anna Waśko, mgr inż. Jerzy Grzesik.
oprac. Natalia Góra