Nawigacja

Informacja prawna

  • "Świat wokół mnie"

    "Świat wokół mnie"

    Świat wokół mnie to tytuł Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla młodzieży gimnazjum organizowanego przez Liceum Plastyczne w Nowym Wiśniczu. Uczennica klasy II Klaudia Kuczaj wzięła w nim udział po raz drugi i tym razem osiągneła sukces. Otrzymała nagrodę Kuratora Konkursu za swój rysunek, którego tematem jest portret młodej dziewczyny. W Konkursie uczestniczyła też Angelika Potera z kl. II. Należy podkreślić, że na konkurs nadesłano 462 prace z 53 szkół i placówek. Nagrodzono i wyróżniono 21 osób w trzech kategoriach: malarstwo, rysunek i fotografia. Konkurs objęty został Patronatem Honorowym przez Ministra Edukacji Narodowej oraz Centrum Edukacji Artystycznej. Uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień odbyło się w czasie Otwartego Dnia Szkoły 21 marca 2017 roku w Liceum Plastycznym w Nowym Wiśniczu.

    A.Karecka

  • HUFCOWY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ

    HUFCOWY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ

     

               W dniu 18.03.2017 r. w szkole podstawowej nr.3 w Brzesku odbył się „Hufcowy turniej halowej piłki nożnej. Zawody te były elementem obchodów 50-lecia powiatu Brzeskiego.

              W turnieju wzięło udział prawie 200 zuchów i harcerzy z całego hufca. W kategorii zuchów I miejsce zajęły ex aequo gromady "Przyjaciele" z Brzeska oraz "Leśne Ludki" z  Tworkowej. W kategorii harcerek I miejsce zdobył zespół, który reprezentował drużynę "Promieniści" z Okocimia. Wśród chłopców I miejsce zdobyła drużyna "Czchowskie Orły", jak sama nazwa wskazuje z Czchowa.

            W kategorii harcerzy starszych wśród chłopców jak i dziewczyn I miejsce zajęła drużyna "Jadowici" z Jadownik.

            Jeśli chodzi o naszą drużynę dziewczyny z zastępów "Wadery" i "Białe Kły" zajęły trzecie miejsce w kategorii drużyn starszoharcerskich. W tej samej kategorii chłopcy z zastępu "Wataha" zajęli drugie miejsce razem z drużyną z Czchowa.

             Na koniec turnieju każda drużyna dostawała dyplom. I miejsca oprócz dyplomu dostawały również medal. Byliśmy bardzo podekscytowani całym turniejem. Oprócz samej gry w piłkę nie zabrakło również harcerskiej atmosfery.

                                                                                                                                 oprac. dh Kacper Ogorzelec

  • Rekrutacja do klasy pierwszej Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Jurkowie na rok szkolny 2016/2017

    Rekrutacja do klasy pierwszej Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Jurkowie na rok szkolny 2016/2017

    Dyrektor Zespołu Szkół w Jurkowie informuje, że rekrutacja do Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Jurkowie na rok szkolny 2016/2017 trwać będzie od 15 marca do 18 kwietnia 2017 r.

    Rodzice składają odpowiednie wnioski w sekretariacie szkoły.

    Regulamin rekrutacji wraz z załącznikami do pobrania poniżej.

    Regulamin rekrytacji do klasy pierwszej na rok szkolny 2017/2018. Załącznik Nr 1.  
    Załącznik Nr 2. Załącznik Nr 3.  

     

  • Spotkanie z Żołnierzem Wyklętym

    Spotkanie z Żołnierzem Wyklętym

     

    W dniu 24.02.2017 r. w naszej szkole odbyła się akademia  z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

         Gościem był  kpt. Stefan Kulig, jeden z trzech żyjących na Sądecczyźnie Żołnierzy Niezłomnych. Człowiek walczący w ZWZ, AK, po wojnie działacz konspiracyjny przeciwko stalinowskiemu reżimowi, dwukrotnie aresztowany przez UB i skazany na 5 lat więzienia za przynależność do PPAN. Wraz z panem Stefanem przyjechał pan Jacek Turek autor książki pt. „Kapitan Stefan Kulig”. Autor opisał w niej życie kpt. Stefana w tych bardzo trudnych chwilach związanych zarówno z wojną, jak i po jej zakończeniu.

