Nawigacja

Informacja prawna

  • Wycieczka do Krakowa z Programu Wsparcia Edukacji MEiN

    Wycieczka do Krakowa z Programu Wsparcia Edukacji MEiN

    W dniu 01 grudnia br. odbyła się trzecia i ostatnia wycieczka w ramach projektu pod nazwą: „@zatrzymane w kadrze - fotografia i film kreatywnie dla ucznia i nauczyciela” realizowanego z grantu otrzymanego w II edycji „Programu Wsparcia Edukacji” MEiN.
    Tym razem uczniowie naszej szkoły, wraz z uczniami ze Szkoły Podstawowej w Czchowie i Tworkowej pojechali na jednodniową wycieczkę do Krakowa. W trasę wyjechaliśmy o godz. 8.30. Do Krakowa dojechaliśmy bezproblemowo dzięki sprawnej i bezpiecznej jeździe kierowcy, pana Henryka i komfortowemu autokarowi z Biura podróży - MARK-TRAVEL z Bochni.  Profesjonalną opiekę nad całą grupą objął przewodnik pan Jacek Mikołajczyk.
    Pierwszym miejscem, które odwiedziliśmy było Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Uczniowie mieli tam okazje poznać początki lotnictwa polskiego, znanych i zasłużonych konstruktorów lotniczych i ich konstrukcje. Mogli prześledzić rozwój myśli technicznej w konstrukcjach lotniczych na przestrzeni dziesięcioleci. Co ważne, wiele wynalazków i zastosowanych rozwiązań technicznych wymyślonych przez naszych inżynierów, mechaników i konstruktorów lotniczych, jest stosowane w lotnictwie po dzień dzisiejszy.

    Kolejnym punktem programu było MuFo - Muzeum Fotografii w Krakowie. Zwiedzanie zaczęliśmy od próby odpowiedzi na, z pozoru proste pytanie – „Co robi zdjęcie?” Historia polskiej i światowej fotografii w pigułce. Techniki fotograficzne, rodzaje fotografii, fotografia jako sztuka, dokument – to tylko niektóre zagadnienia jakie uczniowie poznali w muzeum. Oczywiście nie mogło zabraknąć poznania historii i rozwoju samego narzędzia fotografa – czyli historii i współczesności aparatu fotograficznego.

    Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w Centrum Edukacji Lotniczej w porcie lotniczym im. Jana Pawła II w Krakowie – Balicach. Ten punkt programu to zajęcia warsztatowe. Podzieleni na dwie grupy, uczniowie poznali zarówno funkcjonowanie terminalu jak i płyty lotniska. W części warsztatowej przeszli ścieżkę pasażera od punktu informacji, przez Check-in, kontrolę bezpieczeństwa, wyjścia do samolotów – Gates aż do kabiny pasażerskiej z instrukcjami bezpieczeństwa przekazywanymi przez personel pokładowy przed startem samolotu.

    W dobie wysokiej biurokracji w polskim systemie oświaty, pragnę nadmienić, że wszystkie punkty wycieczki i treści w nich zawarte oraz wiedza przekazana uczniom, ma swoje odzwierciedlenie w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej w klasach IV÷VIII. Dokładne i szczegółowe wskazanie konkretnych celów, kompetencji, przedmiotów i treści z podstawy programowej, zajęłoby n-razy więcej miejsca, niż ta krótka relacja z tej pełnej poznawczych aspektów,  jednodniowej wycieczki edukacyjnej.
    Pełni wiedzy i niezapomnianych wrażeń, jak zwykle z kartami pełnymi zdjęć, wróciliśmy w godzinach wieczornych do domów. Wyrazy podziękowania za opiekę nad uczestnikami wycieczki składam pani Joannie Święcickiej-Policht z Tworkowej i panu Szymonowi Szwarga z Czchowa. Od wszystkich kieruję podziękowania dla pana kierowcy, pana przewodnika oraz Biura MARK-TRAVEL.

    Red: Antoni Orszulak

  • Spotkanie z druhami OSP Jurków

    Spotkanie z druhami OSP Jurków

    Po wakacyjnej dość długiej przerwie wracają spotkania szkolnej drużyny strażackiej z druhami OSP Jurków.

    Właśnie w dniu 23 listopada w godzinach porannych na sali gimnastycznej odbyło się spotkanie uczniów klas młodszych z zaprzyjaźnionymi jurkowskmi strażakami.

    Na początku Pan Komendant serdecznie powitał wszystkie dzieci, a w szczególności nowych członków grupy, chętnych uczniów z klasy 2. A także przedstawił i omówił plany spotkań na najbliższy czas.

    Potem nastąpiło krótkie przypomnienie umiejętności i wyuczonych działań związanych z udzielaniem pierwszej pomocy, takich jak: wzywanie pomocy przez telefon, pozycja boczna bezpieczna, czy RKO. Uczniowie także przypomnieli i utrwalili sobie ważne numery alarmowe. Następnie panowie strażacy opowiadali uczniom o swojej działalności strażackiej, pokazywani różnego rodzaju narzędzia i demonstrowali urządzenia, które wykorzystują podczas akcji. Ta cześć była najbardziej interesująca dla wszystkich uczniów.

