Drodzy Rodzice, Darczyńcy, Nauczyciele, Pracownicy i Przyjaciele naszej szkoły
Składam serdeczne podziękowania za trud przygotowania Kiermaszu Jesiennego. Jesteśmy dumni, że możemy współpracować z tak zaangażowanymi rodzicami, ofiarnymi darczyńcami i przyjaciółmi szkoły. Wspólne działania dają wymierne wyniki, pokazują, że w jedności siła.
W imieniu całej społeczności szkolnej Beata Migas- Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Jurkowie
,, JANIE PAWLE II : DZIĘKUJEMY! PAMIĘTAMY! ‘’
SPOŁECZNOŚĆ SZKOŁY PODSTAWOWEJ W JURKOWIE W HOŁDZIE JANOWI PAWŁOWI II
Uroczyste Obchody Święta Patrona Szkoły
Dnia 18 października 2019 r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Jurkowie odbyły się obchody Święta Patrona Szkoły.
O godzinie 8.00 wychowawcy klas przeprowadzili godziny wychowawcze, na których uczniowie przypomnieli sobie życie i działalność Świętego Karola Wojtyły.
O 8.40 nastąpił wymarsz całej społeczności szkolnej do Kościoła Parafialnego pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego i Miłosierdzia Bożego na Msze świętą koncelebrowaną przez Księdza Proboszcza Tadeusza Mroza.
Po powrocie do szkoły, około godziny 10.15, na sali gimnastycznej, miało miejsce pasowanie na ucznia klasy pierwszej. Szesnaścioro uczniów wytrwale przygotowywało się do tego emocjonującego wydarzenia pod kierunkiem pani Małgorzaty Odrobiny. Pierwszaki w obecności rodziców, dyrekcji szkoły, nauczycieli i wszystkich uczniów przedstawili swój piękny program artystyczny, czym udowodniły, że zasłużyły na miano ucznia naszej szkoły. Po uroczystym ślubowaniu odbyło się pasowanie na ucznia dokonane przez panią dyrektor Beatę Migas.
Po uroczystości miało miejsce sympatyczne spotkanie poszczególnych klas z wychowawcami przy wspólnym obiedzie.
Po południu o godzinie 17.00 w kościele parafialnym w Jurkowie odbyła się dalsza część obchodów Święta Szkoły. Najpierw wszyscy uczestniczyli we Mszy świętej oraz różańcu prowadzonym przez nauczycieli naszej szkoły. Kolejnym punktem programu był spektakl młodzieży połączony z prezentacją multimedialną. Myślą przewodnią występów był cytat z wiersza Karola Wojtyły będący częścią ,,Tryptyku Rzymskiego”: ,,Miłość mi wszystko wyjaśniła”. Miłość to wartość bezcenna. Doświadcza jej w życiu każdy od chwili narodzin do późnej starości, do ostatniego tchnienia. Artyści w spektaklu prowadzili widzów przez różne oblicza miłości. Począwszy od miłości rodzicielskiej, braterskiej, miłości bliźniego, miłości do Ojczyzny, miłości najwyższej – do Boga, który sam jest Miłością. Jan Paweł II doświadczył wszystkich aspektów miłości. Wcześnie stracił rodziców, bo matkę Emilię – w wieku dziewięciu lat, a ojca Karola – w wieku lat dwudziestu jeden. Szczególnie mocno przeżył śmierć mamy, która odeszła do wieczności tuż przed I Komunią Świętą. Po jej śmierci świat małego Karola legł w gruzach. Ten mały dziewięciolatek zwyczajnie tęsknił za mamą, która wyjaśnia, wspiera, pociesza, kiedy trzeba - gani , przekazuje wiedzę o Bogu, po prosu uczy, jak żyć. Wyrazem miłości Karola do ukochanej Mamy było napisanie ku Jej pamięci wiersza: ,,Matka” w 1939 r. Niezwykle dobitnie wybrzmiały słowa aktora recytującego fragment tego utworu: ,,Nad Twoją białą mogiłą białe kwitną życia kwiaty. O ileż lat to już było bez Ciebie – duchu skrzydlaty…” Wzruszający był moment spektaklu, kiedy aktor odtwarzający Karola Wojtyłę, modlił się nad grobem Matki Emilii. Po tym dramatycznym wydarzeniu mały Karol nie poddał się rozpaczy, a to dzięki wsparciu rodziny, ich miłości. Ogromną pomocą byli dla niego ojciec i starszy brat Edmund. To dzięki nim przetrwał te jakże trudne chwile. Niestety, zbliżał się kolejny, dramatyczny moment w życiu dwunastoletniego Karola. Minęły zaledwie trzy lata, kiedy zachorował ukochany brat Edmund. Ten zdolny, początkujący lekarz zaraził się od młodej pacjentki szkarlatyną. Zmarł w 1932 r. po krótkiej chorobie u początków swej kariery zawodowej. To kolejny cios dla rodziny Wojtyłów, zwłaszcza, że Karol miał bardzo serdeczne relacje ze starszym bratem. To z nim po raz pierwszy zobaczył ukochane Tatry podczas wspólnej wycieczki do doliny Pięciu Stawów, to dzięki bratu po raz pierwszy znalazł się w murach Uniwersytetu Jagiellońskiego, kiedy ten uroczyście odbierał dyplom. Karol wraz z ojcem często odwiedzał brata – lekarza – w jego pracy w szpitalu. Zawdzięczał mu wiele. To emocjonujące wydarzenie, miłość braterska wybrzmiały również w spektaklu.