         O godzinie 1200  na sali gimnastycznej zebrali się uczniowie z całej szkoły. Harcerze z 6 Drużyny Starszoharcerskiej  przygotowali akademię. W akademii nawiązano do historii „Inki”, prześladowań, losie żołnierzy. Po skończonej inscenizacji pan Jacek Turek powiedział historię  kpt. Stefana. Ogromne wzruszenie towarzyszyło kapitanowi gdy pan Turek wspominał m.in. życie w obozach koncentracyjnych czy przesłuchania przez UB. Każdy mógł zobaczyć numer obozowy  na ręce pana Stefana 95664.  Po wspólnych zdjęciach i pożegnalnym uścisku dłoni musieliśmy pożegnać się z kapitanem.

         Pan Kulig jest świadectwem, że wiara i miłość do Ojczyzny pomogła mu przetrwać. Jesteśmy wdzięczni, że zechciał do nas przyjechać i podzielić się z nami tymi jakże smutnymi przeżyciami.

     

                                                                                                                                  oprac. dh Zuzanna Orszulak

  • Sukces młodych artystek

    Sukces młodych artystek
    23.02.2017

     

    W kolejnym konkursie czytelniczo – plastycznym „ Wiesław Drabik – dzieciom” organizowanym przez Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Złotej wzięło udział wielu naszych uczniów i uczennic ze szkoły podstawowej. Dla kilku uczennic udział w konkursie zakończył się sukcesem; Emilia Filipek z kl. VI i Magdalena Kornaś z kl. III znalazły się w gronie nagrodzonych pierwszym miejscem, a prace Zofii Nieć z kl. I, Nikoli Leśniak z kl II a, Gabrieli Leś z kl III, Patrycji Oleksy  i Karoliny Szot z kl. VI otrzymały wyróżnienie. Laureatki zostały zaproszone na uroczystą galę 23.02.2017r. do SOSW w Złotej, podczas której uczniowie Ośrodka wspaniale recytowali wiersze o zwierzętach autorstwa pana Wiesława Drabika. Na Gali był też sam autor, który z humorem opowiadał o kulisach powstawania jego zabawnych wierszy. Była też oczywiście okazja do zdobycia autografu pisarza.

    oprac. Agnieszka Karecka

     

  • Dzień Myśli Braterskiej - Jurków 17-18 luty 2017 r.

    Dzień Myśli Braterskiej - Jurków 17-18 luty 2017 r.

    Dzień Myśli Braterskiej

    22 lutego harcerze i skauci na całym świecie obchodzą święto przyjaźni — Dzień Myśli Braterskiej.

    To niezwykły dzień w harcerskim kalendarzu, ma on przypominać o podstawowym założeniu ruchu skautowego, jakim jest braterstwo wszystkich skautów świata.

                W dniach 17-18.02.2017 r. w naszej szkole miała miejsce celebracja tego właśnie święta. Około godziny 17:00 zaczęli się do nas zjeżdżać harcerze z całego hufca. Łącznie było nas ponad 100 Harcerzy i Instruktorów! Członkowie naszej drużyny jako gospodarze byli odpowiedzialni za różne zadania. Jedni rejestrowali nowoprzybyłych, niektórzy zaprowadzali ich do sal w których mogli zostawić swoje bagaże, a jeszcze inni oprowadzali ich po całej szkole. O godzinie 18:15 odbył się wieczorny apel. Komendantem obozu został dh. Marcin Gromadzki, a oboźnym (odpowiedzialnym za cały biwak) dh. Dawid Nawalaniec. Po około 30 min. wszyscy harcerze zasiedli do stołu, by móc razem zjeść kolację przygotowaną przez nasze mamy.  Gdy już napełniliśmy brzuchy mieliśmy chwilę wolnego czasu. Wykorzystaliśmy go na poznawanie nowych harcerzy i rozmawianie z nimi. O godzinie 21:00 rozpoczęło się świeczkowisko. Wszyscy zebraliśmy się na sali gimnastycznej i zasiedliśmy w kręgu. Po zapaleniu świec każda z drużyn miała chwilę by opowiedzieć coś o sobie i o swojej działalności. Niektórzy czytali przygotowane przez siebie teksty, inni przygotowali małe przedstawienie, a jedna drużyna nawet nauczyła nas swojego tańca! Każdą prezentację przerywał jakiś harcerski utwór. Najczęściej śpiewaliśmy ,,Szare Szeregi”, ponieważ była to nasza obozowa piosenka. Było naprawdę miło! Po świeczkowisku mieliśmy czas na wieczorną toaletę, po której miała się odbyć projekcja filmu pt. ,,Kamienie na Szaniec’’. Gdy już wszyscy przebraliśmy się w piżamy to znów zebraliśmy się na sali gimnastycznej by razem oglądać ekranizację książki Aleksandra Kamińskiego. Po jej zakończeniu rozeszliśmy się do swoich sal. O 23:30 zapadła cisza nocna, jednak wielu harcerzy jeszcze długo po niej nie poszło spać.