                                                                                                                                        Alicja Mordarska

  • Szkolny konkurs recytatorski uczniów klas 1-3

    Dziś, tj. 30 listopada w naszej szkole odbyło się przesłuchanie uczniów klas młodszych, którzy zgłosili się do Gminnego Konkursu Recytatorskiego pod hasłem POLSCY POECI DZIECIOM. W etapie szkolnym udział wzięło dziesięcioro uczniów z klas 1-3. Najliczniej reprezentowana była klasa 3. Uczniowie najczęściej recytowali wiersze Stanisława Jachowicza i Marcina Rusinka. Nauczycielskie jury, przy wsparciu uczniowskiej widowni wyłoniło następujących zwycięzców. 

     

    Klasa 1                                                                          

    I miejsce Mróz Aleksandra

    II miejsce Mordarska Blanka

                     Błoniarz Julia

    III miejsce Chudoba Piotr

    Klasa 2

    I miejsce Sroka Jakub

    Klasa 3

    I miejsce Pajor Marlena

    II miejsce Musiał Antonina

                     Uryga Zuzanna

    III miejsce Rzepa Maksymilian

    Wyróżnienie Jarosz Mikołaj

    W gminnym konkursie recytatorskim w dniu 04 grudnia nasza szkołę reprezentować będą Aleksandra Mróz i Marlena  Pajor. 

    Trzymamy za nich kciuki, życzymy opanowania tremy, pieknej recytacji, a może i zwyciestwa.                                                                                                                                              

                                                                                                                                   Alicja Mordarska

     

     

                

  • Nic dwa razy się nie zdarza...

         22 listopada bieżacego roku odbył się szkolny konkurs recytacji "Poezja Wisławy Szymborskiej" przeznaczony dla uczniów klas 4 - 8. W konkursie wzięło udział 7 uczennic. Uczestniczki rectowały różne wiersze Wisławy Szymborskiej: "Przyjaciołom", "Niektórzy lubią poezję", "Sen nocy letniej", "Nic dwa razy", "Perspektywa", "Trzeba". W składzie komisji były Panie: Maria Szmit i Agnieszka Mordarska, które oranizowały konkurs. Oceniane był: dobór tekstu  i jego pamięciowe opanowanie, kultura słowa, interpretacja słowna oraz ogólny wyraz artystyczny. 

             Każda z uczestniczek otrzymała dyplom, natomiast, dziewczyny, które zajęły trzy pierwsze miejsca oraz wyróżnienia otrzmały nagrody książkowe. Wyniki były następujące:

    I miejsce Julia Karpiel

    II miejsce Zuzanna Szmit

    III miejsce Zuzanna Chudoba

    Wyróżnienie: Izabela Musiał

                            Nikola Karpiel

    Pozostałe uczestniczki:

    Paulina Mulka

    Magdalena Orzeł

     

              Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowane nagrody książkowe oraz dziewczynom za wzięcie udziału w konkursie recytatorskim.

                                                                                                       Opracowała: Maria Szmit

  • "Mój ulubiony bohater książki"

        W listopadzie odbył się szkolny konkurs plastyczny "Mój ulubiony bohater książki" organizowany przez bibliotekę szkolną. Konkurs był przenaczony dla uczniów klas 1 - 6 i był oceniany w dwóch kategoriach kl. 1 - 3 oraz kl. 4 - 6.  Uczniowie przedstawiali swoich ulubionych bohaterów książek, albo tych których niedawno poznali czytając książkę albo tych których od dawna lubią.

         W konkursie wzięło udział 23 uczniów, którzy wykonali piękne prace, różnymi technikami. Dlatego ocenić prace nie było łatwo. Każdy uczeń otrzymał dyplom, a autorzy najlepszych prac otrzymali nagrody książkowe. Wyniki przedstawiają się następująco:

    I kategoria klasy 1 – 3

    I miejsce Maksymilian Rzepa

    II miejsce Aleksandra Mróz

    III miejsce Blanka Mordarska

                         Ignacy Warchoł

    II kategoria klasy 4 – 6

                I miejsce Zuzanna Szmit

                                  Kacper Rzepa

                II miejsce Magdalena Orzeł

                                   Daria Piech

                III miejsce Amelia Mróz

                                    Paulina Mulka

    Pozostali uczestnicy:

    Sonia Turek – Zaucha

    Jakub Łyszczarz

    Tymoteusz Tracz

    Julia Błoniarz

    Casper Ryba

    Zuzanna Uryga

    Szymon Cebula

    Zuzanna Jeleń

    Zuzanna Całko

    Natalia Chudoba

    Filip Cudecki

    Laura Zając

    Jakub Sroka

           Dziękujemy serdecznie Radzie Rodziców za ufundowane nagrody oraz uczniom za wzięcie udziału.

