Nawigacja

  • Dzień Głośnego Czytania

       29 września w naszej szkole obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Celem akcji jest promowanie głośnego czytania dzieciom, nabywanie przyjemności z czytania i słuchania, a także poczucia przynależności do społeczności czytelniczej.

        Czytanie rozwija  wyobraźnię, język i pamięć. Uczy myślenia, wrażliwości, ortografii, uspokaja, redukuje stres, poprawia koncentrację, poszerza wiedzę, ułatwia naukę, jest wspaniałym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.

        W ramach akcji pani z biblioteki szkolnej zorganizowała głośne czytanie dla klas I-II. Uczniowie klasy pierwszej wysłuchali czytania kilku pierwszych rozdziałów "Dziewczynki z parku", natomiast klasy drugiej fragmenty książki "Wścibscy". Dzieci bardzo uważnie słuchały, pięknie odpowiadały na pytania dotyczące treści utworów i były bardzo zaciekawione co wydarzy się w dalszej części opowiadań. 

          Czytajmy dzieciom jak najwięcej i najczęściej.

                                                                                                                           Opracowała: Maria Szmit 

  • 30.09.2023

    Moduł Opłaty został zmodyfikowany - zmiana opłat za obiady.

  • Mamy to: „Program Wsparcia Edukacji” – wyniki naboru w II edycji - nasz wniosek zaakceptowany!!!

    W lipcu 2022 roku został ogłoszony „Program wsparcia edukacji” - autorska inicjatywa Ministra Edukacji i NaukiDzięki współpracy naszej szkoły ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Ziemi Czchowskiej w osobie Elżbiety Ogiela – Prezes Stowarzyszenia, wspólnie z Dyrektor PSP w Jurkowie Beatą Migas, a właściwie za jej namową i wsparciem, napisaliśmy dwa projekty w ramach dwóch modułów: ja module I – „Innowacyjna edukacja” a Pani Dyrektor w module II – „Edukacja patriotyczna”. Niestety obydwa nie uzyskały pozytywnej akceptacji. W czerwcu br. Ministra Edukacji i Nauki ogłosiło II edycję „Programu Wsparcia Edukacji”. Ponownie, wraz z Panią Dyrektor złożyliśmy wnioski.

    Projekt mojego autorstwa pt.: „@zatrzymane w kadrze - fotografia i film kreatywnie dla ucznia i nauczyciela” w II edycji „Programu Wsparcia Edukacji” MEiN, w module I – „Innowacyjna edukacja” gdzie zakwalifikowano 41 projektów o łącznej wysokość wsparcia: 4 495 000 zł, zyskał akceptację i dofinasowanie z Ministerstwa Edukacji i Nauki w wysokości 100 000 zł.

    Dziękuję Beacie Migas za wsparcie, Elżbiecie Ogiela za opiekę i złożenie wniosku. Bierzemy się wszyscy do pracy aby pomyślnie zrealizować projekt.

    Antoni Orszulak

  • Aktualizacja danych

    Dane z programu Plan lekcji zostały zaktualizowane
  • Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024

    Serdecznie zapraszamy na uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024. O godz. 8.00 Msza św. w Kościele Parafialnym, po jej zakończeniu poszczególne klasy wspólnie z wychowawcami udadzą się do szkoły. Na hali sportowej o godz. 9.00 odbędzie się spotkanie ogólne, a następnie w klasach z wychowawcami.
    O godz. 10.10 zbiórka uczniów wyjeżdżających na Zieloną Szkołę i ich wyjazd o godz. 10.30

  • Mistrz matematyki kl. III

    Mistrz matematyki kl. III

    W naszej szkole nie brakuje zdolnych uczniów. Tą prawdę udowodnił uczeń kl. III Kacper Piech. 13 czerwca 2023 r. odbył się Gminny Konkurs Matematyczny kl. III. Celem konkursu było: wspieranie matematycznych uzdolnień dzieci, upowszechnianie wiadomości i umiejętności matematycznych uczniów i kształcenie samodzielnego i twórczego myślenia. Taką rozległą wiedzą wykazał się Kacper Piech, który zajął II miejsce w Gminnym Konkursie Matematycznym.