         Pobudka następnego dnia była o 7:00, lecz członkowie naszej drużyny musieli wstać wcześniej, by przed innymi drużynami udać się do Czchowa i tam przygotować dla nich grę terenową związaną z początkami harcerstwa. Gra składała się z 9 bardzo różnych i ciekawych punktów. Niektóre były zasadniczo proste jak np. pakowanie plecaka, a inne były nieco trudniejsze i wymagały większego zaangażowania. Jednym z takich zadań było przyszycie guzika w rękawicach spawalniczych, czy też zrobienie huśtawki. Wszyscy wspaniale się bawili! Po zakończeniu gry, czyli około godziny 12:00 wszyscy z powrotem wróciliśmy do szkoły. Gdy wszystkie drużyny były już na miejscu  odbył się apel na zakończenie naszych obchodów DMB. Zostały przedstawione wyniki gry terenowej i każda z drużyn otrzymała dyplom. Po apelu wykonaliśmy grupowe zdjęcie i zabraliśmy się za przygotowania do obiadu. Gdy wszyscy najedli się do syta nadszedł czas pakowania się i porządków. Po sprzątaniu harcerze z innych drużyn zaczęli wracać do swoich domów. My zostaliśmy jeszcze chwilę. Drużynowy wręczył każdemu z nas plakietkę z DMB, którą z dumą będziemy nosić na prawej kieszeni naszego munduru.

         Te dwa dni były dla nas bardzo wyjątkowe. Pierwszym tego powodem jest to, że był to pierwszy Dzień Myśli Braterskiej w którym braliśmy udział, a drugim, że to właśnie my byliśmy jego organizatorami! Choć po wszystkim byliśmy bardzo zmęczeni  to najważniejsze jest to, że wszyscy się dobrze bawiliśmy i na pewno nigdy nie zapomnimy tych dni!

                                          oprac. dh Emilia Zelek

  • Nasza okolica nocą.

    Nasza okolica nocą.

    Fotografia powstała w XIX wieku. Słowo "fotografia" to połączenie dwuch słów z języka greckiego - φως, phōs, D. phōtós – światło; gráphō – piszę, graphein – rysować, pisać; rysowanie za pomocą światła. Niegdyś była to sztuka zarezerwowana dla nielicznych. Obecnie fotografoewać może każdy kto posiada jakiekolwiek urzadzenie medialne z kamerą - aparatem fotograficznym. Każdy z nas może poczuć się jak Joseph Nicéphore Niépce - wynalazca fotografii i twórca pierwszego zdjęcia, czy też jak Bracia August Marie Louis i Louis Jean Lumière - wynalazcy kinematografii, twórcy pierwszego na świecie filmu.

    W fotografi piękne jest to, że naciskając spust migawki "wyzwalamy olbrzymią moc zatrzymującą czas", "łapiemy chwilę", która już nigdy się nie powtórzy. W dobie wszechobecnej elektroniki, fotografowanie stało się powszechne, wyraża nas samych.

    Prezentuję Wszystkim cykl fotografii "Nasza okolica nocą". Zdjęcia nocne to wdzięczny temat, jednocześnie temat trudny, wymagający cierpliwości i iskierki do eksperymentowania. Zamiarem moim jest pokazanie piękna naczej Małej Ojczyzny w kolorach nocy. Pragnę w ten sposób zachęcić wszystkich do głębszego poznania swoich aparatów i wyzwolenia w sobie duszy artysty. Rozpoczynam cykl trzema zdjęciami zachodzącegoKsiężyca w nowiu z widokiem na Dąbrowę i Czchów z Machulcem na ostatnim planie. Kolejne zdjęcia niebawem. Całóść cyklu obejmie rok czasu. Zapraszam do galerii i wyrażania swojej opinii oraz do samodzielnego fotografowania.

    Oprac. Antoni Orszulak

    Galeria 1 tutaj. Galeria 2 tutaj.