                                                                                                                    Opracowała: Maria Szmit

  • Wycieczka do Wrocławia z Programu Wsparcia Edukacji MEiN

    W ramach realizacji grantu otrzymanego w II edycji „Programu Wsparcia Edukacji” MEiN projekt mojego autorstwa pod nazwą: „@zatrzymane w kadrze - fotografia i film kreatywnie dla ucznia i nauczyciela” otrzymał dofinansowanie w wysokości 100 000 zł. Projekt Realizowany jest przez Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Czchowskiej we współpracy z Publiczną Szkołą Podstawową im. Jana Pawła II w Jurkowie. Oprócz uczniów ze szkoły w Jurkowie w projekcie biorą również udział uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej w Czchowie oraz Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Ignacego Paderewskiego z Tworkowej.
    W dniach 17-18 listopada br. odbyła się druga z planowanych wycieczek, tym razem celem był Wrocław i Planetarium Śląskie w Chorzowie. Podobnie jak w wycieczce do Warszawy i tym razem, do Wrocławia wzięło udział 45 uczniów ze szkół podstawowych z Czchowa, Jurkowa i Tworkowej. W trasę wyjechaliśmy wcześnie - o 4:00 rano. Do Wrocławia dojechaliśmy bezproblemowo dzięki sprawnej i bezpiecznej jeździe kierowcy, pana Henryka i komfortowemu autokarowi z Biura podróży - MARK-TRAVEL z Bochni.  Profesjonalną opiekę nad całą grupą objął przewodnik pan Bartłomiej Janusz.

    Do Wrocławia dotarliśmy zgodnie z planem, na godzinę 9:30. Program wycieczki rozpoczęliśmy od zwiedzania Centrum Edukacji Ekologicznej „Hydropolis” – centrum wiedzy o wodzie. Ośrodek łączy walory edukacyjne z nowoczesną formą wystawienniczą. Jest to jedyny obiekt tego typu w Polsce i jeden z nielicznych na świecie. Uczniowie dowiedzieli się tu między innymi, zgodnie z najnowszymi osiągnięciami nauki, w jaki sposób na Ziemi powstała woda i o jej roli dla życia na naszej Planecie. 

    Z Hydropolis udaliśmy się pieszo do Polinki, kolei linowej Politechniki Wrocławskiej. Polinka łączy Kampus Główny uczelni ze znajdującym się po drugiej stronie Odry Kampusem Na Grobli. Została uruchomiona 1 października 2013 r. Obecnie nad Odrą kursują dwa wagoniki. Przejazd z jednego brzegu na drugi trwa niecałe 2 minuty. W ciągu godziny kolejką przejedzie nawet 370 pasażerów w każdym kierunku. Jednorazowo w wagoniku może się zmieścić 15 osób (10 miejsc siedzących i 5 stojących). Polinka została zbudowana z myślą o studentach, doktorantach i pracownikach Politechniki Wrocławskiej, jednak bardzo szybko stała się atrakcją turystyczną całego Wrocławia.

    Dalej przeszliśmy pod Halę Stulecia i dowiedzieliśmy się o historii tej budowli – hali widowiskowo-sportowej - wzniesionej w latach 1911-1913. Przy budowie Hali zastosowano wiele technologii przyszłości. Projektantem Hali był miejski architekt, Maks Berg a jego projekt był wizjonerski, nowatorski, prekursorski i szalenie drogi – 1,9 miliona ówczesnych marek. W momencie powstania Hala była obiektem o największej rozpiętości kopuły na świecie – 65 metrów średnicy – przyćmiewając nawet rzymski Panteon. Potężniejsze rozmiary osiągały wówczas tylko nieliczne konstrukcje stalowe. Wysokość obiektu to imponujące 42 metry, maksymalna szerokość zaś 95 metrów. Szybka matematyka i już wiemy, że dysponujemy powierzchnią równą 14 tys. m². Obok centralnej hali w budynku zaplanowano okalające przestrzeń główną kuluary. Całość pomieścić może 8 tys. osób.

    Ostatnim punktem pierwszego dnia wycieczki był Wrocławski Ogród Zoologiczny – najstarszy tego typu obiekt w Polsce otwarty 10 lipca 1965 roku. Sam ogród zoologiczny ma 158 lat ale od 75 jest w własnością Polski. Dziś jest to dom dla około 10 tys. zwierząt ponad 1100 gatunków, z których, jak zauważają pracownicy obiektu, wiele nie ma szans na przetrwanie na wolności. Dalej zwiedziliśmy największą atrakcję Wrocławskiego ZOO i największy tego typu obiekt w Polsce - Afrykarium – oceanarium prezentujące ekosystemy wodne (morskie i słodkowodne) oraz lądowe fauny Afryki. Kompleks otwarto 26 października 2014 roku. Wielkość obiektu robi wrażenie: długość 160 m, szerokość – 54 m i wysokość – 15-12 m. Zostało wybudowane na działce o powierzchni prawie 1,9 ha, a całkowita kubatura obiektu wynosi ponad 184 000 m³. Na budowę zużyto łącznie 36 000 m³ betonu i 4 800 ton stali, wykopano i wywieziono 100 000 m3 ziemi. W okresie najbardziej wzmożonych robót, na terenie budowy pracowało około 700 osób podczas jednej zmiany, w 3 zmianowym systemie pracy.
    W całym Afrykarium, tj. basenach ekspozycyjnych, filtrach, odstojnikach oraz kilometrach rur jest w obiegu 15 000 000 litrów wody, czyli 15 000 m³, to tyle ile wody mieści się w 6 basenach olimpijskich. Sama woda w Afrykarium ma masę 15 000 ton, czyli tyle co 100 wielorybów lub 3000 dorosłych słoni. Wymiana, czyli przefiltrowanie wody w każdym zbiorniku trwa około godziny. Aby „zasolić” basen Morza Czerwonego i wyprodukować wodę morską potrzebne jest około 140 ton soli. Afrykarium jest domem dla ponad 5000 zwierząt z ponad 350 gatunków – to tylko najważniejsze dane o tym fantastycznym obiekcie.