    Gratulujemy Kacprowi i życzymy wytrwałości w rozwijaniu zainteresowań oraz dalszych sukcesów.                                         

    Opr. Irena Gagatek-Średniawa

  • Przyroda uczy najpiękniej.

    Wpatrz się głęboko, głęboko w przyrodę, a wtedy wszystko lepiej zrozumiesz. Albert Einstein

    ​​​​​​​​

    Przyroda to najłatwiej dostępne i niewyczerpalne źródło wiedzy, obserwacji i przeżyć. Ostatnie lekcji dla uczniów klasy IV były okazją do bliskiego spotkaniem z przyrodą w otoczeniu szkoły. Miejscem obserwacji przyrodniczych był: trawnik na placu przyszkolnym, pobocze drogi, łąka, ogród owocowo – warzywny, oczko wodne. Podczas zajęć uczniowie zbierali skarby przyrody (szyszki, kamienie, pióra, płatki kwiatów, liście, igły, mech) przygotowywali koktajle zapachowe z ziół (w kubeczkach) oraz palety barw z kwiatów, traw i liści, rozpoznawali rośliny ozdobne, drzewa iglaste i liściaste, warzywa i krzewy owocowe, obserwowali życie w wodzie. Podczas wycieczek uczniowie rozwijali aktywność poznawczą, odkrywali piękno i złożoność środowiska przyrodniczego, kształtowali postawy proekologiczne. Uczyli się postrzegać przyrodę wykorzystując swoje zmysły. Byli przy tym bardzo kreatywni, pomysłowi, dociekliwi. Brawo!

    Zajęcia terenowe były również formą aktywności fizycznej, tak niezbędną dla prawidłowego rozwoju młodego organizmu.

    Dzięki otrzymanym sadzonkom papryczki i aksamitki uczniowie mogą nadal kontynuować swoją przygodę z przyrodą (wakacyjnie).

    opr. Maria Wiśniewska - Płachta

  • WYBIERAMY ZATORLAND- TAK JAK- DOWBORY :)))

    WYBIERAMY ZATORLAND- TAK JAK- DOWBORY :)))

    Dnia 19 czerwca 2023 roku uczennice i uczniowie z klasy 4 oraz klasy 5  pojechali do PARKU ROZRYWKI ZATORLAND na szkolną wycieczkę. Czekały na nas 3 tematyczne parki i Lunapark - ponad 60 atrakcji na 20 ha zielonego terenu!

    Było ciekawie, interesująco, radośnie, wesoło, rozrywkowo :):):). Polecamy !

    Było naukowo, mitologicznie, nowocześnie, przyrodniczo, biologicznie:):):). Polecamy !

    Korzystaliśmy z Lunaparku, a tam czekały przeróżne atrakcje.

    Wędrując po Parku Dinozaurów, podziwialiśmy ich rodzaje i cofnęlismy się w czasie.

    Byliśmy w kinie 5D Extreme .Obejrzeliśmy ciekawy film o stworzeniu świata oraz historii dinozaurów – o tym skąd się wzięły, a także kiedy i jak wyginęły.

    Spacerowaliśmy po Parku Owadów, a pani przewodnik przekazywała nam różne informacje oraz ciekawostki.

    A w Parku Mitologii m. in. płynęlismy tramwajem wodnym. Przypomnielismy sobie mityczne postacie oraz zdarzenia. Z zadowoleniem korzystaliśmy z parku linowego.

    Uważamy, że warto jechać do Zatorlandu nie jeden , ale kilka razy.

                                                             opracow. Agnieszka Mordarska

     

  • W Parku linowym przy Kąpielisku Chorwacja.