Równie mocna była miłość Karola do ojca, którego stracił w wieku 21 lat. Na całe życie utkwiły mu w głowie jego nauki: ,,Z jakim przekonaniem mówił do mnie Ojciec. Jeszcze dziś słyszę jego głos”.
Karol zawsze był wdzięczny Rodzicom za dar życia, za miłość, za ciepło domu rodzinnego… ,,Po synowsku całuję próg domu rodzinnego, wyrażając wdzięczność za dar życia przekazany mi przez moich Rodziców (... ) za MIŁOŚĆ, moich najbliższych, która dawała poczucie bezpieczeństwa i mocy…”
Wiele miejsca w spektaklu poświęcono również miłości do bliźniego, do Ojczyzny….
Aktorzy z wyczuciem recytowali wiersze, śpiewali. Autentycznie przeżywali swe role. W recytacjach jak żywy jawił się Jan Paweł II , a jego przesłania z pewnością trafiały prosto do serc widzów, budząc wzruszenie i refleksje, o czym świadczyły pełne skupienia ich twarze. Na wielu z nich pojawiły się łzy…
Ten wyjątkowy, pełny emocjonujących momentów program artystyczny przygotowali uczniowie i uczennice klas: 5,6,7,8 pod kierunkiem pań: Aliny Kornaś i Agnieszki Słowińskiej. Oprawę muzyczną przygotował pan Dawid Nawalaniec, natomiast o wspaniałe dekoracje zadbała pani Agnieszka Karecka.
Przedstawienie wywarło na wszystkich ogromne wrażenie. Aktorzy swoim zaangażowaniem pokazali, jak bardzo podziwiają i kochają Jana Pawła II – Patrona Szkoły. Z pewnością swoimi aktorskimi kreacjami poruszyli wiele serc, a spektakl na długo zostanie w naszej pamięci. Czekamy na kolejne takie wydarzenie dostarczające tak wielu emocji…
Opracowała: Beata Rabiasz - Górska
W piątek poprzedzający DEN czyli 11 października uczestniczyliśmy w ciekawej akademii przygotowanej przez uczniów z klasy II, V i VI wraz z chórem szkolnym. Aktorzy na scenie zastanawiali się jak uczcić to święto, wyszukiwali różne koncepcje, gdyż czuli potrzebę okazania wdzięczności nauczycielom za ich duży wkład w nauczanie i wychowanie, bo jak to zauważyli nikt nie jest ideałem i potrzebuje wskazówek nauczyciela. Wierszami i skeczami wyrazili wdzięczność wszystkim nauczycielom.Całość uroczystości uświetnił chór szkolny prezentując wesołe i skoczne piosenki mówiące o tym co w szkole. Wszyscy spędziliśmy miło czas , a przybyli emeryci oglądali z zaciekawieniem szkołę i wspominali czasy kiedy Oni w niej pracowali. W imieniu wszystkich pracowników i swoim dziękuję uczniom i nauczycielom przygotowującym akademię za ciekawe i staranne wykonanie części artystycznej i życzenia.
„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to kim jest;
nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”.
Jan Paweł II
W dniach od 2 do 3 października 2019r., Szkolne Koło Caritas w Jurkowie, reaktywowało swoją działalność, organizując akcję charytatywną pt. „ Szlachetna babeczka”na rzecz chorej Zuzi. Walczy ona z „ potworem, który nosi nazwę - neuroblastoma IV stopnia. Dlatego też potrzebuje szczególnego wsparcia do walki z nim.