    W drugim dniu wycieczki, po smacznym śniadaniu, przejechaliśmy do Sky Tower, gdzie znajduje się największa w  Polsce makieta kolejowa – Kolejkowo. Tak naprawdę to zespół makiet, miniaturowy Dolny Śląsk. Wrocławski Rynek z wiernie odwzorowanymi kamienicami, Dworzec Świebodzki oraz bloki z wielkiej płyty z ul. Żmigrodzkiej – tzw. sedesowce. W centralnym miejscu znajduje się stacja Kolejkowo.pl z repliką schroniska Szwajcarka. W drugiej części oglądamy Karpacz oraz Śnieżkę z wiernie odwzorowanym obserwatorium astronomicznym na szczycie. Po Kolejkowie i okolicy jeździ 15 pociągów i jeden tramwaj. Oprócz tego w pobliżu wrocławskiego Rynku co chwilę przejeżdża radiowóz na sygnale. W Kolejkowie życie toczy się jak w realu. Przy torach schował się jeleń – obserwuje przejeżdżający pociąg. Przechodnie patrzą z uwagą na mknący radiowóz, ktoś czeka na tramwaj, ekipa remontowa naprawia powierzchnię drogi. W świecie zabawek czas wcale nie stoi w miejscu – po dniu nadchodzi noc. Widzowie dostrzegą humorystyczne akcenty. Na jednym z budynków widnieje, stylizowany na zrobiony przez wandali, napis „Karpacz żąda dostępu do morza”. Przy jednej z ulic, obok radiowozu stoi policjant w stopniu generała z… granatnikiem – wypisz, wymaluj Komendant Główny Policji.  Kolejkowo zajmuje aż 1500 m2, w tym 900 m2 powierzchni wystawienniczej, a na zabytkowym Dworcu Świebodzkim, gdzie poprzednio była ta makieta, było to 500 m2. Na makiecie ustawiono 3763 figurki ludzi i zwierząt oraz 249 budynków – część z nich została przeniesiona z poprzedniej lokalizacji, natomiast nowe elementy to wynik wytężonej, trwającej niemal rok pracy osiemnastu modelarzy. Każda figurka, podobnie jak 90 proc. reszty elementów makiety, powstawała ręcznie. Dla modelarza, miłośnika miniatur, kolei o prawdziwy raj.

    Z Kolejkowa udaliśmy się w kierunku domu ale nie od razu – wstąpiliśmy do Chorzowa odwiedzić Planetarium Śląskie - największe i najstarsze planetarium i obserwatorium astronomiczne w Polsce. Zostało założone 4 grudnia 1955 roku w ówczesnym Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku (obecnie nazywany również Parkiem Śląskim) położonym w Chorzowie. W 2022 roku zakończył się czteroletni proces przebudowy i modernizacji Planetarium Śląskiego, które zostało przekształcone w Planetarium – Śląski Park Nauki. W dodatkowym budynku, zlokalizowanym głównie pod ziemią znalazło się miejsce dla interaktywnych ekspozycji. W trakcie remontu zainstalowano analogowy projektor Chiron III japońskiej firmy GoTo, który jest w stanie wyświetlić na mającym niemal 800 metrów kwadratowych sferycznym ekranie około 100 milionów gwiazd. System 10 cyfrowych rzutników SONY rozmieszczonych wokół ekranu jest w stanie wyświetlić na kopule dowolne ruchome obrazy w rozdzielczości True 8K. My byliśmy na 40 minutowym seansie „Explore” polskiej produkcji. - Człowiek od zarania dziejów z fascynacją spoglądał w niebo. Gwiazdy inspirowały badaczy takich jak Mikołaj Kopernik i Johannes Kepler. Prawa Keplera całe stulecia po śmierci ich autora pozwoliły na eksplorację kosmosu i lądowanie człowieka na Księżycu. Dzięki nim możliwe było zbudowanie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i wysłanie sond kosmicznych poza granice Układu Słonecznego. Pokaz prezentuje, jak działają te prawa, używając prostych, łatwych do zrozumienia animacji i jasnych objaśnień – tłumaczył lektor w planetarium. Seans „Explore” składa się z dwóch części. Pierwsza to prowadzona na żywo przez lektora w języku polskim wędrówka po aktualnym niebie. Część druga to projekcja w języku polskim. 