    Koniec roku szkolnego za pasem, oceny wystawione, Cenzurki wypisane, a więc przyszedł czas na nagrodę za ciężką, całoroczną pracę uczniów.

    I właśnie dziś, 20 czerwca 2023 roku taką nagrodę otrzymali uczniowie klas młodszych od Wychowawców i Właścicieli Parku linowego przy Kąpielisku Chorwacja w Jurkowie. Państwo Karolina i Dawid Warchoł zaprosili uczniów na fantastyczne zabawy na łonie natury z wykorzystaniem wszystkich dostępnych na placu urządzeń. Jednakże największym zainteresowaniem cieszyły się męczące i wymagające trasy linowe. Pod okiem instruktorów, wychowawców uczniowie bezpiecznie i odważnie pokonywali linowe trudności. Strudzony, zmęczony uczeń mógł na łonie natury odpoczywać w cieniu drzew, schłodzić się pysznymi, orzeźwiającymi lodami, czy też posilić się samodzielnie upieczoną kiełbaską z ogniska.  

    Był to dzień pełen emocji i wrażeń i sądzę, że była to też fantastyczna nagroda dla uczniów.

    Uczniowie klas 1 -3 wraz z Wychowawczyniami serdecznie dziękują Państwu Karolinie i Dawidowi Warchoł za cudownie spędzony czas.

                                                                                                                                                    Alicja Mordarska

  • 20.06.2023
    Nauczyciele PSP w Jurkowie zostaną objęci całorocznym (od września do maja) szkoleniem warsztatowym. 
  • Projekt „Dobra Drużyna PZU”
    20.06.2023
    Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Ziemi Czchowskiej od września ruszą w naszej szkole zajęcia sportowe z piłki siatkowej.
  • Małopolska Tarcza Antykryzysowa – Pakiet Edukacyjny II w naszej szkole
    20.06.2023 Małopolska Tarcza Antykryzysowa – Pakiet Edukacyjny II. Realizacja wsparcia szkół i placówek oświatowych w ramach 10 Osi Priorytetowej Wiedza i kompetencje Działanie 10.1 
    Rozwój Kształcenia Ogólnego Poddziałanie 10.1.6 
    Cyfryzacja szkół prowadzących kształcenie ogólne Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020

     
  • Ciekawostki z najbliższych okolic

    Tuż przed  Dniem Dziecka w środę 31 maja  uczniowie z klas młodszych wybrali się na wycieczkę do Brzeska  i okolic. Najpierw zatrzymaliśmy się w budynku  Powiatowej i Miejskiej Publicznej Biblioteki  w Brzesku w której  bawiliśmy  się eksperymentując  i obserwując  wystawę pod nazwą SOWA tzn. Strefa Odkrywania Wyobraźni  Aktywności . Uczniowie z zainteresowaniem i zapałem bawili  się wyeksponowanymi doświadczeniami zgłębiając niejedno prawo fizyki. Zabawa była przednia .

    Następnie wyjechaliśmy do Borku  w Gminie Rzezawa, gdzie mieści się Centrum Aktywnego Wypoczynku . Tam uczestniczyliśmy w warsztatach pt.” Wielka  wyprawa solnym szlakiem „ . Dzieci poznawały historię pełną przygód w poszukiwaniu zaginionych skarbów . Odkrywały różnego rodzaju rzemiosła ,szukali drogi w labiryncie rozwijali zagadkę Zbója Szyca .Słowem była to podróż, którą podążali kupcy w średniowieczu  transportując sól  zwaną” białym złotem”.

    Wych: M. Odrobina

    foto: Al. Mordarska

  • Pienińskie skarby 31.05.-01.06.2023

    Wycieczka kl.8 w Pieniny - Beskid Sądecki 

    Pieniny to prawdziwe perełki narodowe. Warto korzystać z cudów jakie oferują – zachwycić oko oraz spędzić aktywnie czas w towarzystwie natury. Nasze góry kryją tajemnice, ruiny zamków, zabytkowe budowle, cuda przyrody i historie, które wciągają w zupełnie inny świat.