  • Dzień Babci i Dziadka

    Dzień Babci i Dziadka

    W dniu 19.01.201 7r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia związana ze Świętem Babci i Dziadka. Uczniowie klas młodszych tj. kl. I, II a, II b, III i IV długo przygotowywali się do tego święta. O godz. 13.00 rozpoczęła się uroczystość, na którą przybyli zaproszeni goście. Już od samego rana czuć było wielkie poruszenie, gdyż uczniowie oprócz wierszy i piosenek, wcielili się w różne role oraz grali na różnych instrumentach. Na początku głos zabrał Pan Dyrektor mgr Antoni Orszulak, który powitał zebranych i złożył im najserdeczniejsze życzenia. Następnie uczniowie przedstawili inscenizację pt. „Śrubki do zupki”, „Noworoczne życzenia”, „Rzepkę” i „Babcię z Dziećmi”. Nad wszystkim czuwali wychowawcy klas tj. mgr Małgorzata Odrobina, mgr Alicja Mordarska, mgr Natalia Góra, mgr Irena Gagatek-Średniawa i mgr Agnieszka Mordarska. Na zakończenie uroczystości wszyscy wspólnie zaśpiewali 100 lat, a wnuki wręczyły drobne upominki. Rada Rodziców włączyła się do tej uroczystości, przygotowując słodki poczęstunek. Następnie przedstawiciel Dziadków Pan Kazimierz Hojnowski  podziękował Dyrektorowi, Nauczycielom i Rodzicom, za trud włożony w przygotowanie tak pięknej uroczystości.

    Oprac: I. Gagatek-Średniawa

    Galeria tutaj.

  • "KULIG HARCERSKI"

    "KULIG HARCERSKI"

    "Kulig Harcerski"

          W ostatni piątek (tj. 20 stycznia) odbył się „kulig harcerski”, zorganizowany przez naszego Drużynowego. Jak sama nazwa wskazuje brali w nim udział Harcerze oraz ich Rodzice.

         O godzinie 14:00 wyruszyliśmy dwoma zaprzęgami konnymi spod stoku w Jastrzębiej. Część harcerzy jechała na dużych saniach a reszta na małych saneczkach doczepionych do dużych. Jechaliśmy  przez Rożnowsko-Ciężkowicki Park Krajobrazowy. Tam zarządziliśmy bitwę na śnieżki. Wszyscy, bez wyjątku rzucali się śnieżkami albo wrzucali nawzajem do śniegu. Po mniej więcej 40 minutach prawdziwej bitwy, wyruszyliśmy w drogę powrotną. Jechaliśmy spokojnie, aż nagle pan woźnica gwałtownie skręcił w wąską dróżkę. Ostatnie dwie pary sanek się wywróciły wraz z osobami na nich siedzącymi, a Drużynowy i  Druhna Agnieszka wypadli z dużych sań, lądując tym samym w przydrożnym rowie. Stangret niezbyt przejmując się tym incydentem podążał dalej, do altanki w środku lasu, „zgubieni” zaś pasażerowie, musieli biec za saniami. W altance rozpalone było już ognisko i grill, lecz Harcerze nie zważając na poukładane już kiełbaski na ruszcie, zaczęli drugą bitwę na śnieżki. Był tam rów i każdy każdego do niego wrzucał. Po następnych 30 minutach Druh Drużynowy zarządził zbiórkę, podczas której to wręczył każdemu z nas (zasłużone) odznaki za zrealizowanie wymaganych zadań z programu Chorągwi Krakowskiej „wyjdź na pole – etap jesień”. Po oficjalnej części każdy z nas zabrał się już za kiełbaski z grilla, lub z „patyka” oraz gorącą herbatę z cytryną, można było także skosztować ziemniaków z ogniska, czy też zaspokoić głód pajdą ze smalcem. Było pyszne! Gdy wszyscy sobie pojedli zaczęła się trzecia już bitwa! Kiedy każdy nie miał już na sobie suchej nitki wróciliśmy pod stok a następnie do domów. :D

    oprac. dh. Amelia Nawalaniec

  • Wigilia Szkolna 2016

    Wigilia Szkolna 2016

    22 grudnia obchodziliśmy w Naszej Szkole Wigilię. Już od samego rana trwały intensywne przygotowania z udziałem rodziców. O godzinie 9.00 rozpoczęliśmy uroczystość od obejrzenia jasełek przygotowanych przez klasy 1, 2a, 2b, V i VI pod opieką pań Agnieszki Słowińskiej i Natalii Góry oraz wychowawczyń klas I i IIa. Po jasełkach wspólnie wysłuchaliśmy fragmentu Pisma św. o Bożym Narodzeniu. Po wspólnej modlitwie cała brać szkolna nauczyciele, pracownicy i rodzice łamaliśmy się opłatkiem i składaliśmy sobie życzenia. Było głośno, ale bardzo rodzinnie i świątecznie. Następnie dzięki naszym paniom kucharkom i rodzicom delektowaliśmy się barszczem z uszkami i wspaniałymi wypiekami. Na koniec jak na tradycje przystało każda klasa kolejno śpiewała kolędę, a niektórzy nawet z akompaniamentem muzycznym. Kolędowanie zakończył występ kolędowy nauczycieli i pracowników szkoły. Warto organizować takie spotkania w szkole, bo  integrują małych i dużych.