    Pełni wiedzy i niezapomnianych doznań, jak zwykle z kartami pełnymi zdjęć i filmików wróciliśmy w godzinach wieczornych do domów. Wyrazy podziękowania za opiekę nad uczestnikami wycieczki składam pani Annie Orszulak z Jurkowa i panu Jarosławowi Gurgulowi z Czchowa. Od wszystkich kieruję podziękowania dla pana kierowcy, pana przewodnika i Biura MARK-TRAVEL.

    Red: Antoni Orszulak

  • 20.11.2023

    Moduł O szkole został zmodyfikowany (Statut Szkoły, Dni Dyrektorskie oraz Godziny Dostępności Nauczycieli)

  • Próbna ewakuacja szkoły

    Po sygnale dźwiękowym w postaci 3 dzwonków uczniowie wraz z nauczycielami opuścili budynek szkoły i udali się na miejsce zbiórki. Nauczyciele na podstawie dziennika przekazali p. Dyrektor Beacie Migas prowadzącej akcję ewakuacyjną informacje dotyczące stanu liczebności klas.

    Celem tych ćwiczeń było uświadomienie uczniom, jak należy się zachować w sytuacji zagrożenia. Cała akcja w wyznaczonym czasie przebiegła bardzo sprawnie i zgodnie z zasadami postępowania w czasie niebezpieczeństw. Po usłyszeniu alarmu uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy opuścili budynek szkoły. Strażacy sprawdzili budynek, czy zostały zachowane wszystkie środki bezpieczeństwa.

    Uczestnicy akcji doświadczyli najistotniejszych wzorców, gdzie priorytetem był brak paniki, szybkość i zwinność w opuszczeniu terenu zagrożenia oraz wspólnie pomaganie sobie. Najważniejszym faktem jest, że uczniowie, nauczyciele, a także wszyscy pracownicy obsługi, zachowują środki bezpieczeństwa, doskonale znają drogi ewakuacyjne, a także bardzo szybko i sprawnie stawiają się na miejscu zbiórki.

    Próbne alarmy są bardzo ważne, ponieważ przygotowują nas do zachowania odpowiedniego postępowania podczas prawdziwej ewakuacji na wypadek pożaru lub innego zagrożenia. Przeprowadzona akcja była potwierdzeniem, że wszyscy wiedzą, jak się zachować w takich sytuacjach.

    Bardzo serdecznie dziękujemy Panom Strażakom z OSP Jurków. 

    oprac.A.Talarek, zdj.A.Wrona

  • Wycieczka do Warszawy z Programu Wsparcia Edukacji MEiN

    Wycieczka do Warszawy z Programu Wsparcia Edukacji MEiN

    W ramach realizacji grantu otrzymanego w II edycji „Programu Wsparcia Edukacji” MEiN projekt mojego autorstwa pod nazwą: „@zatrzymane w kadrze - fotografia i film kreatywnie dla ucznia i nauczyciela” otrzymał dofinansowanie w wysokości 100 000 zł. Projekt Realizowany jest przez Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Czchowskiej we współpracy z Publiczną Szkołą Podstawową im. Jana Pawła II w Jurkowie. Oprócz uczniów ze szkoły w Jurkowie w projekcie biorą również udział uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej w Czchowie oraz Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Ignacego Paderewskiego z Tworkowej. 
    24 i 25 października br. 45 uczniów biorących udział w projekcie uczestniczył w wycieczce programowej do Warszawy. W trasę wyjechaliśmy bardzo wcześnie - o 4:00 rano. Do Warszawy dojechaliśmy bardzo sprawnie dzięki profesjonalnej jeździe kierowcy, pana Pawła i komfortowemu autokarowi z Biura podróży - MARK-TRAVEL z Bochni.  Profesjonalną opiekę nad całą grupą objął przewodnik pan Tadeusz Bańkowski.  

    Do Warszawy dotarliśmy na godzinę 10:00. Program wycieczki rozpoczęliśmy od zwiedzania Stadionu Narodowego. Dla części uczestników wycieczki była to pierwsza wizyta na Stadionie Narodowym. W zachwyt wprawiła nas wielkość całej konstrukcji, nowoczesne rozwiązania i olbrzymia przestrzeń stadionu. 

    Kolejnym punktem wycieczki była Warszawska Starówka. Zwiedziliśmy Plac Zamkowy z Kolumną Zygmunta słuchając po drodze opowieści przewodnika, pana Tadeusza. Następnie udaliśmy się do Bazyliki Archikatedralnej p.w. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela, którą zwiedziliśmy od wewnątrz. Wędrując uliczkami Starego Miasta dotarliśmy pod pomnik Małego Powstańca.