    Pierwszego dnia zwiedzanie rozpoczęliśmy od bardzo starych ruin zamku w Czorsztynie. Następnym punktem był spacer koroną zapory wodnej na rzece Dunajec w Niedzicy oraz po okolicach zamku Dunajec. Kilka kilometrów dalej mogliśmy podziwiać drewniany Kościółek św. Michała  Archanioła w Dębnie Podhalańskim.

    Po przejechaniu do Jaworek udaliśmy się do Rezerwatu Biała Woda. To urokliwe miejsce potrafi zachwycić i odwiedzane jest przez wielu turystów, a więc nie mogło i nas tam zabraknąć.

    Wieczorem mieliśmy możliwość skorzystania z boiska sportowego, można było obejrzeć mecz na pobliskim stadionie, a potem wspólnie spędziliśmy czas na śpiewaniu – przy akompaniamencie pana przewodnika Łukasza Kornasia.

    Następny dzień rozpoczęliśmy Wystawą przyrodniczą Pienińskiego Parku Narodowego w Krościenku.  Po przejechaniu do Szczawnicy mogliśmy podziwiać piękne Uzdrowisko o leczniczym mikroklimacie, posmakować pysznych oscypków i lodów, a także spróbować leczniczych wód mineralnych.  

    Przepiękne pienińskie widoki mogliśmy podziwiać podczas wędrówki do Bacówki pod Bereśnikiem. Jest to niewielkie schronisko górskie, które pełne jest uroku i górskiego klimatu.

    Dziękuję bardzo pani Natalii Góra ze wspólne spędzenie czasu.

    oprac. wychow. kl.8 A.Talarek 

  • "Czytanie to najpiękniejsza zabawa, jaką ludzkość sobie wymyśliła" - Wisława Szymborska

    "Czytanie to najpiękniejsza zabawa, jaką ludzkość sobie wymyśliła" - Wisława Szymborska

        Czytanie książek sprawia nam wiele przyjemności, rozwija naszą wyobraźnię i słownictwo, odrywa nas od rzeczywosiości i przenosi w świat bohaterów. Uczniowie naszej szkoły mieli kilka razy okazję posłuchać czytania jak i również sami mogli poczytać innym. 

        W maju obchodziliśmy tydzień bibliotek pod hasłem "Moja, Twoja, Nasza Biblioteka".  Uczniowie wszystkich klas włączyli się w obchody, słuchając czytania książek przez panią Dyrektor, panie bibliotekarki Biblioteki Publicznej i biblioteki szkolnej, zaproszonych gości, jak i również mogli sami poczytać swoim kolegom i koleżnkom. 

       W pierwszym tygodniu czerwca od 1 do 7 obchodzimy XXII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dziecom pod hasłem "Książka jest jak ogród". Bardzo miło jest czytać dzieciom, kiedy one słuchają i potrafią opowiedzieć co usłyszały. Tak było i tym razem. Pani z biblioteki skolnej gościła w klasie 1 i 2, czytając uczniom odpowiednio książki "Jaś i magiczna fasola" oraz kilka rozdziałów "Drzewo do samego nieba". Młodzi czytelnicy z wielką uwagą słuchali czytania, a następnie pięknie odpowiadali na pytania dotyczące treści książek. Uczniowie klasy drugiej byli ciekawi co wydarzy się w kolejnych rozdziałach, więc bardzo chętnie przyszli wypożyczyć książki "Drzewo do samego nieba".

        Zapraszam serdecznie wszystkich czytelników do biblioteki szkolnej :) Pamiętajcie, że czytanie jest bardzo ważne i czytajcie jak najwięcej, nawet w czasie wakacji.