Opiekunowie SKC wraz z wolontariuszami przygotowali kiermasz ciast, ciasteczek, babeczek i galaretek. Cały dochód ze sprzedaży tychże słodkości został ofiarowany Zuzi poprzez dokonanie wpłaty na konto fundacji „Uratujmy Królewnę Zuzię”, która gromadzi środki potrzebne na leczenie dziewczynki.
Jak zwykle nie zawiedli nasi wolontariusze, którzy tym razem stali się także darczyńcami.Z pomocą swoich rodziców, a niektórzy nawet babć, ubogacili swoimi wypiekami nasze „ babeczkowe stoisko”.
Szczególne podziękowania kierujemy do wszystkich osób, którym nie jest obojętny los drugiego człowieka: uczniom, rodzicom, nauczycielom, wszystkim, którzy upiekli ciasta i tym, którzy je kupowali.
Pamiętajmy! Pomagając potrzebującym, nie zmienimy całego świata, ale możemy zmienić czyjś świat na lepszy!
Opiekunowie SKC : A. Kornaś
M. Odrobina
DNI WOLNE OD ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH
w roku szkolnym 2019/2020
Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 11 sierpnia 2017 roku w sprawie organizacji roku szkolnego
Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Jurkowie proponuje
następujące dni wolne od zajęć dydaktyczno – wychowawczych
w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Jurkowie
21 kwietnia 2020 r.
22 kwietnia 2020 r.
23 kwietnia 2020 r.
12 czerwca 2020 r.
Dyrektor Szkoły, Nauczyciele, Uczniowie serdecznie zapraszają 18.10.2019 r. na Obchody Święta Patrona Szkoły Jana Pawła II w Jurkowie.
Organizacja dnia i uroczystości:
7.00- świetlica szkolna dla uczniów korzystających z opieki świetlicy
8.00- spotkanie poszczególnych klas z wychowawcami
8.40-wymarsz całej społeczności szkolnej do Kościoła Parafialnego p.w. Przemienienia Pańskiego i Miłosierdzia Bożego
9.00- Msza Św., a następnie powrót do szkoły
Ok. 10.15- 11.15 uroczystość ślubowania klasy I
Ok. 11.15-poszczególne klasy z wychowawcami uczestniczą we wspólnym obiedzie
11.30-15.50- świetlica szkolna dla uczniów korzystających z opieki świetlicy
17.00-spotkanie w Kościele, Msza Św., rozważanie różańcowe, spektakl młodzieży połączony z prezentacją multimedialną
We wczesnych godzinach rannych 10 października grupa uczniów z klas V,VI,VII i VIII wyruszyła do Częstochowy na XIX ogólnopolską pielgrzymkę Rodziny Szkół noszących imię Jana Pawła II. O godzinie 11.00 uczestniczyliśmy we Mszy św. na wałach pod przewodnictwem naszego opiekuna ks. Biskupa Henryka Tomasika . W kazaniu ks. biskup zachęcał młodzież do gorliwego świadczenia o Chrystusie na co dzień przez swoją szlachetna postawę w stosunku do rówieśników . Po Mszy św. udaliśmy się do kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej na indywidualną modlitwę w intencjach jakie każdy z nas zabrał na pielgrzymkę. Przed powrotem obejrzeliśmy wystawę multimedialną pt. ” Śladami Jezusa” . Zobaczyliśmy tam Jerozolimę, Golgotę ,Grób Pana Jezusa za jego życia oraz w ciągu minionych wieków po dziś dzień. Dowiedzieliśmy się jak chowano wówczas zmarłych przez pryzmat kopi całunu Turyńskiego oraz Chusty z Manopello , a także jakimi narzędziami torturowano Jezusa Chrystusa i za ile został sprzedany w przeliczeniu na dzisiejsze pieniądze. Wszystko było utrzymane we wspaniałym nastroju wywołanym przez grę świateł, muzyki i narrację Piotra Fronczewskiego. Myślę , że pielgrzymka pozostawiła ślad w pamięci jej uczestników.