    Na koniec dna dwie godziny spędziliśmy w Centrum Nauki Kopernik Gdzie w Planetarium obejrzeliśmy film o Mikołaju Koperniku i dokonaniach w astronomii. Uczniowie mogli tutaj zapoznać się z ciekawymi doświadczeniami z fizyki i innych dziedzin nauki. 

    Po wypoczynku w hotelu, drugi dzień wycieczki rozpoczęliśmy lekcją historii w Muzeum Powstania Warszawskiego. Uczniowie poznali tragiczne karty historii naszego kraju i mieszkańców Warszawy w okresie II Wojny Światowej a szczególnie czasu Powstania Warszawskiego. 

    Następnym przystankiem była wizyta w Polskim Radiu. Uczniowie poznali historię najstarszej i pierwszej Stacji Radiowej w Polsce, tajniki pracy dziennikarzy radiowych, realizację programów i audycji radiowych.

    Na zakończenie wycieczki doświadczyliśmy wszyscy świata ludzi niewidomych, zwiedzając “Niewidzialną Wystawę”. Doznania dla wszystkich były niesamowite. Oprowadzającymi były osoby niewidzące od urodzenia, bądź widzące bardzo, bardzo słabo - jedynie plamy światła z odległości ok. 1 metra. Musieliśmy się odnaleźć w świecie  który nas otaczał a jednocześnie był “zatopiony” w kompletnej ciemności.
    Pełni wrażeń, z kartami pełnymi zdjęć i filmików wróciliśmy w późnych godzinach wieczornych. Wyrazy podziękowania za opiekę nad uczestnikami wycieczki składam pani Reginie z Tworkowej i pani Teresie z Czchowa. Od wszystkich kieruję podziękowania dla pana kierowcy, pana przewodnika i Biura MARK-TRAVEL.

    Foto&Video: Antoni Orszulak

  • Zorza polarna widziana z Jurkowa

    Zorza polarna widziana z Jurkowa

    Za sprawą aktywności naszej dziennej Gwiazdy, Słońca w całym kraju obserwować można zorzę polarną. W galerii moje zdjęcia zorzy i kilka nocnych pejzaży naszej pięknej Ziemi Czchowskiej.

    Fot. Antoni Orszulak

  • Święto Szkoły - 22 rocznica nadania imienia Jana Pawła II

    W Publicznej Szkole Podstawowej w Jurkowie im. Jana Pawła II - 19 października 2023 r. minęła 22 rocznica nadania szkole imienia świętego Patrona. Z tej okazji po raz kolejny uczniowie, rodzice, byli i obecni nauczyciele oraz pracownicy niepedagogiczni szkoły zebrali się, aby świętować to wydarzenie.​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

    Obchody oprócz szkolnego apelu, odbyły się także w kościele parafialnym. Rozpoczęto je od wspólnej modlitwy Różańcowej i uczestnictwa we Mszy Świętej, sprawowanej w intencji całej społeczności szkolnej, dziękując Bogu za dar Patrona. Następnie młodzież klas VII i VIII przygotowała inscenizację pt. „Anioł Stróż Karola Wojtyły”. Na koniec wspólnie zaśpiewano „Bakę”, pieśń tak lubianą przez papieża.
    Święty Jan Paweł II jest wciąż nauczycielem młodzieży i pedagogów. Z jego mądrości, doświadczenia i słów, które nam pozostawił warto wciąż czerpać, aby był dla nas autorytetem na całe życie.
    Dziękujemy serdecznie wszystkim przybyłym, gościom, pracownikom szkoły, rodzicom oraz zaangażowanym w przygotowanie uroczystości - nauczycielom i młodzieży za ich wkład serca! 

    Opracowała: Berbadeta Rabiasz - Kalicka

  • Kolejne bicie rekordu.

            Dnia 27 października uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Jurkowie po raz trzeci wzięli udział w IV Międzynarodowej edycji VIII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu  na przerwie „Przerwa na czytanie”.  Akcja jest realizowana w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”.

         Wychowawczyni klasy pierwszej zorganizowała przyjemny kącik czytelniczy i na jednej z przerw czytała uczniom książkę, którą sobie wybrali do wspólnego czytania, lecz również na pozostałych przerwach uczniowie klasy pierwszej czytali sami książeczki, które przynieśli z domu lub wypożyczyli w bibliotece. Uczniowie całej szkoły, jak i również nauczyciele byli bardzo zaczytani na przerwach. Każdy czytał to, co lubi. Niektórzy byli bardzo zaczytani i w różnych miejscach w szkole znaleźli odpowiednie miejsce do czytania. Większość osób przyniosło z domu swoje książki, lecz również znaczna część osób wypożyczyła w bibliotece szkolnej odpowiednią literaturę. Część czytelników zciekawiła wystawa nowości wydawniczych, które zostały zakupione z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Pamiętajmy, że czytanie rozwija naszą wyobraźnię, wrażliwość, empatię, wzbogaca słownictwo, wzmacnia pamięć i koncentrację. Zapraszam wszystkich do biblioteki szkolnej :) 

            W tym roku do wspólnej akcji czytelniczej w naszej szkole przystąpiło 141 osób. DZIĘKUJĘ WSZYSTKIM  za włączenie się do akcji.