                                                                                                                                  oprac: Maria Szmit

  • I Gminny Konkurs na lapbook o Janie Pawle II

     

         W maju bieżacego roku odbył się I Gminny Konkurs na lapbook o Janie Pawle II pt. "Jan Paweł II - przyjaciel dzieci i młodzieży" skierowany do uczniów klas IV - VIII. Organizatorem konkursu była nasza szkoła, a nagrody ufundowała Rada Rodziców, której bardzo serdecznie DZIĘKUJEMY. Pomysłodawczyniami były pani Maria Szmit i pani Agnieszka Mordarska. 

         Komisja, w składzie: Pani Dyrektor, pani Agnieszka Mordarska i pani Agnieszka Karecka, miała nie lada wyzwanie, aby ocenić tak piękne prace. Jednakże w regulaminie było zaznaczone w jaki sposób będą oceniane prace, a pierwszym punktem do oceny była zgodność z tematem. Życiorys Świętego Jana Pawła II jest bardzo bogaty, dlatego ciężko byłoby wszystkie najważniejsze informacje zmieścić w lapbooku. 

        Bardzo się cieszymy, iż napłynęły prace z innych szkół. Do oceny przystąpiło 15 pięknych lapbooków. GRATULUJEMY WSZYSTKIM  UCZESTNIKOM UDZIAŁU, POŚWIĘCENIA CZASU NA TWORZENIE :))). 

        Wyniki konkursu są następujące:

    I miejsce

    Milena Apryjas PSP Tymowa

    Zuzanna Szmit PSP Jurków

    II miejsce

    Agata Dzięciołowska PSP Złota

    III miejsce

    Gabriela Strączek PSP Tymowa

    Patryk Filipski PSP Tymowa

     

    Pozostali uczestnicy:

    Kamil Kuśnierz PSP Tymowa

    Magdalena Wątroba PSP Tymowa

    Wiktoria Malaga PSP Czchów

    Patryk Pytel PSP Tymowa

    Kamila Adamczyk PSP Tymowa

    Julia Bodzioch PSP Złota

    Zofia Nieć PSP Jurków

    Paulina Mulka PSP Jurków

    Karina Rzepa PSP Jurków

    Michalina Migda PSP Złota

                                                                                                                                       oprac: Maria Szmit

     

     

     

  • Majowe spotkanie ze Strażakami.

    Majowe spotkanie ze Strażakami.

    Maj to miesiąc, w którym między innymi świętują Strażacy. ​​​​​

    Właśnie dziś, tj. 26 maja z okazji Dnia Strażaka nasza szkołę odwiedzili Druhowie OSP Jurków. Rankiem na parkingu za szkołą zaparkowały strażackie pojazdy wraz ze sprzętem, który posiadają Nasi strażacy. Na spotkanie z zaproszonymi gośćmi z radością wybiegli uczniowie klas młodszych. Było strażackie powitanie i krótkie przypomnienie podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz numerów alarmowych, które przeprowadził druh Piotr Musiał- junior. Następnie uczniowie zostali podzielenie na trzy grupy i rozpoczęła się prezentacja pojazdów i ich wyposażenia. Największym zainteresowaniem cieszył się quad oraz łódź strażacka wraz z ekwipunkiem. Kulminacją emocji jakie towarzyszyły uczniom była przejażdżka po boisku szkolnym w łodzi, którą ciągnął quad. Było zakładanie kasków, kamizelek ratunkowych oraz polewanie wodą z węża strażackiego. Na zakończenie spotkania uczniowie podziękowali Strażakom za odwiedziny złożyli życzenia okolicznościowe i wręczyli drobne upominki. A Strażacy, jak to w tradycji jurkowskich strażaków przywieźli dzieciom torbę słodkich łakoci. Na pożegnanie odjeżdżający strażacy włączyli w pojazdach sygnały dźwiękowe, świetlne i w taki głośny, ale miły sposób opuścili plac szkoły.