Kierownik wycieczki
KIERMASZ JESIENNY
We czwartek 3 października w klasie pierwszej gościliśmy funkcjonariuszy Policji z pobliskiego posterunku w Czchowie. Goście opowiedzieli uczniom o zasadach bezpieczeństwa jakich należy przestrzegać w czasie poruszania się pieszych po drogach. Wyjaśnili także zasady zachowania się w stosunku do nieznajomych proponujących podwiezienie samochodem oraz zachęcających do częstowania się słodyczami . Uczniowie, wykazali się znajomością zasad przejścia przez jezdnię po pasach z wykorzystaniem sygnalizatora świetlnego . Każdy z uczniów otrzymał znaczek - odblaskową rybkę- który przypięty do plecaka będzie poprawiał widoczność dzieci w drodze do i ze szkoły. Sądzę , że odwiedziny policjantów na długo zapadną w pamięci uczniów.
Wychowawczyni: M. Odrobina
Zdjęcia ze spotkania
Pod tym hasłem uczniowie klas I - VIII naszej szkoły w dniach 18-24 września uczestniczyli w ogólnopolskiej akcji Sprzątanie Świata, której od 25 lat patronuje Fundacja Nasza Ziemia.
Na szkolnym korytarzu pojawiła się gazetka informująca o akcji oraz rady przyjazne dla środowiska, które możemy zastosować w domu, na zakupach lub w trakcie podróży.
Uczniowie wraz z wychowawcami czynnie porządkowali przydzielone rejony w naszej miejscowości. Efekty pracy były zadowalające – posprzątanie tereny i większa świadomość, że należy dbać o swoje środowisko. Wszystkim udzieliła się atmosfera porządkowania i niezaśmiecania otoczenia, w którym żyjemy. Miejmy nadzieję, że nasza praca nie pójdzie na marne, a kolejna akcja będzie mniej obfita w porozrzucane śmieci.
Pomagaj Ziemi na co dzień
Ostatnie tchnienia lata i pierwsze podmuchy jesieni towarzyszyły nam w Święcie Pieczonego Ziemniaka i przygodzie z czchowskim lwem. 17 września 2019 r. uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Jurkowie wzięli udział w całodziennej imprezie plenerowej na terenie Czchowa. Podzieleni na grupy uczniowie realizowali: grę terenową „Przygoda z czchowskim lwem”, uczestniczyli w seansie filmowym oraz oczywiście piekli wspólnie z rodzicami i nauczycielami naszego polskiego, smacznego ziemniaka. Wspólna zabawa okazała się ciekawą formą poznawania historii naszego miasta. Pierwszym punktem był lew czchowski, leżący u stóp św. Wojciecha, który pilnuje naszego grodu od dziewięciu wieków. Kolejnym etapem był dąb Kazimierz oraz figura św. Jana. Z tego miejsca najlepiej widać średniowieczne miasto, założone przez Kazimierza Wielkiego. Kiedyś odbywał się w tym miejscu targi, a zewsząd dobiegały głosy przekupek. 800-lecie Czchowa zostało upamiętnione tablicą, górująca nad rynkiem. Bardzo ważnym zabytkiem architektury sakralnej jest Kościół pw. Narodzenia NMP, którego fundatorami byli Kasper i Magdalena Wielogłowscy. Czchów, to miejsce łączące historię średniowiecza z wydarzeniami ostatniego stulecia. W Miejskim Parku Zieleni i Wypoczynku uczniowie zapoznali się z eksponatami wojskowymi z okresu II wojny światowej, tworzącymi Szlak Militarno- Historyczny. Na szczycie wzgórza, pośród drzew odszukaliśmy krzyż upamiętniający Chrzest Polski. Tam też obejrzeliśmy pozostałości II wojny światowej: kuchnię polową, karabin maszynowy, bunkier. I ponownie wydarzenia ostatnich stu lat splotły się ze średniowieczem, ponieważ dotarliśmy do baszty, najstarszej części zamku broniącego szlaku handlowego z Węgier. Każdy uczestnik gry musiał rozwiązać zagadki pojawiające się na kolejnym etapie zabawy, efektem końcowym było uzyskanie odpowiedzi jaką nazwę nosi ziemia czchowska. Nasi uczniowie już wiedzą, wszyscy inni powinni wybrać się na spacer po Czchowie z pracownikami Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji. To nie koniec naszej wyprawy. Było coś dla umysłu (Przygoda z czchowskim lwem), ciała i ducha. O ciało zadbali rodzice przygotowując wspaniałe kiełbaski z grilla oraz pieczone ziemniaki. Nasz duch został rozweselony przez zabawne filmy: „Jaskiniowiec” oraz „Johnny English”.