                                                                                                                opracowała : Maria Szmit

  • Święto Szkoły

    19 października 2023 r. w Dzień Święta Szkoły w obecności rodziców oraz społeczności szkolnej odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania uczniów klasy pierwszej. To bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla najmłodszych, ale również dla ich rodziców. Wszystkich zebranych w pięknie przystrojonej sali gimnastycznej powitała pani dyrektor Beata Migas.                                                

    Zanim pierwszoklasiści zostali przyjęci do grona społeczności, musieli przedstawić to, czego nauczyli się już w szkole. Były wiersze i piosenki oraz umiejętność odpowiedzi na ważne pytania. Po części artystycznej uczniowie ślubowali na sztandar, że będą dobrymi Polakami, a swym zachowaniem i nauką będą sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Następnie P. dyrektor symbolicznym piórem pasowała ich na uczniów. Było też ślubowanie na czytelnika i powitanie pierwszoklasistów przez uczniów klasy trzeciej, którzy udzielili im dobrych rad. Uczniowie zostali obdarowani upominkami od klasy trzeciej oraz okolicznościowymi dyplomami. Uroczystość przebiegała w podniosłej i miłej atmosferze. Po zakończonej akademii pierwszoklasiści zostali zaproszeni na słodki poczęstunek.                                                                                                          

    W tym dniu odbyła się również akademia z okazji Dnia KEN. Starsi uczniowie życzyli nauczycielom, pedagogom, pracownikom szkoły, emerytom przede wszystkim zdrowia, a także poczucia humoru przedstawiając humorystyczne scenki z życia szkoły. Zapewniali, że gdziekolwiek będą wspomnienia zawsze pozostaną z nimi. Z całego serca życzyli sto lat pomyślności.

    Opracowała: Irena Gagatek-Średniawa

  • Z Rodziną Szkół .im Jana Pawła II na Jasnej Górze

                    We czwartek  12 października grupa uczniów z klas od 4 do 8 wyruszyła wczesnym rankiem do Częstochowy.  W tym dniu odbywało się coroczne już XXIII  spotkanie Rodziny Szkół im. Jana Pawła II . Uczestniczyliśmy w uroczystej Mszy św. z udziałem pocztów sztandarowych reprezentujących placówki oświatowe od przedszkola do studentów. Mszy św. przewodniczył opiekun naszej Rodziny Ksiądz Biskup Marek Solarczyk. Następnie odczytano Akt Zawierzenia Matce  Bożej i List do Ojca św. Franciszka. Po Mszy św. odbyło się wręczenie nagród laureatom konkursu na znaczek pielgrzymkowy. Warto przypomnieć, że pierwszą nagrodą był laptop.

                    Po głównych uroczystościach poszliśmy pokłonić się Matce Bożej do Kaplicy na prywatną modlitwę przed obrazem . Tuż przed wyjazdem zwiedziliśmy Wieżę widokową oraz Skarbiec jasnogórski , a wszystko to za darmo , bo w tym dniu młodzież ma darmowy wstęp do wszystkich atrakcji Jasnej Góry.

                    Mam takie marzenie, a zarazem  propozycję, aby uczniowie w tym roku włączyli się do konkursu na znaczek pielgrzymkowy . Wszystkie wiadomości znajdują  się na ten temat na stronie : www rodzina.org.pl

    Małgorzata Odrobina

     

  • Mali Ekolodzy w Krainie Vesny.

     

       Dzięki uprzejmości Pani Prezes Bożeny Malaga- Wrona uczniowie klas młodszych zostali zaproszeni do Krainy Vesny.                             

    Po odbyciu w szkole dwóch pierwszych lekcji w dniu 02 października uczniowie udali się do Krainy Vesny.  

    W pięknym zakątku Gnojnika w otoczeniu przyrody czekały na nas miłe Panie, które najpierw zaprosiły uczniów do sprzątania szlaku na Anczykówce, a potem na sadzenie roślin cebulowych w ogrodzie społeczno-terapeutycznym. W ogrodzie mogliśmy podziwiać, rozpoznawać i nazywać ciekawe warzywa, zioła i kwiaty. Po dobrze wykonanej pracy nadszedł czas na przeróżne zabawy i działania twórcze w leśnej strefie sztuki.  Na pniach drzew powstawały kreatywne, interesujące dzieła sztuki z wykorzystaniem gliny i zebranych materiałów przyrody. Był też słodki poczęstunek i kiełbaska z ogniska. Uczniowie bawili się doskonale i z niechęcią chcieli wracać do szkoły. 

    Z niecierpliwością czekamy na kolejne zaproszenie do jakże urokliwego miejsca na Anczykówce.            

     Bardzo serdecznie dziękujemy Pani Prezes Kariny Vesny za zaproszenie` oraz Paniom, które zorganizowały dla nas ciekawy i miły pobyt na łonie natury. 