    oprac. Małgorzata Odrobina

    Galeria tutaj.

  • Zbliżają się... Święta Bożego Narodzenia !
    03.01.2017
    W niedzielę 11 grudnia odbyły się „Współczesne Jasełka”. Współczesne, bo opowiadające co może się stać, gdy zabraknie Miłości do drugiego Człowieka zarówno maleńkiego jak i tego starszego. Miłość Boża promieniejąca od Dzieciątka Jezus może wszystko naprawić to, co nieopatrznie zagubił człowiek. Myślę ze to przesłanie pozostało w pamięci uczestników przedstawienia.
  • Betlejemskie Światełko Pokoju w rękach naszej Drużyny Harcerskiej

    Betlejemskie Światełko Pokoju w rękach naszej Drużyny Harcerskiej

    Czuwaj !!!

    Nasza drużyna w poprzedni weekend wyjechała do Zakopanego i Krakowa, aby odebrać Betlejemskie Światełko Pokoju.

    Idea Betlejemskiego Światełka Pokoju

              W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień. To właśnie od niego co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty obiega świat.

               Sam moment odpalania Światła w Betlejem jest wyjątkowy. Dla tej idei ludzie potrafią na chwilę się zatrzymać, powstrzymać złość i gniew. W 29-letniej historii Betlejemskiego Światła Pokoju, w zmieniających się warunkach politycznych, nigdy nie zdarzyło się by Światło nie wyruszyło z Betlejem w swoją drogę. To czyni ze Światła znak pokoju, poświadczenie wzajemnego zrozumienia i symbol pojednania między narodami. Takim darem skauci z całej Europy, a wśród nich harcerki i harcerze ZHP pragną podzielić się ze wszystkimi. Niosąc lampiony ze Światłem do parafii, szkół, szpitali, urzędów i domów, dzielą się radosną nowiną     i krzewią największe uniwersalne wartości braterstwa i pokoju.

    Zlot i przejęcie Betlejemskiego Światełka Pokoju przez Polskę

              W sobotę 10 grudnia nasza Drużyna pojechała do Zakopanego, gdzie odbywał się zlot harcerzy i harcerek ZHP poświęcony Betlejemskiemu Światełku Pokoju. Aby uczcić przejęcie przez Polskę Betlejemskiego Światełka Pokoju organizatorzy przygotowali tematyczną grę terenową po Zakopanem pt. Dolina Światła, oraz koncert zespołu „Cisza jak ta”. Dodatkowo każdy uczestnik zlotu otrzymał upominek w postaci torby i przypinki z tegorocznym hasłem: „Odważnie twórzmy pokój”. Atmosfera zlotu była wręcz rodzinna, przepełniona życzliwością i poczuciem jedności. Mieliśmy szansę poznać harcerzy praktycznie z całej Polski, którzy tak jak my propagują ideę BŚP.

    Wyjazd do Krakowa i przyjęcie Betlejemskiego Światełka Pokoju przez naszą Drużynę

              11 grudnia cała nasza 6 DST zameldowała się na placu katedralnym pod Wawelem, by wziąć udział w uroczystym rozesłaniu Betlejemskiego Światełka Pokoju. Uroczystość rozpoczęła się apelem, w trakcie którego Chorągiew Krakowska przejęła Betlejemskie Światełko Pokoju., wraz z którym zgromadzeni harcerze ( w liczbie 2,5 tyś.) udali się na uroczystą mszę do Katedry Wawelskiej. Następnie miał miejsce przemarsz na Rynek Główny w Krakowie gdzie światełko zostało przekazane do wszystkich Hufców, Drużyn i Patroli, które stawiły się na uroczystości. Nasza Drużyna również przywiozła światełko, które już w najbliższym czasie przekaże dalej.

    opracowała Amelia Nawalaniec

  • Nasze bezpieczeństwo - spotkanie z policjantem

    Nasze bezpieczeństwo - spotkanie z policjantem

    W dniu 17.11.2016r. odbyło się w naszej szkole spotkanie z funkcjonariuszem  Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii  asp. sztabowym Bogumiłem Machaj z Komendy powiatowej w Brzesku. Prelekcja była skierowana do uczniów klas 1-3 i 4-6 Szkoły Podstawowej oraz klas I – III Gimnazjum.