Przewodnicząca Rady Rodziców i Dyrekcja Szkoły serdecznie zapraszają trójki klasowe na spotkanie organizacyjne 17 września o godz. 17.00
Dyrektor szkoły oraz wychowawcy serdecznie zapraszają na spotkanie organizacyjne, które odbędzie się 12 września (czwartek) o godzinie 16.00. Zebranie ogólne- sala gimnastyczna, a następnie spotkanie z wychowawcami.
Serdecznie zapraszamy
W dniu 21 sierpnia 2019 roku zmarł śp. Ks. Fryderyk Bajorek – emeryt w Domu Księży Diecezji Tarnowskiej im. św. Józefa w Tarnowie, emerytowany proboszcz parafii Jurków. Msza święta w kaplicy Domu Księży Diecezji Tarnowskiej im. św. Józefa w Tarnowie w piątek (23 sierpnia) o godz. 9.00. Msza święta pogrzebowa w kościele pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego i Bożego Miłosierdzia w Jurkowie (23 sierpnia) o godz. 14.00, po której ciało Zmarłego zostanie złożone na miejscowym cmentarzu.
W Naszej Szkole mamy bardzo zdolnych uczniów. Uczniowie chętnie biorą udziały w różnych konkursach, w tym konkursach matematycznych.
Pierwszym takim konkursem, w którym udział mogą wziąć uczniowie prawie całej szkoły (wyjątkiem jest klasa pierwsza Szkoły Podstawowej) to Międzynarodowy Konkurs Kangur Matematyczny. Chętnych nie brakowało. Dlatego też mamy uczniów, którzy uzyskali wysokie wyniki. Pierwszą osobę, którą należy wyróżnić to Grzegorz Kołodziej, uczeń klasy 4. Uzyskał on wynik bardzo dobry, to już drugi raz w tej szkole i swój dyplom wraz z nagrodą będzie odbierał 18 czerwca 2019 r. na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wysokie wyniki uzyskały również dwie uczennice naszej szkoły: Cudecki Kamila – klasa 3 oraz Kornaś Justyna – klasa 5. Dziewczyny zostały wyróżnione, swoje nagrody wraz z dyplomami otrzymają w szkole.
Drugim konkursem, w którym udział mogli wziąć udział uczniowie klasy 5 to Gminny Konkurs Matematyczny, który odbył się 20 maja 2019 r. w Tymowej. Z Naszej Szkoły zostało wybranych troje najlepszych uczniów, którzy zmierzyli się z konkursem. Możemy pochwalić się kolejnym sukcesem, uczennica Naszej Szkoły, Kornaś Justyna zajęła I miejsce.
Trzecim konkursem, który był przeznaczony również dla uczniów klas 5, to Powiatowy Konkurs Matematyczny, który co rocznie odbywa się w Porąbce Uszewskiej. W tym roku odbył się on 16 maja 2019 r. Naszą Szkołę reprezentowała Kornaś Justyna, która, mimo iż nie została laureatem, uzyskała wysokie wyniki.
Wszystkim gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów matematycznych. Matematyka to przecież królowa na
Z OKAZJI URODZIN…
Dnia 24 maja 2019 roku w Publicznej Szkole Podstawowej w Jurkowie z okazji urodzin Karola Wojtyły- Patrona Szkoły odbył się ,,VI Gminny Konkurs Recytatorski Poezji Karola Wojtyły oraz wierszy o Janie Pawle II”. Wzięli w nim udział uczniowie uczęszczający
do klas 7, 8 i III OG w szkołach w gminie Czchów.
Recytatorzy oraz opiekunowie poświęcili dużo czasu, aby przygotować się
do interpretacji głosowej utworów św. Jana Pawła II oraz tych o Nim. Dnia 24 maja 2019 roku trwała piękna rywalizacja i ,, uczta duchowa” dla słuchaczy.
Wyniki konkursu są następujące:
Pierwsze miejsce wywalczył Dariusz Marecik z klasy 8 ze Złotej. Wspaniale zaprezentował utwory:,, Wybrzeża pełne ciszy” oraz ,,Pan, gdy się w sercu …”.
Drugie miejsce zajęła Anna Chojecka z klasy 8 ze Złotej. Bardzo ładnie recytowała teksty: ,,Matce mojej”, ,,Kiedy smutek się zmiesza z wieczorem”.