     

    opracowała: Alicja Mordarska

                                                                                                                                                                              

     

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         

     

  • Dzień Tabliczki Mnożenia

        6 października obchodziliśmy Dzień Tabliczki Mnożenia. Celem Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia jest nauka matematyki poprzez zabawę. Uczniowie bardzo chętnie brali udział w różnych grach, które polegały na powtarzaniu tabliczki mnożenia. Gry, które spodobały się dzieciom to bingo matematyczne otaz kropki i kwadraty z mnożeniem przez daną liczbę. Począwszy od najmłodszych, którzy już w jakiejś części znają tabliczkę mnożenia, a skończywszy na najstarszych, powtarzaliśmy ją w ciekawy sposób. Podczas zajęć okazało się, że cały czas należy powtarzać tabliczkę mnożenia, bo nawet ci najstarsi uczniowie ją zapominają. W trakcie gier potrzebna była nie tylko wiedza z tabliczką mnożnia, ale również szczęście i spryt. Uczniowie bardzo świetnie się bawili.

                                                                                                                                opracowała: Maria Szmit

  • Mamy to: „Program Wsparcia Edukacji” – wyniki naboru w II edycji - nasz wniosek zaakceptowany!!!

    W lipcu 2022 roku został ogłoszony „Program wsparcia edukacji” - autorska inicjatywa Ministra Edukacji i NaukiDzięki współpracy naszej szkoły ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Ziemi Czchowskiej w osobie Elżbiety Ogiela – Prezes Stowarzyszenia, wspólnie z Dyrektor PSP w Jurkowie Beatą Migas, a właściwie za jej namową i wsparciem, napisaliśmy dwa projekty w ramach dwóch modułów: ja module I – „Innowacyjna edukacja” a Pani Dyrektor w module II – „Edukacja patriotyczna”. Niestety obydwa nie uzyskały pozytywnej akceptacji. W czerwcu br. Ministra Edukacji i Nauki ogłosiło II edycję „Programu Wsparcia Edukacji”. Ponownie, wraz z Panią Dyrektor złożyliśmy wnioski.

    Projekt mojego autorstwa pt.: „@zatrzymane w kadrze - fotografia i film kreatywnie dla ucznia i nauczyciela” w II edycji „Programu Wsparcia Edukacji” MEiN, w module I – „Innowacyjna edukacja” gdzie zakwalifikowano 41 projektów o łącznej wysokość wsparcia: 4 495 000 zł, zyskał akceptację i dofinasowanie z Ministerstwa Edukacji i Nauki w wysokości 100 000 zł.

    Dziękuję Beacie Migas za wsparcie, Elżbiecie Ogiela za opiekę i złożenie wniosku. Bierzemy się wszyscy do pracy aby pomyślnie zrealizować projekt.

    Antoni Orszulak

  • Dzień Głośnego Czytania

       29 września w naszej szkole obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Celem akcji jest promowanie głośnego czytania dzieciom, nabywanie przyjemności z czytania i słuchania, a także poczucia przynależności do społeczności czytelniczej.

        Czytanie rozwija  wyobraźnię, język i pamięć. Uczy myślenia, wrażliwości, ortografii, uspokaja, redukuje stres, poprawia koncentrację, poszerza wiedzę, ułatwia naukę, jest wspaniałym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.

        W ramach akcji pani z biblioteki szkolnej zorganizowała głośne czytanie dla klas I-II. Uczniowie klasy pierwszej wysłuchali czytania kilku pierwszych rozdziałów "Dziewczynki z parku", natomiast klasy drugiej fragmenty książki "Wścibscy". Dzieci bardzo uważnie słuchały, pięknie odpowiadały na pytania dotyczące treści utworów i były bardzo zaciekawione co wydarzy się w dalszej części opowiadań. 

          Czytajmy dzieciom jak najwięcej i najczęściej.

                                                                                                                           Opracowała: Maria Szmit 

  • 30.09.2023

    Moduł Opłaty został zmodyfikowany - zmiana opłat za obiady.

  • Mistrz matematyki kl. III

    Mistrz matematyki kl. III

    W naszej szkole nie brakuje zdolnych uczniów. Tą prawdę udowodnił uczeń kl. III Kacper Piech. 13 czerwca 2023 r. odbył się Gminny Konkurs Matematyczny kl. III. Celem konkursu było: wspieranie matematycznych uzdolnień dzieci, upowszechnianie wiadomości i umiejętności matematycznych uczniów i kształcenie samodzielnego i twórczego myślenia. Taką rozległą wiedzą wykazał się Kacper Piech, który zajął II miejsce w Gminnym Konkursie Matematycznym.

    Gratulujemy Kacprowi i życzymy wytrwałości w rozwijaniu zainteresowań oraz dalszych sukcesów.                                         

    Opr. Irena Gagatek-Średniawa

strona:

Kalendarz

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Jurkowie
    Jurków 150, 32-860 Czchów
  • (+14) 68-42-200