    Tematy jakie poruszył Pan policjant dla uczniów Szkoły Podstawowej dotyczyły bezpieczeństwa w ruchu drogowym – szkole, zagrożeń internetowych i zachowań agresywnych.

    Natomiast młodzież z gimnazjum mogła posłuchać o szeroko pojętej edukacji prawnej, odpowiedzialności nieletnich w związku z zachowaniami agresywnymi, nieprzestrzeganiem norm społecznych, zagrożeniem uzależnieniami w szczególności narkomanią oraz coraz częstszymi zjawiskami związanymi z cyberprzemocą. 

    oprac. Agnieszka Słowińska

    Galeria tutaj.

  • Warsztaty muzyczne w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach

    Warsztaty muzyczne w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach

    Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach zaprosiło naszych uczniów z klas drugich na warsztaty z udziałem Orkiestry Akademii Beethovenowskiej pt. „Nuty wolą tańczyć solo… czyli dlaczego możemy zrobić więcej, kiedy działamy razem”.
    Warsztaty odbywały się cyklicznie od 04.11.16 - 24.11.16 Całość prowadziła Marta Saciuk-Sędzielarz – wykształcona śpiewaczka, współpracująca z kabaretami i teatrami krakowskimi. Jako gospodarz wielu wydarzeń, prowadziła je z dużym dowcipem i wdziękiem, każdorazowo ujmując i oczarowując młodych widzów.
    Uczniowie mogli poznać odpowiedź na pytania:

    • Czy naprawdę można zagrać Eine kleine Nachtmusik Mozarta na grzebieniu?
    • Czy do filharmonii muszę przyjść we fraku?
    • Czy muzycy w orkiestrze rywalizują czy muszą współpracować?

    Dlaczego w filharmonii nie klaska się w przerwie utworu?
    W każdych warsztatach wzięli udział profesjonalni muzycy Orkiestry Akademii Beethovenowskiej, z którymi nasi uczniowie mogli współtworzyć muzykę poważną grając na grzebieniu, drewnianych patyczkach i grzechotkach. W cyklu warsztatów można było posłuchać kwintetu smyczkowego, tria stroikowego, kwintetu dętego i wreszcie w finale – całej orkiestry.
    Uczniowie zapoznali się z profesjonalną sceną koncertową , instrumentami, doświadczali muzyki co dało im niebywałe wrażenia artystyczne. Nauczyli się prawidłowego zachowania w filharmonii. Mogli również wypełniając ankietę ocenić każdy występ.

    oprac. Natalia Góra

    Galeria tutaj.

  • Spotkanie z Franciszkaninem z Ukrainy.
    28.11.2016
    Na zaproszenie Szkolnego Koła Caritas we wtorek 22 listopada gościliśmy w naszej szkole franciszkanina ojca Polikarpa Strzałkowskiego  pracującego na Ukrainie. Jest On synem Polaków wywiezionych kiedyś do Kazachstanu, którzy po powrocie zostali na Ukrainie. Opowiadał nam o swojej pracy codziennej na parafii. Przedstawił postać i działalność św. Franciszka założyciela Franciszkanów. Po krótce przedstawił też sytuację także ekonomiczną na Ukrainie ogarniętej wojną, a w szczególności jej mieszkańców –uchodźców  z Donbasu i Ługańska, którzy rozeszli się po całym kraju w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia.
    Najbardziej przejmująca opowieść  dotyczyła młodego 19 letniego chłopca, który w czasie wojny zasłonił swoim ciałem 13 swoich kolegów znajdujących się w tym samym pomieszczeniu w momencie, gdy przez okno wpadł odblokowany granat. Sam zginął, aby ocalić życie kolegów . Myślę że warto było posłuchać gościa.
    Na tę wizytę przygotowywaliśmy się dużo wcześniej poprzez organizację Małego Kiermaszu oraz wcześniej Świątecznego Kiermaszu, na których zgromadziliśmy fundusze, którymi wsparliśmy działalność Franciszkanów na Ukrainie.