Trzecie miejsce zdobyła Wiktoria Świerczek klasy 7 z Tworkowej. Doskonale zaprezentowała wybrane przez siebie wiersze: ,, Miłość mi wszystko wyjaśniła”, ,, Zwykły, niezwykły”.
Jury przyznało także 2 wyróżnienia dla Zuzanny Orszulak z klasy III PG w Jurkowie
oraz dla Oliwii Nieć z klasy 7 z Tworkowej. Dziewczęta ślicznie recytowały m.in. utwory ,,Pieśń o słońcu niewyczerpanym”, ,,Pieśń o blasku wody”.
Najpierw serdecznie dziękujemy Wszystkim za przybycie i wspomnienie, uczczenie św. Jana Pawła II z okazji Jego 99. urodzin ( które były 18 maja). Gorąco gratulujemy Wszystkim Uczniom Recytującym !!! Podziwiamy Was za wrażliwość, uczuciowość, chęci
do czytania poezji oraz umiejętności krasomówcze.
Następnie uprzejmie dziękuję Opiekunom, z kolei Jury za pracę oraz pani Agnieszce Kareckiej za dekoracje. Natomiast panu dyrektorowi Antoniemu Orszulakowi
za przygotowanie wspaniałych dyplomów, a także uczennicy klasy 3 gimnazjum Zuzannie Orszulak za wykonywanie interesujących zdjęć.
Oprac. organizator i opiekun konkursu: Agnieszka Mordarska
zdjęcia: Zuzanna Orszulak
28 maja klasy I-III z naszej szkoły wyruszyły na wycieczkę do Zalipia i Pacanowa. Pierwszym etapem wycieczki było Zalipie – piękna, malowana wioska. Malowana, bo niemal od wieku gospodynie tamtejszych domów w poszukiwaniu sposobu odświeżenia domostwa wpadły na pomysł malowania najpierw podmurówek i ścian zewnętrznych domów , a później widząc piękne efekty malowały prawie wszystko i tak jest do dziś. W domu malarek próbowaliśmy tej specjalnej sztuki malarskiej uczestnicząc w warsztatach malarskich z których każdy przyniósł sobie pamiątkę .Sam „Dom Malarek” jest wart obejrzenia do czego zachęcam. Drugim etapem wycieczki był Pacanów słynny z książki Kornela Makuszyńskiego „Koziołek Matołek”. Jak się tam okazało w Pacanowie kuli konie kowale o nazwisku „Kozioł” , a Koziołek Matołek „mądra głowa błąkał się po całym świecie aby dojść do Pacanowa” gdzie jak myślał podkuwają kozy a więc jego. Myśmy w Pacanowie wędrowali po ”Bajkowym Świecie” poznając i przypominając sobie bohaterów bajek z całej Europy. Słowem było bajkowo i zabawnie . Myślę ,że wrażenia z wycieczki pozostaną w pamięci uczniów.
Wczesnym rankiem 10 maja klasa III psp wraz z rodzicami, księdzem proboszczem i wychowawczynią wyruszyła do Częstochowy. Pielgrzymka zorganizowana została z okazji przyjęcia I komunii świętej przez trzeciaków. Po przyjemnej podróży dotarliśmy na Jasna Górę, gdzie pięknie ubrani uczniowie i ich rodzice poszli pokłonić się Matce Bożej Częstochowskiej . Każdy zaniósł swoje podziękowania i prośby w czasie wędrówki na kolanach wokół ołtarza. Następnie uczestniczyliśmy we Mszy św. przeznaczonej dla dzieci pierwszokomunijnych w czasie której dzieci były u stóp Matki Bożej w samym prezbiterium Kościoła. Po krótkim odpoczynku ruszyliśmy do Gidel. Tam modliliśmy się przed cudowną figurką Matki Bożej Gidelskiej i wysłuchaliśmy historii oraz świadectw cudów otrzymanych za jej wstawiennictwem. Ostatnim etapem pielgrzymki były Łagiewniki Krakowskie w których odwiedziliśmy Pana Jezusa Miłosiernego i orędowniczkę Miłosierdzia Bożego św. Siostrę Faustynę Kowalską. Po krótkiej modlitwie i podziwianiu panoramy Krakowa z wieży bazyliki wszyscy udaliśmy się do Jurkowa. Wróciliśmy zadowoleni , napełnieni duchem modlitwy prowadzonej w czasie całej pielgrzymki przez ks. Tadeusza Mroza.
Nasza szkoła przystępuje do projektu mLegitymacja – mobilna legitymacja szkolna.