    Bardzo dziękujemy Strażakom za przyjęcie zaproszenia, za odwiedziny i już z niecierpliwością czekamy na kolejne takie spotkanie.

                                                                                                                        Alicja Mordarska- wychowawca klasy 2

                                                                                                                                                                                                 

     

     

     

     

                                                                                                                                                                                                 

     

     

     

  • Egzamin ósmoklasisty A.D. 2023 to już historia...

    W dniach 23-25.05.2023 r. uczniowie klas ósmych szkół podstawowych w całym kraju pisali swój pierwszy tak poważny egzamin. Były emocje, stres, oczekiwania i niepewność... ale to już historia. Teraz już pozostaje czekać na wyniki, które zastaną ogłoszone 3 lipca od godziny 10.00 a tak to wyglądało przed egzaminem z królowej nauk, przed matematyką...

  • Matematyka królową nauk

    Matematyka królową nauk

    Konkurs Kangur Matematyczny cieszy się dużym zainteresowaniem wśród naszych uczniów. 16 marca bieżącego roku 20 uczniów naszej szkoły zmierzyło się z nie lada wyzwaniem. Wsród uczestników konkursu byli uczniowie wszystkich możliwych klas począwszy od 2, a kończąc na 8. Każdy uczestnik konkursu otrzymał upominek, układankę przestrzenną w postaci ostrosłupa ściętego. Ostatnio zostały podane wyniki uczniów i mamy czym się pochwalić.

    Wyróżnienia otrzymali:

    Gabriel Wójcik klasa 2 w kategorii Żaczek

    Miłosz Radźko klasa 4 w kategorii Maluch

    Jakub Motak klasa 8 w kategorii Kadet

    Wynik bardzo dobry otrzymał uczeń klasy 8 Grzegorz Kołodziej w kategorii Kadet, który swoją nagrodę i dyplom odbierze 21.06.2023r. na UJ w Krakowie.

     

    Serdecznie gratulujemy wszystkim uczniom i zachęcamy do udziału w konkursie za rok.

                                                                                                                                 oprac: Maria Szmit

  • „Dzień Dobra” w naszej szkole

    „Dzień Dobra” w naszej szkole

            W poniedziałek 15 maja w naszej szkole odbył się „Dzień Dobra” przygotowany przez Szkolne Koło Caritas. Celem takiej akcji jest zwrócenie uwagi na czynione dobro,  które dzieje się wokół nas oraz zachęta do jego pomnażania w życiu codziennym gdyż „Dobro zawsze wraca kolejnym dobrem”.

          Gwoździem naszego spotkania była obecność Franciszkanina z Ukrainy Ojca Polikarpa, który opowiedział nam jak wygląda życie codzienne w jego kraju ogarniętym wojną .Uczniowie dowiedzieli się kim są  franciszkanie, których on reprezentuje oraz zapoznali z pracą Ojca, a co ważne sytuacją codzienną dzieci i ich rodzin . Wszystkich nas prosił o modlitwę o zakończenie wojny .

         Opiekun koła pan Piotr  wręczył Ojcu pieniądze, które zapracowaliśmy w czasie „Kiermaszu ze Słodkościami”  w dniach 11 i 12 maja przeznaczonego na pomoc Ukrainie. Uczniowie także  śpiewali piosenki oraz przedstawiliśmy prezentację medialną, która krótko przedstawiła naszą działalność.

             Na koniec, aby rozpocząć łańcuszek dobra wszystkich uczniów i nauczycieli poczęstowaliśmy słodyczami z serduszkiem na którym brzmiał napis  „Uśmiechnij się ! Dobrze, że jesteś! – Dzień Dobra 2023 r.  Myślę, że spotkanie pozostanie w pamięci wszystkich uczniów i nauczycieli .

    Opiekunowie SKC : P. Horak

    M. Odrobina

strona:

Kalendarz

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Jurkowie
    Jurków 150, 32-860 Czchów
  • (+14) 68-42-200