    Opiekunka SKC: M. Odrobina
     

  • Wycieczka do Auschwitz-Birkenau

    Wycieczka do Auschwitz-Birkenau

    24 października 2016 r. klasy gimnazjalne wraz ze swoimi wychowawcami udały się na wycieczkę do byłego obozu hitlerowskiego Muzeum Auschwitz–Birkenau, które powstało 1947 roku. Celem wyjazdu było pokazanie uczniom, jak wielkim nieszczęściem jest wojna.

    Na miejscu w Oświęcimiu spotkaliśmy się z przewodnikami, którzy przed wejściem do muzeum przypomnieli uczniom o zachowaniu powagi w miejscu, gdzie straciło życie wiele tysięcy ludzi. Zwiedzanie obozu rozpoczęło się od przejścia przez bramę z napisem „Arbeit macht frei" (praca czyni wolnym), następnie udaliśmy się do budynków (bloków obozowych), w których znajdują się liczne zdjęcia z czasów funkcjonowania obozu. Wszyscy pochłaniali wzrokiem obrazy cierpienia, rozpaczy, smutku. Uczniowie mogli na własne oczy zobaczyć pozostałe po więźniach rzeczy osobiste, np: buty, walizki, przedmioty użytku osobistego oraz pomieszczenia, w których zmuszeni byli mieszkać. W piwnicach bloku więziennego uczniowie mogli zobaczyć celę św. Maksymiliana Kolbego.

    Duże wrażenie wywarła na wszystkich ściana straceń, gdzie wykonywano wyroki na więźniach oraz budynek, w którym znajdowała się komora gazowa i krematorium z ogromnymi piecami.

    Drugim etapem wycieczki był obóz Birkenau w Brzezince. Wejście do niego stanowiła ogromna brama wjazdowa, przez którą przejeżdżały pociągi przywożące więźniów z całej Europy. Mogliśmy zobaczyć pozostałości po barakach mieszkalnych i ruiny krematorium. Istotnym elementem był Międzynarodowy Pomnik Ofiar Obozu, na którym znajdują się tabliczki w 17 językach.  

    Wycieczka do Muzeum Auschwitz - Birkenau była ważną lekcją historii w życiu uczniów naszej szkoły i z pewnością zapamiętają ją na długo, bo "Ludzie ludziom zgotowali ten los".

    Kolejnym punktem naszej wycieczki były Wadowice, a dokładnie Muzeum "Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II", dokumentujące życie, działalność kapłańską, a także związki Papieża z Wadowicami. Celem Muzeum jest upamiętnianie wiedzy na temat życia św. Jana Pawła II oraz ukazanie, jak ważne dla nas jest to, czego Papież nauczał. Osoba Jana Pawła II jest dla nas wzorem do naśladowania, był on człowiekiem mądrym, szlachetnym, otwartym na ludzi oraz cieszył się ogromnym autorytetem.

    Nasza wycieczka zakończyła się degustacją wadowickich kremówek, których wszyscy ze smakiem spróbowali.

    oprac. Agnieszka Talarek

    Galeria tutaj.

     

     

  • 21.11.2016 Zebranie z Rodzicami - 22.11.2016 r.
  • Akademia z okazji Święta Niepodległości

    Akademia z okazji Święta Niepodległości

    9 listopada 2016 roku odbyła się akademia z okazji Święta Niepodległości. Uroczystość została przygotowana przez uczniów klasy I gimnazjum pod kierunkiem p. Edyty Chudy. Po odśpiewaniu hymnu państwowego i wyprowadzeniu pocztu sztandarowego rozpoczęła się cześć artystyczna. Występujący przypomnieli widzom historię naszej Ojczyzny, która 11 listopada 1918 roku odzyskała niepodległość po 123 latach niewoli. Utwory poetyckie recytowane przez gimnazjalistów przeplatane były pieśniami legionowymi oraz wspólczesnymi piosenkami w wykonaniu chóru szkolnego prowadzonego przez p. Dawida Nawalańca. Piękną dekorację, na tle której występowali uczniowie, przygotowała p. Agnieszka Karecka.
    Akademia została przyjęta z entuzjazmem przez uczniów oraz nauczycieli.

                                                                                                                                                     oprac. Edyta Chudy

     

    Galeria  tutaj.

     

  • Święto Szkoły pod znakiem Miłosierdzia Bożego

    Święto Szkoły pod znakiem Miłosierdzia Bożego

    Rok Miłosierdzia ogłoszony przez papieża Franciszka dobiega końca. Nic dziwnego, że za temat przewodni święta szkoły w Zespole Szkół, w Jurkowie wybrano Miłosierdzie Boże, którego gorliwym apostołem był patron szkoły – Jan Paweł II.

    Ten uroczysty dzień w naszej szkole przebiegał według wypracowanego już od lat scenariusza. Rankiem 20 października społeczność szkolna na czele z pocztem sztandarowym przeszła do kościoła parafialnego pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego, gdzie o godzinie 9.00 ks. proboszcz Tadeusz Mróz odprawił uroczystą mszę św. Następnie dzieci i młodzież wraz z wychowawcami wróciła w progi szkoły. Dzień ten jest bowiem szczególnie wyjątkowy dla uczniów klas pierwszych szkoły podstawowej i gimnazjum. Składając w tym dniu ślubowanie stają się pełnoprawnymi członkami społeczności szkolnej. Z tej okazji pierwszoklasiści przygotowali stosowną część artystyczną. Zajęcia z wychowawcami i obiad zakończyły tę część uroczystości.

    Wieczorem uczniowie, nauczyciele oraz mieszkańcy Jurkowa zgromadzili się na nabożeństwie różańcowym w parafialnym kościele. Ostatnim wydarzeniem tegorocznego Święta Szkoły była część artystyczna przedstawiona w kościele po Różańcu. Składały się na nią słowa Pana Jezusa skierowane do nas za pośrednictwem św. siostry Faustyny oraz słowa jej samej zawarte w Dzienniczku. Przypomniano również ogłoszenie Święta Miłosierdzia Bożego i zawierzenie świata Miłosierdziu Bożemu przez Jana Pawła II. Te wymowne teksty były przeplatane scenkami ukazującymi Miłosierdzie Boga jako jedyny ratunek dla człowieka oraz pieśniami: hymnem Światowych Dni Młodzieży z Krakowa i Jezu ufam Tobie Siewców Lednicy. Za talent, zaangażowanie, wytrwałość w czasie prób należą się pochwały i podziękowania uczniom kl. VI : Darkowi Brzękowi, Angelice Dziadule, Emilii Filipek, Janowi Grzegorzkowi, Izabeli Kornaś, Agnieszce Maciaś, Marii Marecik, Patrycji Oleksy, Karolinie Szot, Marcie Witkowskiej, Emilii Zelek i Julii Szot z kl. IV oraz uczniom klasy II gimn: Katarzynie Krężołek, Angelice Potera, Jakubowi Olchawie, Tomaszowi Filipkowi i Michałowi Wojtalowi. Trzeba dodać, że chórzystki z VI klasy wspomogła też swoim pięknym głosem absolwentka naszej szkoły Paulina Szot, za co jesteśmy bardzo wdzięczni. Oprawę muzyczną przygotował pan Dawid Nawalaniec, a występ młodzieży został przygotowany pod kierunkiem pań: Agnieszki Mordarskiej i Agnieszki Kareckiej.

    oprac. Agnieszka Karecka

    Galeria  tutaj.

  • Obchody Dnia Edukacji Narodowej

    Obchody Dnia Edukacji Narodowej

    Z okazji Dnia Edukacji Narodowej 12 października 2016 r. w Zespole Szkół w Jurkowie odbyła się uroczysta akademia, którą przygotowali uczniowie ze Szkoły Podstawowej i Publicznego Gimnazjum wraz z samorządem uczniowskim i opiekunami. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście – emerytowani nauczyciele i pracownicy szkoły. Pan Dyrektor Antoni Orszulak powitał zgromadzonych i życzył zdrowia oraz dalszych sukcesów w pracy zawodowej, życiu osobistym. Następnie przeczytał życzenia dla pracowników szkoły, które skierował Burmistrz Czchowa Pan Marek Chudoba. Następnie wręczył nagrody Dyrektora Szkoły. Po wystąpieniu Dyrektora głos zabrała młodzież, która wierszem i piosenką dziękowała za trud włożony w nauczanie i wychowanie młodego pokolenia. Na zakończenie uroczystości zabrzmiała piosenka dla wszystkich Nauczycieli, Wychowawców i Pracowników Oświaty, a młodzież wręczyła kwiaty. Do wiązanki życzeń dołączyli się przybyli rodzice oraz Rada Rodziców.

    oprac. Irena Gagatek - Średniawa

strona:

Kalendarz

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Jurkowie
    Jurków 150, 32-860 Czchów
  • (+14) 68-42-200